Recenzia Moto G8 Plus – nový kráľ strednej triedy?

Recenzia midendu s veľkou batériou a 4 fotoaparátmi.

Motorola tento rok na poli smartfónov rozhodne nezaháľa a po dvoch modeloch série G7 a One Vision vám tak prinášame už 4. test smartfónu tohto výrobcu. G8 Plus má našliapnuté stať sa opäť veľmi obľúbeným modelom či už vďaka zaujímavej výbave alebo priaznivej cene. Poďme sa na telefón spoločne pozrieť.

V balení nájdete tradičnú výbavu v podobe nabíjačky a USB kábla, a ako býva u Motoroly zvykom, aj gumený obal. Ide už o akýsi zlatý štandard a určite by sme ocenili, keby si aj ostatní výrobcovia brali príklad. Na rozdiel od One Vision tu nenájdeme slúchadlá, čo je ale vzhľadom na nižšiu cenovku pochopiteľné.

Telefóny Motorola v poslednej dobe doslova hrajú farbami a G8 Plus je preto odetá do netradičnej fialovej farby. Tá pod vplyvom svetla prechádza do modrej a čiernej. Rozhodne nejde o všednú bielu či čiernu, čo sa bude páčiť najmä nežnejšiemu pohlaviu.

 Rozloženie portov a tlačidiel je doslova identické s One Vision. Na pravom boku tlačidlo napájania a ovládač hlasitosti, vľavo slot na SIM karty. Dole je reproduktor a USB C konektor. Hore si našiel miesto 3,5 mm audio jack, ktorý sa so smartfónov čím ďalej viac vytráca. Tlačidlo napájania má vrúbkovanú textúru vďaka čomu ho dokážete lepšie nahmatať.

Oproti predchodcovi G7 Plus, nový G8 Plus má mierne väčší 6,3″ IPS displej s rozlíšením 2280 x 1080 px a pomerom strán 19:9. Zmenšila sa spodná brada, kde už nenájdete nápis motorola a mierne sa zmenšili zrejme aj ostatné rámiky. Zachovaný bol výrez v tvare kvapky, ktorý je asi najestetickejším riešením, aké na trhu nájdete. Ide síce o menej atraktívne riešenie ako kruhový výrez v displeji One Vision, no je zrejme najpraktickejší.

G8 Plus mierne narástol vo všetkých rozmeroch, no ide vždy len o 1 mm a menej, takže rozdiely oproti predchodcovi G7 Plus budú skutočne zanedbateľné. Spolu s rozmermi narástla aj hmotnosť na 189 gramov, či 205 g vrátane obalu. Na obrázku vyššie môžete vidieť porovnanie s OnePlus 7 Pro.

Telefón ponúka hybridný dual SIM slot. Musíte si teda vybrať medzi dvomi SIM kartami alebo jednou SIM a SD kartou. V tomto ohľade bol G7 Plus s plnohodnotným dual SIM lepší.

Už sme si spomenuli, že výrez v tvare kvapky bol zachovaný, no ešte sme si nepovedali, že nad kamerou je aj druhý reproduktor. G8 Plus tak ponúka stereoreproduktory, ktoré oceníte najmä pri pozeraní videí a filmov, či hraní hier. Podľa výrobcu boli stereoreproduktory vyladené v spolupráci s Dolby. Pri cene 269 € ide o skvelú funkciu, ktorá bude určite patriť medzi trháky tohto smartfónu.

Telefónu samozrejme nesmie chýbať ani funkcia Moto obrazovky.

Vďaka Moto akciám si môžete vybrať, či chcete telefón ovládať pomocou klasických troch tlačidiel, alebo jedným s pomocou gest.

Na zadnej strane sa nachádza čítačka odtlačkov prstov. Na rozdiel od One Vision tu nájdeme rozpoznanie tváre, ktoré funguje zároveň s čítačkou a ponúka aj napríklad možnosť odomknutia po zdvihnutí telefónu a rozpoznaní tváre.

Obal v balení sa podobá na ten z G7 Plus. Má presne vyrezané otvory a chráni telefón zo všetkých strán. Zadná časť má bodkovaný dizajn. Otázna je životnosť takéhoto obalu, ale stále vítame takýto silikónový kryt v balení ako žiadny.

V balení sa nachádza Turbo Power nabíjačka s výkonom 18 W, ktorá dokáže telefón nabiť za dve hodiny. To nie je nijako skvelá hodnota, najmä keď G7 Plus má 27 W nabíjačku, ktorá telefón nabije za 48 minút. Batéria má kapacitu 4000 mAh, čo je o 1000 mAh viac ako pri G7 Plus. Zväčšenie kapacity batérie chválime, no použitie slabšej nabíjačky v balení nebol veľmi logický krok a opäť asi narážame na cenu zariadenia.

Priebeh nabíjania G8 Plus je nasledovný:

5 min – 6 %

10 min – 13 %

15 min – 20 %

30 min – 37 %

60 min – 70 %

75 min – 85 %

90 min – 93 %

105 min – 105 %

123 min – 100 %

 

Výdrž batérie je v skutočne skvelá. V štandardizovanom teste Geekbench 4 Battery dokázal bežať až 10 hod 40 min pri 50 % jase a 6 hod 19 min pri 100 % jase. Toto sú hodnoty SOT, teda doby zapnutého displeja, čo je naozaj skvelé. Bez problému tak budete môcť G8 Plus používať dva dni, alebo dokonca až možno tri, ak sa trochu uskromníte.

Medzi silné stránky Motorola smartfónov patrí čistý Android s len miernymi úpravami akými je Moto aplikácia. Tu nájdete užitočné akcie ako zapnutie baterky potrasením telefónu alebo už spomínanú Moto Obrazovku.

Počas nášho testovania nedostal telefón žiadnu aktualizáciu, no Motorola vďaka použitiu čistého Androidu patrí medzi prvých výrobcov, ktorý vydávajú aktualizácie prakticky hneď ako ich Google sprístupní. Ďalšou aplikáciou od výrobcu je Dolby audio, kde si môžete prispôsobiť zvukový prejav telefónu.

Medzi očakávané medzigeneračné zmeny oproti G7 Plus patrí samozrejme výmena procesora. G8 Plus preto dostal nový Snapdragon 665, ktorý ponúka 8 jadier na vyšších taktoch ako Snapdragon 636 v G7 Plus. Takisto bola vylepšená aj grafika a to z Adreno 509 na 610. 64 GB úložisko a 4 GB RAM ostali zachované.

Výkon G8 Plus je vďaka novému procesoru o niečo vyšší ako G7 Plus. V AnTuTu 7 dosiahol G7 Plus 117591 bodov, zatiaľ čo G8 Plus 169129 bodov. Zrýchlila sa aj vnútorná pamäť, aj keď len o 30 MB/s pri čítaní aj zápise. Mierny nárast zhruba o 10 % pozorujeme aj pri grafických testoch. Medzigeneračný rozdiel teda nie je veľký, ale dá sa v meraniach pozorovať.

G8 Plus preberá hlavné 48 a 5 Mpix snímače z One Vision. Hlavný senzor má clonu f/1.7 avšak tentokrát bez OIS. Senzor je 1/2″ veľký a má 0,8 µm pixely. Využíva Quad-Bayer filter, ktorý kombinuje štyri pixely do jedného. Reálne teda dostávate 12 Mpix snímky. Toto oceníte najmä pri nočných fotografiách, čo si ukážeme za chvíľu. 5 Mpix sekundárny snímač slúži len na rozmazávanie pozadia. Nahrávanie videa je možné v 4K pri 30 fps alebo Full HD 30 a 120 fps. Vidíme tak veľmi podobnú výbavu ako v One Vision s jedným hlavným rozdielom v podobe absencie OIS. Namiesto toho tu ale pribudol tretí snímač na štýl Moto One Action, ktorý má 16 Mpix, clonu f/2.2, širokouhlý záber a dokáže nahrávať Full HD 60 fps video. Fotografie s ním však nespravíte, ide len o dedikovanú akčnú kameru, ktorej senzor je navyše otočený o 90 stupňov, vďaka čomu môžete telefón držať na výšku, no video bude zaznamenané na šírku, ako sa patrí. Predný snímač má 25 Mpix, clonu f/2.0 a FF.

Fotografie za denného svetla sú veľmi dobré. Majú dostatok detailov, HDR funguje podľa očakávaní.

Pri porovnaní normálnej a HDR fotky môžete vidieť pomerne veľké rozdiely v podaní farieb a rozjasnenie tmavých častí vďaka väčšiemu dynamickému rozsahu. Funguje to však aj opačne, ak je normálna fotografia v niektorých oblastiach prepálená, v HDR režime bude aj táto scéna vyzerať vernejšie.

normálna fotografia
HDR fotografia
normálna fotografia
HDR fotografia

Rozmazanie pozadia funguje na osobách dobre, horšie to je pri neživých objektoch, ktoré nemajú ucelenú štruktúru. Pri objektoch, ktoré majú jasne dané okraje však rozmazanie funguje dobre, čo môžete vidieť na obrázkoch nižšie.

portrét so slabým rozmazaním
portrét so silným rozmazaním
portrét so slabým rozmazaním
portrét so silným rozmazaním

Nočné fotografie bývajú hlavnou slabinou cenovo dostupných smartfónov. One Vision bol doslova expert na nočné fotografie, zatiaľ čo G7 Plus v tejto oblasti pomerne zaostával. Latka pre G8 Plus bola nastavená vysoko, tak sa poďme pozrieť, aké sú výsledky v praxi.

fotografia
HDR

nočný režim

Nočný režim spája viacero snímkov do jedného a vďaka tomu dokáže rozjasniť tmavé oblasti scény.

fotografia
HDR
nočný režim

Funguje lepšie ako HDR, ktoré je v noci prepálené. Treba si ale dať pozor na trasenie rúk, na čoho elimináciu by sa zišlo OIS, ktoré tu však chýba.

režim výberu farby

Zaujímavosťou na záver je režim výberu jednej farby, v našom prípade žltej. Z fotografie dokáže telefón vybrať len jednu farbu, ktorú ponechá bez zmeny a všetko ostatné na fotografii bude čiernobiele. Ide o pomerne zaujímavý nápad, vďaka ktorému môžete urobiť umelecké fotografie až prekvapivo jednoducho a to aj z bežných predmetov, ako napr. smetný kôš.

Akčnú kameru využijete nie len pri vašich športových aktivitách, ale aj napríklad ak nechcete zmeškať nejaký záber, pri ktorom hrozí, že nestihnete včas zareagovať. Širokouhlá kamera vám dá dostatok miesta, aby ste prípadné prudké pohyby dokázali zosnímať, aj keď vaše reakcie nie sú najrýchlejšie.

Moto G8 Plus
10 Hodnotenie redakcie
Plusy

• Dizajn
• Pekný displej
• Cena
• Solídne fotoaparáty
• Moto funkcie
• Rýchle nabíjanie

• čistý Android

• stereoreproduktory

Mínusy

• nič podstatné

Zhrnutie
Motorola G8 Plus je skvelý telefón pre masy. Je štýlový, má pekný displej, úžasnú výdrž na batériu, bohatú konektivitu, fotoaparáty a funkcie od výmyslu sveta a to všetko za veľmi priaznivú cenu 269 €. Bude veľký problém nájsť na trhu takto nabúchaný telefón v podobnej cene. Motorola ponúka plný balík výbavy nech sa na to pozriete z akejkoľvek strany, či už HW alebo SW a to sa na trhu v tejto cenovej kategórii len tak nenájde. Prakticky ani nemám čo kritizovať. Áno, širokouhlý snímač využijete len na video, a telefón v porovnaní s One Vision prišiel o OIS, ale to je tak asi všetko, čo by sa dalo kritizovať. Motorola sa každou generáciou nových telefónov len a len zlepšuje, za čo dávame klobúk dole.
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

Moto G8 Plus si od nás odnáša zlaté ocenenie

Ďakujeme spoločnosti Datacomp za poskytnutie produktu na testovanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *