Recenzia Moto G7 Plus – útok na strednú triedu

Recenzia dobre vybaveného smartfónu do 300 €.

Po recenzií Moto G7 Power s veľkou 5000 mAh batériou a extrémnou výdržou sa dnes pozrieme na vrchol série Moto G7 s prívlastkom Plus. Výkonnejší procesor, krajší Full HD displej, rýchle nabíjanie, či duálny fotoaparát sú len vrcholom toho, čo ponúka jeden z najlepších smartfónov do 300 eur. Moto G7 Plus má veľkú šancu stať sa hitom či už medzi mladými alebo v predajnosti u operátorov. Poďme sa na neho bližšie pozrieť.

Balenie smartfónu obsahuje nabíjačku a USB kábel. Rovnako je v balení aj ochranný gumový obal podobne ako pri G7 Power. Prítomnosť obalu opäť chválim. Ostatní výrobcovia by si mali brať z Moto príklad. Obal je kvalitne spracovaný, všetky otvory sú presné a je aj príjemný na dotyk. Nabíjačka si zaslúži väčšiu dávku pozornosti, budeme sa jej preto venovať neskôr.

Podobne ako G7 Power, aj G7 Plus má 6,2” displej. Tentokrát však má už Full HD rozlíšenie. Zachovaný bol aj natiahnutý pomer strán 19:9 a výrez v displeji pre predný fotoaparát. Výrez je však v porovnaní s G7 Power výrazne menší. Výrobca totiž použil tzv. teardrop notch, alebo inak povedané výrez v tvare kvapky.

Vďaka tomu je výrez menej rušivý a v hornej lište môžete vidieť viac ikoniek upozornení a stavov. Predný fotoaparát dostal vyššie 12 Mpix rozlíšenie a opäť môže slúžiť aj na odomykanie telefónu tvárou. Nad fotoaparátom je ešte umiestnený reproduktor, ktorý okrem telefonovania slúži aj pri stereoredprodukcii zvuku.

Rozdiely oproti G7 Power nájdeme aj pri ovládacích prvkoch. Na spodnej strane je okrem USB-C portu aj 3,5 mm audio konektor a reproduktor. G7 Power má dole len USB-C. Ľavá strana je úplne prázdna, vpravo je tradične tlačidlo napájania a ovládač hlasitosti. Hore je už len sekundárny mikrofón. Vzadu si podobne ako na G7 Power našla miesto čítačka odtlačkov a hlavný fotoaparát. Čítačka podporuje gestá a viete tak ňou zobraziť rýchle nastavenia alebo upozornenia.

Na hornej strane nájdeme ešte slot pre dve SIM karty a microSD kartu. Ide o plnohodnotný dualSIM slot a nie hybridný, ako býva zvykom pri iných značkách. To znamená, že môžete využívať dve SIM karty a pamäťovú kartu naraz. Pri hybridnom slote si musíte vybrať medzi dvomi SIM kartami alebo jednou SIM kartou a pamäťovou kartou.

G7 Power spravil v oblasti displeja kompromis pri rozlíšení, čo však výrazne pomohlo výdrži batérie. G7 Plus ako najlepší model série nahradil HD displej za jemnejší Full HD. Displej tak vyzerá výrazne lepšie ako na G7 Power, hlavne pri ich priamom porovnaní. Obrazovka okrem vyššej jemnosti poteší aj dobrým podaním farieb a jasom na slnku.

Široké pozorovacie uhly vďaka použitiu IPS displeja sú už samozrejmosťou. Nechýba automatická regulácia jasu, prispôsobenie farieb či nočný režim. Kým na G7 Power mohol byť displej terčom kritiky, na G7 Plus na to nie je žiaden dôvod, práve naopak.

Celá série Moto G7 je vybavená procesormi Snapdragon série 600. Na rozdiel od ostatných modelov však G7 Plus používa o niečo výkonnejší Snapdragon 636 a nie 632. Vnútorné úložisko má kapacitu 64 GB a operačná pamäť má 4 GB. V tejto oblasti sa Plusko zhoduje s Power.

Vnútorné úložisko môžete rozšíriť pamäťovou kartou. Výkon Pluska je o niečo vyšší ako Power. V AnTuTu 7 dosiahol G7 Plus 117591 bodov, zatiaľ čo Power 107479 bodov. V Geekbench 4 vidíme menšie rozdiely – Single Core 1333 vs 1254 a Multi Core 4955 vs 4529.

O niečo výkonnejšia je aj grafika v Geekbench 4 Compute a to 4330 vs 4107. Porovnanie v grafických scénach v GFX Bench je rozdiel ešte väčší a to napríklad v 1080p Car Chase 3.1 Offscreen 6,3 vs 3,9 FPS. Len pre porovnanie, Snapdragon 845 má v danom teste 26 FPS. G7 Plus prináša nárast výkonu oproti G7 Power, no nie je nijako závratný. Predsalen procesory patria do rovnakej triedy a rodiny. Hranie hier ako Real Racing 3 či PUBG Mobile neboli problém na G7 Power a nie sú ani na G7 Plus. Zahrať si tak môžete aj novšie tituly, napriek tomu, že sa bavíme o telefóne strednej triedy.

Dôležitou súčasťou smartfónu je rozhodne batéria. G7 Plus je vybavený 3000 mAh, čo je výrazne menej ako 5000 mAh pri G7 Power. Ak je vašou prioritou výdrž batérie, G7 Power je pre vás lepšou voľbou. Napriek tomu G7 Plus ponúka dobrú, mierne nadštandardnú výdrž. Pri mojom náročnom používaní som sa pohyboval okolo 5-6 hod SOT, teda zapnutého displeja.

To sa dá preložiť ako deň až deň a pol aktívneho používania. Ak by ste sa trochu uskromnili, dosiahnuť dva dni by nemal byť problém. Tak či onak, výdrž batérie nie je na G7 Plus žiaden problém. Svoju rolu zohráva aj rýchle Turbo Power nabíjanie s výkonom až 27 W. Vďaka rýchlonabíjačke sa G7 plus nabije z 0 na 100 % za menej ako hodinu. Tu sú konkrétne čísla:

5 min – 6 %
10 min – 21 %
15 min – 38 %
30 min – 78 %
48 min – 100 %

Silnou stránkou Moto smartfónov je ich operačný systém, ktorý je vo svojej podstate čistý Android s pridanou aplikáciou Moto. V nej nájdete užitočné funkcie a vychytávky, ktoré v čistom Androide chýbajú. Opäť sa tak stretávame s Moto Akciami a Moto Obrazovkou, ktoré funguje rovnako ako na G7 Power.

Odporúčam si preto prečítať recenziu aj tohto smartfónu, ak sa o nich chcete dozvedieť viac. G7 Plus navyše pridáva Moto Hlas, ktorý žiaľ nie je podporovaný v slovenčine a vybrať si tak budete musieť len z dostupných jazykov.

Fotoaparáty sú druhou najväčšou oblasťou, ktorou sa G7 Plus líši od G7 Power. Vzadu nájdeme duálny fotoaparát namiesto len jedného snímača. Hlavný má 16 Mpix, clonu f/1.7, 1.22µm pixel, PDAF zaostrovanie a dokonca aj OIS. Druhý senzor slúži na rozmazanie pozadia a má 5 Mpix rozlíšenie a clonu f/2.2. Pre porovnanie, G7 Power má jediný 12 Mpix fotoaparát s clonou f/2.0 a 1.25µm pixelmi, PDAF a EIS. V tejto oblasti tak rozhodne ide v podaní Pluska o výrazné zlepšenie. To bude vidieť najmä pri nočných fotkách vďaka clone. Zlepšenie možno očakávať aj vďaka optickej stabilizácií, ktorú pri G7 Power nenájdeme. Nahrávanie videí je možné v 4K 30 fps a Full HD 60 fps, čo donedávna zvládali len vlajkové lode. Spomalené videá majú dokonca 120 fps vo Full HD.

Predná kamera tiež dostala vyššie rozlíšenie a to 12 Mpix s clonou f/2.0. Podobne ako G7 Power podporuje Full HD videá pri 30 FPS, ale to nie je všetko. G7 Plus dokonca zvláda nahrávať prednou kamerou 4K videá pri 30 fps! Drvivá väčšina vlajkových lodí podporuje len Full HD, veľmi málo zvláda QHD a 4K aktuálne zvláda len Samsung Galaxy S10. Neuveriteľné, čo si Motorola dovolila.

Kvalita fotografií a videí je oproti G7 Power aj v realite výrazne lepšia. Denné fotky ponúkajú viac detailov aj väčší dynamický rozsah. HDR fotografie vyzerajú naozaj dobre. V noci boli fotografie z G7 Power takmer nepoužiteľné. Tie z G7 Plus sú výrazne lepšie, veď porovnajte sami:

Moto G7 Power
Moto G7 Plus

Rozdiel medzi HDR cez deň:

Rozdiel medzi HDR cez noc:

Ďalšie fotografie:

Na záver nám ostáva pozrieť sa už len na negatíva. Pri G7 Power chýbala 5 GHz WiFi, NFC na bezkontaktné platby a jediný reproduktor pôsobil trochu zvláštne. Plastová zadná časť bola zase náchylná na škrabance. Ako je na tom G7 Plus? Všetky neduhy Power tu boli odstránené. Má 5 GHz WiFi, má aj NFC, takže môžete používať Google Play. Výrobca dokonca vsadil na stereo reproduktory, ktoré sú stále väčšou vzácnosťou. Plastový zadný kryt bol nahradený sklom, čo dodalo telefónu na prémiovosti. Ťažko sa tak hľadá nejaké negatívum. Možno menšia batéria, ktorá však stále dokáže udržať telefón pri živote viac ako deň a vďaka ultra rýchlemu nabíjaniu nepredstavuje nejaký výrazný problém. Už dlho som nedržal telefón, ktorý by bol takto vyvážený a ponúkal tak skvelý pomer ceny a výkonu.

Moto G7 Plus
9.9 Hodnotenie redakcie
Plusy

• Dizajn
a spracovanie
• Pekný displej
• Cena
• Solídne fotoaparáty
• dual SIM + microSD
• Moto funkcie
• Rýchle nabíjanie

Mínusy

• nič

Zhrnutie
Moto G7 Plus má našliapnuté stať sa kráľom strednej triedy. Ponúka pekný displej so svižným systémom a užitočnými Moto funkciami zabalenými v elegantnom sklenenom tele. Rýchle nabíjanie, prekvapivo dobré fotoaparáty či plnohodnotný dual SIM s microSD kartou a stereo reproduktory sú len zlomok z toho, čo smartfón ponúka. A že je toho požehnane. Čerešničkou na torte je cena 300 €, ktorá dodáva telefónu výborný pomer ceny a výkonu aký sa len tak nevidí. Akékoľvek chyby sa na Moto G7 Plus hľadajú len ťažko a my ho tak môžeme odporučiť všetkými desiatimi. Bravo Motorola!!!
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

Moto G7 Plus si od nás odnáša zlaté ocenenie

Ďakujeme spoločnosti Lenovo za poskytnutie produktu na testovanie.

Pridaj komentár