Asus RTX 2080 Strix

Společnost Asus nám zapůjčila grafickou kartu RTX 2080 ve zpracování Strix Republic of Gamers , která využívá nejnovější architektury Turing od společnosti Nvidia. Karta je osazená 8 gigabity GDDR6 paměti o rychlosti 14GB/s, které pomáhají jádru, které nese označní TU104 podávat extrémní výkon. Samotné jádro je vyrobené 12nm procesem.

Grafické karty od divize ROG se vyjímají extrémně kvalitním zpracováním, tichým provozem a hlavně mají perfektní provozní vlastnosti. Od Founders edice se liší několika věcmi, které se hodí pro většinu základních uživatelů, ale i pokročilejší uživatelé si přijdou na své. Karta má nové ventilátory, které jsou extrémně tiché. První generace RoG strix chladičů, které byly použity u karet RX 480, GTX 1060, GTX 1070, GTX 1080 Rev1 byly také skvělé, ale provozní vlastnosti ventilátorů byly nepřímo strašné. Minimální otáčky byly moc vysoké a karta z tichého režimu přešla rovnou do 30% otáček a rázem o ní bylo vědět. To se s Generací Turing a novým desingem ventilátorů mění. Po celou dobu testu a používání grafické karty jsem o ní nevěděl.  

Jako tradiční “bonusy” karta obsahuje dva externí Fan Headery, na které lze připojit další dva ventilátory, které si bude karta řídit. Já jsem zde měl připojené dva přední ventilátory a v případě potřeby si karta zajistí dostatečný přísun vzduchu pro chlazení. Pokud máte i základní desku od stejné společnosti, všechny ventilátory lze ovládat v programu Fan Expert 4.  


Dále je zde Aura RGB konektor pro připojení tak moc důležitého RGB, bez kterého nemůžeme žít. Pokud se ale bez barviček dokážete obejít, Karta má přímo tlačítko, které veškerou laserovou show vypíná, takže není nutno stahovat Aura Software a vypínat barvy. (Tohle mě docela mrzelo, protože když jsem si do systému vracel svojí grafickou kartu 580 strix, musel jsem software zase instalovat, vypnout barvy a odinstalovat)


Karta má také přepínač biosů.  Defaultně je nastaven na tichý profil, který má zapnutý 0dB. Pokud teplota jádra grafické karty nepřejde přes 55 stupňů (nejvyšší teplota, kterou jsem naměřil na kartě za celou dobu testování bylo 63 stupňů při stress testu chladiče) ventilátory se netočí. Díky tomu je grafická karta při většině dnešních oblíbených hrách naprosto tichá.

Pasivní chladič celé grafické karty je přímo monstrózní. Stíhá kartu chladit pasivně a co musím ocenit je přímé napojení na VRM. Takže se nemůže přehřívat, jako se stávalo u dalších vendorů. Asus použil jako vždy skvělé VRM o poštu fází 10+2.

Maximální příkon karty papírově může být “až” 375W, ale reálný odběr karty se pohybuje kolem 200W. V mojí testovací sestavě mám osazený 500W SFX zdroj od společnosti SilverStone, který celou testovací sestavu utáhl naprosto v pohodě, ačkoliv je doporučován zdroj o výkonu 650W. Co bych Asusu vytknul, jsou neustále svítící ledky, které indikují připojené napájení. Probliknutí bych ocenil více, v noci se může jednat o rušivý element, který nelze vypnout.

Dost ale bylo o vlastnostech grafické karty, je čas na pořádný výkon. Jedním slovem je to bestie na jakoukoliv hru, kterou si chcete zahrát. Jsem majitelem monitoru s velmi netradičním poměrem stran 21:9 s rozlišením 2560×1080. Toto rozlišení je v počtu pixelů něco mezi 1080p a 1440p. Monitor má obnovovací frekvenci 75 Hz, kterou grafická karta utáhla vždy.

Konektivita na kartě je také bohatá. Nachází se zde celkem pět výstupů. 2x HDMI 2.0B, 2x Display port 1.4 a USB typ C, který slouží pro připojení VR headseatů. Pokud ale nevlastníte VR, můžete daný port využít pro nabíjení mobilního telefonu.


Testovací sestava se skládala z následujích komponent.

Základní deska od společnosti Asus, Crosshair VI

Procesor od společnosti AMD, Ryzen R5 1600 @ 3,7 GHz

Operační pamět od společnosti Patriot, Viper Steel Series 4133MHz 2×8 GB CL19 @3200

SSD disk od společnosti WD, Blue 256 GB

Zdroj od společnosti SilverStone, 500W 80+ Gold

A následně Grafická karta Asus RTX 2080 Strix.

Jako takový klasický test jsem provedl v benchmarku Time Spy od společnosti 3DMark, který je dostupný na platformě Steam. Provedl jsem jak základní, tak Extreme verzi.) Oproti Fire Strike, dokáže využívat DX 12.  Po tomto jsem si uvědomil, že testování ve hrách nemá smysl. Tato grafická karta je tak výkonná, že v jakékoliv hře utáhne lehce 100 snímků za vteřinu a ani o sobě nedá vědět.

RayTracing je zajímavá technologie, která v mnoha ohledech dokáže přinést zajímavý požitek při hraní her, bohužel jsem toho názoru že při hraní si těchto detailů málo kdy člověk všimne, proto v testu nejsou uvedeny. Příští rok ale určitě bude RayTracing jedna z hlavních věcí u počítačových her.

Grafické karty od společnosti Nvidia se také automaticky přetaktovávájí podle teploty jádra, to zde funguje naprosto skvěle, papírově má jádro karty běžet na až 1860 MHz , ale karta díky skvělému chladiči dokáže boostovat většinu času nad 2000 MHz, takže karta běhá nad základní nastavení i u normálních uživatelů. Pokud chcete z karty dostat každý snímek, stačí si pouze stáhnout software Asus GPU Tweak, přes který kartu snadno přetaktujete.

Review 0
8,5 Hodnotenie redakcie
Plusy

•Nová revize ventilátorů je opravdu znát.
•Tichý provoz
•Duální bios
•Stealth Key
•Kvalitní PCB

Mínusy

•Délka a Váha Karty
•Ledky u konektorů PCIE napájecích kabelů
•Okoukaný chladič
•Cena

Zhrnutie
Asus RoG 2080 Strix je skvělá grafická karta pro každého uživatele, který hledá tichou a extrémně výkonnou kartu na budoucí hraní. Bohužel desing chladiče je už okoukaný, chtělo by to menší změnu, taková bílá varinanta by byla rozhodně zajímavá. 8GB paměti je dostatečné množství na hraní 165 Hz monitorů při rozlišení "Až" 1440p. Karty je pořádný kus a určitě ji doporučuji podepřít. Pokud si kartu zakoupíte, nebudete litovat. Já tímto děkuji společnosti Asus za zapůjčení karty do testu a těším se na další spolupráci.
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

Pridaj komentár