Recenzia – Asus ROG Delta Core

Recenzia midendových slúchadiel, ktoré ponúkajú skvelý komfort a odnímateľný mikrofón.

Asus na trhu uviedol novú sériu herných slúchadiel ROG Delta, ktoré najskôr prišli v drahšej verzii s USB-C konektorom a RGB podsvietením. Nám sa do rúk dostala verzia ROG Delta Core, ktoré je zjednodušenou verziou bez RGB podsvietenia s dostupnejšou cenovkou. Poďme sa na tento headset pozrieť.

Balenie headsetu je tradičné Asusácke, teda pekná krabička s grafikou a základnými funkciami headsetu. Vnútri nájdeme samotné slúchadlá, náhradné ušnice z iného materiálu, dokumentáciu, mikrofón a predlžovací kábel s rozdelenými konektormi.

Spracovanie slúchadiel je na špičkovej úrovni. Takmer celé slúchadlá sú z plastu a umelej kože. Plast je tmavo sivej matnej farby na ráme a uprostred ušníc, zvyšok ušníc tvorí matný čierny plast.

Prekvapivo nie je problém s odtlačkami, zrejme vďaka matným povrchom. Výsuvné ramená na zväčšenie priemeru slúchadiel majú aj kovovú výstuhu, z vnútornej strany sú však opäť plastové.

Viac krát sme tu spomenuli plastovú konštrukciu, nejde však o kritiku. Použité plasty sú veľmi kvalitné a pevné a pokiaľ po nich prstom nepoklepete, len veľmi ťažko ich odlíšite od kovu. Takže plastov na ROG Delta sa rozhodne netreba báť.

Povedzme si ešte niečo viac o komforte používania. Všade, kde sa vaša hlava dotýka slúchadiel, vás čakajú mäkké materiály. Vrch slúchadiel je potiahnutý umelou kožou a mäkkou penou. Slúchadlá vážia 358 gramov, čo nie je najmenej, ale vďaka použitým materiálom a dostatočnej pene hmotnosť nie je problém.

Ušnice tvaru D výborne sedia na ušiach. Na výber máte z dvoch materiálov – ROG Hybrid a Protein Leather. Prvý spomínaný je kombinácia textílie a umelej kože vnútri. Tento typ sa hodí na dlhé herné hodiny, nakoľko sa v ňom uši menej potia. Taktiež má väčšie 2,5 cm vystlanie.

Druhý materiál Protein Leather je forma umelej kože, ktoré mne osobne viac vyhovuje. Je príjemná na dotyk a nevydáva šuštiace zvuky ako textílna. Je však pravda, že v koži sa uši viac potia. Preto chválime výrobcu, že máte na výber medzi týmito dvomi materiálmi a môžete zvoliť čo vám viac vyhovuje.

Na slúchadlách nájdeme dva ovládacie prvky. Jeden slúži na vypnutie mikrofónu a druhým je koliesko na ovládanie hlasitosti. Obe sa nachádzajú na ľavej ušnici. Vľavo je tiež konektor pre pripojenie mikrofónu, ktorý je odnímateľný. Nájdete ho v balení ako už bolo v úvode spomenuté.

Slúchadlá sú vybavené 1,5 m textilným pleteným káblom s 3,5 mm audio konektorom. Toto je jeden z hlavných rozdielov oproti ROG Delta. Tie majú USB-C. Core však vďaka tradičnému audio jacku viete pripojiť k väčšiemu množstvu zariadení od PC, Mac, herných konzol až po smartfóny a tablety. ROG Delta s USB-C neponúkne takú variabilitu.

O zvukovú reprodukciu sa starajú Asus Essence Driver a Airtight-Chamber design. Neodymiové drivre majú 50 mm a sú o 12 stupňov nahnuté aby korešpondovali s ľudským uchom. Majú bežný odpor 32 ohmov a frekvenčný rozsah 20Hz-40kHz. Dostali Hi-Res Audio certifikáciu za zvukový prejav a mikrofón zase certifikáciu Discord a Teamspeak.

Zvukový prejav slúchadiel je veľmi dobrý. Osvedčili sa pri hraní hier aj prehrávaní hudby. Dobre poslúžili ako náhrada za maličké slúchadlá na Oculus Rift. Vďaka skvelej zvukovej izolácií a zvukovému prejavu bolo hranie Beat Saber oveľa lepšie ako so štandardnými Oculus slúchadlami. V tomto scenári však treba počítať s tým, že umelá koža nedovolí ušiam dýchať a budete si ich tam musieť po pár pesničkách utierať od potu.

ROG Delta majú na rozdiel od Core aj kvalitný Hi-Fi ESS 9218 Quad DAC prevodník, ktorý zabezpečuje bezstratový prevod zvuku. Ten je však potrebné na potlačenie šumu z RGB podsvietenia, ktoré však ROG Delta Core nemá. To a nižšia cena Core majú zrejme na svedomí absenciu tohto prevodníka. Ak však chcete čo najlepšie zvukové podanie, mali by ste porozmýšľať nad príplatkom k vyššiemu modelu.

Asus ROG Delta Core
8.5 Hodnotenie redakcie
Plusy

• Spracovanie
• Komfort
• Vymeniteľné
ušnice
• Ovládacie
tlačidlá
• Zvukový prejav

Mínusy

• Kábel
nie je
odnímateľný

Zhrnutie
Asus ROG Delta Core sú lacnejšou verziou slúchadiel ROG Delta, ktoré však stále ponúkajú maximálny komfort, kvalitné spracovanie a dobrý zvukový prejav. Potešia ovládacie tlačidlá na ušnici, možnosť vymeniť výplne ušníc či odnímateľný mikrofón. S cenovkou od 75 € patria medzi strednú triedu. Ak by ste však chceli RGB podsvietenie a kvalitný Quad DAC, treba ísť do drahších ROG Delta.
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

Asus ROG Delta Core si od nás odnáša strieborné ocenenie

Ďakujeme spoločnosti Asus za poskytnutie produktu na testovanie.

Pridaj komentár