Fera 3 RGB

RECENZE – SILENTIUMPC FERA 3 RGB

Recenze nové verze populárního chladiče Fera od SPC.

Fera 3 RGB

Rád bych vám zde představil novou verzi oblíbeného chladiče SilentiumPC Fera 3. Novinky se týkají zejména RGB podsvícení ventilátorů a vrchního krytu pasivu. Ventilátor byl také přepracován a měl by být spolehlivější a tišší v provozu.

 

Balení, vzhled a vlastnosti:

Fera 3 RGB

V balení najdete pasiv chladiče. který protínají čtyři 6 mm silné měděné heatpipes pro lepší přenos tepla z procesoru na žebra pasivu.

Fera 3 RGB

Horní část pasivu kryje černá destička s perforacemi, pod kterou je bílý difuzér podsvícení vrchní části chladiče. Chladič tak ve skříni vypadá velice pěkně.

Fera 3 RGB

Dále v krabici najdete jeden Sigma HP RGB 120 mm ventilátor, jehož čepele jsou z průsvitného bílého plastu, aby vyniklo podsvícení.

Fera 3 RGB

Ventiláror i vršek pasivu lze jednoduše synchronizovat přes Y-spojku, kterou najdete v balení. Pro RGB podsvícení můžete využít jednu ze tří možností – v balení je nano-ovladač pro ruční kontrolu, dále můžete využít Aurora Sync ovladač od SPC (prodávaný samostatně nebo jako součástí některých SPC skříní) nebo můžete podsvícení ovládat pomocí základní desky přes RGB header.

Fera 3 RGB

Samozřejmostí jsou montážní sady pro běžné patice od Intelu či AMD (LGA115x/20xxnebo AM4). Podpora pro TR4 chybí. Přibalena je teplovodivá pasta, která vystačí na mnoho instalací. Ventilátor se k pasivu připěvňuje pomocí sponek. Tvar spon ale není ideální a po instalaci se jejich středová část prohýbá směrem od chladiče. Funkce je v pořádku a ventilátor drží spolehlivě, jen to prostě nevypadá úplně dobře.

 

Montáž:

Fera 3 RGB
Celý chladič je celkem štíhlý s výškou pouze 146 mm, takže se vejde i do méně prostorných skříní.Hliníkový pasiv je konstruován pro až 180 W odpadního tepla, což by mělo pohodlně zvládnout nároky většiny běžných procesorů.
Fera 3 RGB
Vzhledem ke tvaru chladiče není problém s instalací vysokých pamětových modulů – chladič nijak nezasahuje do prostoru slotů pro RAM. Montáž je jednoduchá a s přibaleným návodem jí zvládne každý. Trochu mě znepokojilo, že se montážní destička pasivu při dotahování šroubů mírně prohnula směrem k montážním lyžinám okolo patice, ale chladič drží velice pevně na svém místě. Jako u spon je zde upřednostněna funkce před vzhledem.
 

Metodika měření a výsledky:

Pro srovnání uvádím i výsledky měření dalších dvou chladičů, které jsem testoval již dříve na i7-5820K v základní desce ASRock X99 Taichi. Je vidět, že Fera umí držet celkem slušné teploty, ale na úkor citelně vyšších otáček ventilátoru.

Fera 3 temp

To je znát zejména po přetaktování procesoru, kdy už je Sigma HP 120 mm ventilátor celkem hlučný, zatímco konkurenční ventilátory mohou držet nižší RPM a tudíž jsou i značně tišší. Nicméně i tak se jedná o celkové dobré výsledky pro Feru, vzhledem k citelně nižší ceně oproti ostatním testovaným chladičům.

Fera 3 RPM

Profil otáček ventilátoru byl nastavený na Silent. Měření teplot proběhlo nejprve 15 minut v nečinnosti, abych získal výchozí hodnoty teploty a otáček ventilátoru. Poté proběhly zátěžové testy v Aida64 Extreme, které trvaly 45 minut. Nejprve jsem testoval při nastavení procesoru na tovární hodnoty, poté proběhlo po 15 minutách druhé měření, kde jsem zvýšil násobič procesoru na hodnotu 42x, nastavil adaptivní voltáž na 1.200 V a upravil LLC na Level 1. Pro měření teplot a otáček ventilátoru jsem použil aplikace RealTemp a HWMonitor. Po skončení testu jsem zaznamenal nejvyšší hodnotu teploty procesoru a nejvyšší naměřené otáčky ventilátoru. Ještě uvádím ve výsledcích i teplotu v místnosti, měřenou během pomocí ThermoPeanut (25,4°C).

Fera 3 RGB

 

Závěr a celkové hodnocení:

Fera 3 RGB nezklamal. V idle a při továrním nastavení procesoru (100-105 W) nemá chladič problém běžet velice tiše a s dobrými teplotami procesoru. Po přetaktování se ale dostává své ke konstrukční hranici. Generovaných 160-170 W tepla sice Fera zvládla uchladit na přijatelných 80°C, ale ventilátor chvílemi běžel na maximální otáčky a rozhodně nebyl tichý.

SilentiumPC Fera 3 RGB
8.6 Hodnotenie redakcie
Plusy

• Dobrý
chladící výkon
• Tichý ventilátor
v běžném provozu
• Efektní podsvícení
• Snadná montáž

Mínusy

• Provedení sponh
pro uchycení
ventilátoru
• Relativně vyšší
cena oproti
non-RGB verzi

Zhrnutie
Dobrý chladič s tichým ventilátorem pro většinu běžných uživatelů s efektním RGB podsvícením, který v PC skříni rozhodně ostutu neudělá. Pro extrémní OC hrátky to není, ale k tomu ani není určen.
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

Podvícení je zpracováno pěkně a rád bych vyzdvihl provedení vršku chladiče, které je vyřešeno efektně. Drobné výhrady mám k provedení uchycovacích spon a montáži, ale jedná se spíše o estetické vady bez vliv na funkci. Další výtku bych měl k ceně – původní Fera 3 jde sehnat už okolo 649 Kč, ale RGB verze stojí 999 Kč. Je zde tedy 35% příplatek za RGB podsvícení a vylepšený ventilátor. Jestli to stojí za příplatek si musí zodpovědět každý sám. Celkově se ale jedná o dobrý chladič, který mohu doporučit.

Fera 3 Wave

Pridaj komentár