Recenzia – Riotoro Bifrost 120Ti a 240
Recenzia dvojice AiO chladičov a 120 a 240 mm prevedení od Riotoro.
Na test nám prišli ďalšie dva výrobky od Riotoro. Po niekoľkých skrinkách či klávesnici sa tak pozrieme na ďalšiu triedu produktov, ktoré má tento výrobca v ponuke. Bifrost 120 Ti a 240 zaujmú netradičným dizajnom pumpy či ohybnými trubicami s textilným pletením. Aké sú však v praxi? Poďme sa na to pozrieť!
Balenie
Začneme tradične balením. To je v prípade oboch chladičov veľmi podobné. Krabice v čiernom dizajne nám povedia aspoň pár základných parametrov.
Po ich otvorení môžeme vidieť dobre zabalené a chránené súčasti chladiča. Radiátor je zabalený v papierovom obale, ventilátory a všetky skrutky v igelite. Pumpa spolu s nanesenou pastou je zase v dvojitom plastovom kryte.
V oboch baleniach nájdeme okrem samotných chladičov aj podrobný návod, úchyt na zadnú stranu základnej dosky, skrutky na päticu, na uchytenie pumpy a tiež pre uchytenie ventilátorov. Nechýba ani kit pre LGA2011 a AMD.
V prípade AMD však ide len o AM2, AM3, FM1 a FM2. Najnovší AM4 tu nenájdete a chladiče tak nie sú kompatibilné s novou Ryzen platformou. Pokúsime sa zistiť, či bude Riotoro ponúkať kit pre AM4 dodatočne.
Dizajn
Chladiče zdieľajú tiež rovnaký dizajn. Pumpa má zaujímavý štvorcový tvar a kombináciu strieborného a čierneho rebrovaného plastu. Spodná časť pumpy je dokonca podsvietená, na RGB však rýchlo zabudnite. Ide len o jednoduché biele svetlo.
K pumpe sa zboku pripájajú úchyty na jednotlivé pätice. Tie sú strieborné rovnako ako aj skrutky, ktorými sa následne uchytávajú. Tie môžete namontovať ručne a následne dotiahnuť skrutkovačom. Inštalácia je tak rýchla a jednoduchá.
Na pumpe je tiež zaujímavé uchytenie trubíc. To je pohyblivé a umožňuje tak jednoduchšiu manipuláciu ako aj širšie možnosti umiestnenia trubíc. Vďaka voľnému uchyteniu tiež môžete predísť poškodeniu. Jediným otáznikom je tak životnosť, výrobca však tvrdí, že takéto L uchytenie je odolnejšie a na chladiče dáva 5 ročnú záruku.
Napriek pomerne budgetovému riešeniu chladičov ma prekvapilo kvalitné spracovanie trubíc. Ani niektoré drahšie kúsky od konkurencie nemajú takto kvalitne spracované trubice s textilným povrchom. Za to dávam palec hore.
Špecifikácie
Pumpy majú medený povrch, nemusíte sa tak báť použiť ani tekutý kov medzi pumpu a IHS. Pre väčšinu používateľov však bude stačiť aj pasta, ktorá je na chladiči nanesená už od výroby.
Oba chladiče majú hliníkové radiátory, čo je lacnejšie riešenie. Radiátory sú vďaka tomu výrazne ľahšie, čo môže byť v závislosti od okolností aj výhodou. Spracovanie je veľmi dobré a netreba sa báť nejakých chýb či vád.
V prípade Bifrost 120 Ti sa jedná o hrubý 45 mm radiátor. Je to teda poriadny macek a to obzvlášť po inštalácii oboch ventilátorov. Vtedy je hrúbka až 95 mm. Dĺžka chladiča je 155 mm a šírka klasických 120 mm. Chladič váži 3 kg.
Bifrost 240 má 27 mm hrúbku (s ventilátormi 53 mm ), 275 mm dĺžku a klasickú 120 mm hrúbku. Vďaka menšej hrúbke vyzerá výrazne kompaktnejšie než 120 Ti. Tiež váži 3 kg a je vyrobený z rovnakých materiálov ako menší brat.
Ventilátory
K radiátorom dostanete dvojicu ventilátorov. Ide o čierne ventilátory s industriálnym dizajnom ako vraví výrobca na stránke. Maximálne RPM je 3000, prietok vzduchu CFM je 84 a hlučnosť pri maximálnych otáčkach je 38,4 dB. Netreba očakávať zázračne kvalitné ventilátory, na to tu je Noctua, no tieto si svoju prácu odvedú dobre. Pri testoch sa RPM pohybovalo na úrovni 2500-2600 otáčok a boli počuť, nešlo však o nič netradičné.
Test
Účinnosť chladičov sme preverili v 30 minútovom teste v Aida64 Extreme. Pozrime sa však najskôr na testovaciu zostavu.
8700K bol pretaktovaný na 5.0 GHz pri napätí 1.344 V. Poďme sa pozrieť na výsledky.
Priemerná teplota procesora po 30 minútach bola na 240 mm chladiči len o 1 stupeň nižšia. Väčší rozdiel môžeme vidieť pri maximálnej teplote, tu je rozdiel už 5 stupňov.
Maximálna teplota jedného jadra je na tom podobne. Opäť je priemerný rozdiel 1 stupeň, no pri maximách je rozdiel 6 stupňov. Zjavne teda na 120 mm bol nejaký dočasný nárast teploty, ktorý pri 240 mm modely nebol.
Rozdiel v otáčkach ventilátorov je minimálny, opäť však vidno dosah nárastu teplôt aj tu. Kým 240 mm chladič má rozdiel medzi priemerom a maximom len cca 150 RPM, na 120 mm modely je to vyše 400.
Pumpa má prekvapivo väčšie otáčky na 240 mm chladiči, rozdiel je však len 40 RPM v priemere.
• spracovanie
• cena
• záruka
• výkon
• chýba AM4 kit
Chladiče Riotoro Bifrost 120 Ti a 240 si od nás odnášajú strieborné ocenenie.
Ďakujeme spoločnosti Riotoro za poskytnutie chladičov na testovanie.