Recenzia – HyperX Predator DDR4 RGB

Recenzia RGB pamätí od HyperX so synchronizáciou cez IR

Kingston patrí medzi najväčších a najznámejších výrobcov pamätí, úložísk či USB kľúčov. Herná divízia HyperX je vám tiež určite dobre známa. Prekvapením preto bolo, ako dlho sme museli čakať na RGB pamäte od HyperX, keď konkurencia už stihla vydať niekoľko modelov. Predator RGB si síce dali na čas, no majú funkciu, ktorú nikde inde nenájdete. Tou je synchronizácia cez infračervené svetlo.

Balenie

Na test nám prišiel 32 GB kit s rýchlosťou 2933 MHz. Toto bola prvá a základná verzia, ktorú ste si mohli zakúpiť. Aktuálne sú v ponuke už aj rýchlejšie, 3600 a 4000 MHz modely. V balení sa nachádzajú len samotné pamäte.

Dizajn

Výrobca si rozhodne dal záležať na dizajne pamätí. Heat spreadre majú agresívny dizajn s výrazným logom HyperX uprostred. Vyrobené sú z hliníka.

V hornej časti nájdeme priehľadný pás, ktorý má matnú úpravu. Svetlo tak bude pekne rozptýlené a nebude byť do očí.

Podsvietenie

Na synchronizácií si dal výrobca záležať. Pamäte podporujú Asus Aura Sync, Gigabyte RGB Fusion, MSI Mystic Light aj ASRock Polychrome RGB. Samostatnú aplikáciu pre svetelné efekty výrobca neponúka. Spoľahnúť sa tak bude musieť na vašu základnú dosku.

To však nie je všetko, synchronizácia sa nedeje len medzi pamäťami, základnou doskou a ostatnými komponentami či príslušenstvom, ale aj medzi samotnými modulmi. Výrobca na to používa synchronizáciu pomocou infračerveného svetla, ktorú volá HyperX’s Infrared Sync.

Dôvodom použitia tejto technológie je fakt, že konkurenčné modely sa často desynchronizujú a svetelné efekty tak nie sú plynulé či rovnaké na všetkých moduloch. Tento problém som zaznamenal na G.Skill Trident Z RGB, pri ktorých si každý modul žije vlastným životom. Pamäte po istom čase prestanú svietiť rovnako, objavia sa maličké opozdenia v efektoch a celý efekt z podsvietenia sa tak stratí. Možno ide o drobnosť, no ak vám vzhľad zostavy nie je ľahostajný (čo pri kúpe RGB pamätí zrejme nebude), môže vám desynchronizácia modulov prekážať.

Poďme sa pozrieť ako Predator RGB vyzerajú v akcii:

Špecifikácie

Testovaný kit má už spomínaných 2933 MHz s časovaním 15-17-17-39 a napätie 1.35 V. Ďalšie špecifikácie sú uvedené nižšie:

Testovacia zostava

Intel Core i7 8700K
Asus ROG Strix Z370-F Gaming
Riotoro Bifrost 240
Asus GeForce GTX 1080 Ti Strix OC
Samsung 960 Pro 512 GB – systém
Adata XPG SX8200 480 GB – hry
Riotoro Enigma 850 W G2

Testy

Pamäte sme samozrejme aj otestovali a porovnali s inými modelmi. Rovnako sme pamäte aj pretaktovali bez zmeny časovaní a napätia na 3333 MHz.

V Aida64 aj SiSoftware Sandra môžeme vidieť pozitívny výsledok pretaktovania na prenosové rýchlosti aj latenciu. Po OC pamäte prekonávajú rýchlejšie Viper RGB, ale na ešte rýchlejšie Trident Z RGB už logicky nemajú. Vo wPrime je situácia trochu chaotická, najmä v 1024M teste. Tu sa najlepšie umiestnili najpomalšie HyperX v základnom 2933 MHz takte. Naopak v 32M teste HyperX zaostávajú za konkurenciou v oboch prípadoch.RealBench má rovnaké výsledky ako AIDA64 a Sandra.Najmenšie rozdiely je vidieť v hernom teste, ale predsa tu nejaké sú. Ovplyvnené sú predovšetkým minimálne FPS a o niečo menej priemerné FPS.

Ceny

16 GB 2933 MHz CL15 179 €
16 GB 3200 MHz CL16 183 €
16 GB 3600 MHz CL17 198 €
16 GB 4000 MHz CL19 218 €

32 GB 2933 MHz CL15 358 €
32 GB 3200 MHz CL16 363 €
32 GB 3600 MHz CL17 396 €

HyperX Predator DDR4 RGB
8.9 Hodnotenie redakcie
Plusy

• dizajn
• synchronizácia
podsvietenia
• cena

Mínusy

• nič podstatné

Zhrnutie
Kingston si dal s RGB pamäťami načas, ale zrejme to bol správny krok. Predator DDR4 RGB rozhodne patria medzi najkrajšie pamäte na trhu a synchronizácia cez IR je unikátom. Na výber máte z niekoľkých rýchlostí a tým pádom aj cenoviek, ktoré sú však nastavené veľmi kompetetívne. Nové predatory sú tak lacnejšie než Patrioty a predovšetkým G.skilly použité v teste. Cenový rozdiel je však vidieť pri výsledkoch testov, nejde ale o nič dramatické a po jednoduchom pretaktovaní je možné aj z 2933 MHz kitu dostať až 3333 MHz bez toho, aby ste sa hrali s časovaniami či napätím.
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

Pamäte HyperX Predator DDR4 RGB si od nás odnášajú strieborné ocenenie.

Ďakujeme spoločnosti HyperX za poskytnutie pamätí na testovanie.

Pridaj komentár