Recenzia Motorola One Vision – vysoká a štýlová

Recenzia midendu s displejom s pomerom strán 21:9

Motorola prišla na trh s ďalším smartfónom a po recenziách Moto G7 Power a G7 Plus sa dnes pozrieme na One Vision. Ide o zástupcu novej triedy, ktorá prináša štýlový dizajn a nový pomer strán displeja 21:9, ktorý je zatiaľ skôr unikátom ako zabehnutým trendom. Aké výhody či nevýhody takýto displej prináša?

Balenie telefónu je pomerne bohaté. Okrem nabíjačky a USB kábla tu tak nájdeme aj gumený obal či slúchadlá. Nechýba ani dokumentácia. Prítomnosť obalu a slúchadiel chválime. Obal sa vždy zíde a videli sme ho už pri G7 Plus aj Power a slúchadlá sú v baleniach skôr výnimočnosťou, preto určite potešia.

One Vision si dáva záležať na výzore a zadná strana má preto takýto zaujímavý farebný odtieň modrej, ktorá sa pod svetlom láme a v strede je tmavšia.

Umiestnenie portov a tlačidiel je viacmenej tradičné. Na pravom boku tlačidlo napájania a ovládač hlasitosti, vľavo slot na SIM karty. Dole je reproduktor a USB C konektor. Hore si našiel miesto 3,5 mm audio jack, ktorý sa so smartfónov čím ďalej viac vytráca.

Poďme ale na to najhlavnejšie a to je displej. Ide o 6,3″ IPS displej, ktorý má minimálne rámiky, rozlíšenie 2520 x 1080 px a pomer strán 21:9. Displej je tak vysoký ale úzky. Pre porovnanie uvádzame One Vision vedľa iPhone XS Max, kde je jasne vidieť rozdiel v šírke telefónu.

One Vision sa vďaka menšej šírke lepšie drží v ruke. Ovládanie jednou rukou je tiež výrazne pohodlnejšie. Vyšší displej tiež oceníte pri prehliadaní obsahu na internete či sociálnych sieťach. Horšie je to pri videách a fotografiách v klasickom formáte 16:9 resp. 4:3. Vtedy musíte rátať s veľkými čiernymi okrajmi po oboch stranách pri orientácii na šírku. Hmotnosť telefónu je 180 gramov, s obalom 196 g.

Telefón ponúka hybridný dual SIM slot. Musíte si teda vybrať medzi dvomi SIM kartami alebo jednou SIM a SD kartou. V tomto ohľade bol G7 Plus s plnohodnotným dual SIM lepší.

Ďalšou dizajnovou zaujímavosťou je riešenie prednej kamery. G7 Plus mal tzv teardrop notch, teda výrez v tvare kvapky. One Vision to posúva na vyššiu úroveň a predná kamera má tak dizajn punchhole, alebo diera v displeji. Kamera tak nie je nijako spojená s okrajmi displeja a ide len o kruh v rohu displeja.

Telefónu samozrejme nesmie chýbať ani funkcia Moto obrazovky.

Displej telefónu má okrem netradičného pomeru a kamery aj zahnuté okraje, čo vyzerá veľmi efektne a pekne. Spodný okraj je pomerne malý, minimálne, keď to porovnáme s G7 Plus.

Na zadnej strane sa nachádza čítačka odtlačkov prstov. Čítačku pod displejom alebo pokročilé rozpoznávanie tváre sa zatiaľ v tejto cenovej kategórii nedá očakávať.

Obal v balení sa podobá na ten z G7 Plus. Má presne vyrezané otvory a chráni telefón zo všetkých strán. Zadná časť má bodkovaný dizajn. Otázna je životnosť takéhoto obalu, ale stále vítame takýto silikónový kryt v balení ako žiadny.

V balení sa nachádza Turbo Power nabíjačka s výkonom 18 W, ktorá dokáže telefón nabiť za dve hodiny. To nie je nijako skvelá hodnota, najmä keď G7 Plus má 27 W nabíjačku, ktorá telefón nabije za 48 minút. Batéria má kapacitu 3500 mAh, čo je tiež menej ako pri G7 Plus. Hold za krásu sa platí… Priebeh nabíjania One Vision je nasledovný:

5 min – 5 %
10 min – 12 %
15 min – 20 %
30 min – 41 %
45 min – 58 %
60 min – 73 %
75 min – 87 %
90 min – 93 %
123 min – 100 %

Medzi silné stránky Motorola smartfónov patrí čistý Android s len miernymi úpravami akými je Moto aplikácia. Tu nájdete užitočné akcie ako zapnutie baterky potrasením telefónu alebo už spomínanú Moto Obrazovku. Je však škoda, že je tu menej funkcií ako pri G7 Plus.

Počas nášho testovania dostal telefón dvojicu aktualizácií. Tu je vidieť sila čistého Androidu. Motorola dokáže veľmi rýchlo vydávať aktualizácie, prakticky hneď ako ich Google sprístupní. Ďalšou aplikáciou od výrobcu je Dolby audio, kde si môžete prispôsobiť zvukový prejav telefónu.

One Vision ukrýva vnútri jedno prekvapenie a to je Samsung Exynos čipset. Motorola prekvapivo nepoužila Qualcomm Snapdragon ako pri G7 sérii, ale siahla po konkurencii. Konkrétne ide o Exynos 9609, čo je 8-jadrový 2.2 GHz procesor s grafikou Mali-G72 MP3. Procesoru sekunduje 4 GB RAM a 128 GB úložisko.

Výkon One Vision je vďaka novému procesoru o niečo vyšší ako G7 Plus. V AnTuTu 7 dosiahol G7 Plus 117591 bodov, zatiaľ čo One Vision 148188 bodov. V Geekbench 4 vidíme tiež rozdiely – Single Core 1333 vs 1613 a Multi Core 4955 vs 5333, oba v prospech One Vision. Vnútorná pamäť má 2x také čítanie aké sme namerali na G7 Plus.

Vzadu nájdeme 48 a 5 Mpix snímače. Hlavný senzor má clonu f/1.7 a OIS, teda optickú stabilizáciu. Zároveň je tento senzor 1/2″ veľký a má 0,8 µm pixely. Využíva Quad-Bayer filter, ktorý kombinuje štyri pixely do jedného. Reálne teda dostávate 12 Mpix snímky. Toto oceníte najmä pri nočných fotografiách, čo si ukážeme za chvíľu. 5 Mpix sekundárny snímač slúži len na rozmazávanie pozadia. Nahrávanie videa je možné v 4K pri 30 fps alebo Full HD 30 aj 60 fps. Predný snímač má 25 Mpix, clonu f/2.0 a FF.

Fotografie za denného svetla sú veľmi dobré. Majú dostatok detailov, HDR funguje podľa očakávaní.

Rozmazanie pozadia funguje na osobách dobre, horšie to je pri neživých objektoch, ktoré nemajú ucelenú štrukúru. S tým však majú problém aj iné smartfóny. Stále je totiž rozmazanie pozadia softvérové.

fotografia
portrét s rozmazaním

Hlavnou prednosťou One Vision majú byť nočné fotografie, tak sa poďme na ne pozrieť.

fotografia
nočný režim

Nočný režim spája viacero snímkov do jedného a vďaka tomu dokáže rozjasniť tmavé oblasti scény.

fotografia
nočný režim

Ako vidíte, funguje to až prekvapivo dobre.

fotografia
nočný režim

Je pri tom jedno čo fotografujete. Na zhotovenie dobrých nočných fotografií výrazne pomáha OIS, nakoľko telefón musíte dlhšie držať v jednej polohe.

fotografia
nočný režim

Na záver ešte fotografia v takmer úplnej tme. V nočnom režime už samozrejme prevláda šum, no oproti originálnej fotografii je obrovský rozdiel v tom, čo vidíte a čo nie.

Motorola One Vision je štýlový smartfón, ktorý prináša niekoľko unikátnych vlastností. Hlavnou je 21:9 displej, ktorých je na trhu naozaj ako šafranu. Tešiť sa môžete na čistý a rýchly Android, časté aktualizácie, užitočné Moto akcie a funkcie. Poteší tiež výkonnejší procesor ako v Moto G7 sérií. Nechýba 5 GHz WiFi, platby cez NFC či bohaté balenie. Oproti G7 Plus sa budete musieť zmieriť s menšou batériou a pomalším nabíjaním. Čerešničkou na torte je určite nočný režim, ktorý fotografiám v noci dodáva život a aj za cenu menších detailov dokážete spraviť fotografiu v takmer úplnej tme. Motorola One Vision sa predáva za zhruba 300 €.

Motorola One Vision
9 Hodnotenie redakcie
Plusy

• Displej
• Výkon
• Nočný režim
• malá šírka
• Moto funkcie
• aktualizácie

Mínusy

• pomalšie
nabíjanie
ako G7 Plus

Zhrnutie
One Vision je novým prírastkom od Motoroly, ktorý prináša veľa noviniek v porovnaní so sériou G7. Ak vás zaujíma štýl, netradičný displej, skvelý nočný režim a jednoduchšie ovládanie jednou rukou, One Vision je ako stvorený pre vás.
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

Moto One Vision si od nás odnáša zlaté ocenenie

Ďakujeme spoločnosti Datacomp za poskytnutie produktu na testovanie.

Pridaj komentár