Recenzia – Asus ROG Strix Fusion Wireless

Recenzia bezdrôtového herného setu Fusion Wireless pre PC a PS4 s 15 hodinovou výdržou.

Dnes sa pozrieme na herný headset od Asus. ROG Strix Fusion Wireless je tretím modelom z nového radu Fusion. Vyznačuje sa rovnakým dizajnom ako ostatné modely, no tentokrát nie je headset podsvietený. Na rozdiel od Fusion 300 a 500 však dokáže fungovať bezdrôtovo. A je to práve kábel, ktorý mi na Fusion 500 veľmi prekážal. Máme tu teda WIN WIN situáciu s novým headsetom? Poďme sa naň pozrieť.

Vo veľmi peknej krabici nájdeme zložený headset a ovládač. Hneď pod ním sú náhradné ušnice. Pod plastovým vekom ešte nájdeme krabičku s USB káblom a návodom.

Dizajn slúchadiel je nápaditý a originálny. Na ušniciach sú priehľadné plochy kde je na Fusion 700, 500 a 300 Aura podsvietenie. Tu žiadne nenájdete. Predpokladám, že z dôvodu šetrenia batérie a miesta pre batérie. Ušnice sú z matného sivého platu. Rovnaký používajú aj najlacnejšie Fusion 300. Tento povrch je oveľa lepší než zlatý lesklý plast na Fusion 500 a 700, ktorý sa instantne zašpiní.

Na ľavej ušnici nájdeme vzadu tlačidlo pre spustenie. Stačí ho dlhšie podržať a headset sa pri pípnutí pustí. Ľavá ušnica tiež ukrýva mikrofón. Ten je z ohybného gumeného materiálu a môžete si ho tak prispôsobiť podľa potreby. V plastovej drážke drží pevne a ani raz sa mi nestalo, že by sa samovoľne odpojil.

Vľavo tiež nájdeme dotykové ovládanie. Ľavá ušnica slúži ako dotyková plocha pre zmenu hlasitosti či zastavenie a spustenie hudby či videa. Ovládanie je jednoduché a intuitívne. Na rozdiel od Fusion 500 a 700 sa slúchadlá tak nešpinia, čo pokladám za veľkú výhodu. Matný sivý plast je tak oveľa lepší než lesklý zlatý.

Poslednou funkciou ľavej ušnice je nabíjanie cez microUSB kábel. Na pravú ušnicu tak nezostali žiadne funkcie. Ovládanie a manipulácia je tak maximálne zjednodušená – všetko nájdete vľavo. Na oboch ušniciach je možné vymeniť vypchávku. Na výber máte kožené a textilné. Ja preferujem kožené, textilné mi škriabu uši a šuštia pri hýbaní hlavou.

Pri dlhšom používaní sa v kožených uši môžu spotiť, nie je to však nič vážne. Komfort kožených vypchávok je pre mňa osobne neporovnateľne lepší než tých textilných. Ďalším prvkom komfortu je textilná vypchávka na ráme slúchadiel. Podopiera slúchadlá na hlave a vďaka tomu netlačia. Tu mi textília nevadí, vypchávka je mäkká a výrazne nešuští.

Fusion Wireless ale aj ostatné slúchadlá z rodiny Fusion si zaslúžia za komfort jednotku s hviezdičkou. Lepšie slúchadlá som ešte nepoužíval a to mi ich už pár prešlo rukami. Vaše uši aj hlava budú ako vo vatičke a ani po niekoľkých hodinách vás nebudú slúchadlá tlačiť. Testoval som ich vyše mesiaca a naozaj si ich neviem vynachváliť.

Spracovanie je veľmi dobré. Hoci sú slúchadlá plastové, nikde nevŕzgajú a držia pevne. Najčastejším problémom slúchadiel býva, že sa zlomia vysúvacie ramená. Tu sú plastové časti vystužené kovovým rámom a neobávam sa tak o ich životnosť. Konštrukcia je pevná a ani pri ohýbaní nemá nejaké problémy alebo nedokonalosti. Spracovanie a konštrukciu tak môžem pochváliť a vyzerá to tak, že ani v budúcnosti s ňou nebudú problémy.

Prejdime k používaniu. To funguje na jednoduchom princípe. Stačí zapojiť bezdrôtový 2,4 GHz WiFi prijímač do USB portu a zapnúť slúchadlá. O nič ďalšie sa netreba starať, funguje to takto jednoducho a rýchlo. Žiaľ slúchadlá sú tak pripojiteľné len k jednému zariadeniu naraz. Veľmi by som uvítal pripojenie cez Bluetooth, aby som ich mohol pripojiť aj k mobilu či tabletu. Takto ich využijem len pri PC, čo je škoda.

Určite vás zaujíma výdrž na jedno nabitie. Tá je naozaj výborná. Výrobca udáva 15 a viac hodín. Túto hodnotu sa mi nepodarilo preveriť, nakoľko slúchadlá fungovali vždy niekoľko dní, než sa vybili. Za víkend prehrávania takmer nonstop som ich nedokázal vybiť. Výdrž je tak viac než dobrá a rozhodne sa jej netreba obávať. Mňa veľmi príjemne prekvapila.

Zvukovú reprodukciou zabezpečujú 50 mm Asus Essence drivere. Ponúkajú veľmi dobrý stereo zážitok. Vyskúšal som rôznu hudbu, filmy aj hry a nemám slúchadlám čo vytknúť, hrajú veľmi dobre. Vďaka väčším rozmerom a mäkkým vypchávkam ponúkajú aj istú izoláciu zvuku, nie však aktívnu. Napriek tomu sa osvedčili aj pri ceste autobusom, kedy som si ich dal na uši len preto, aby som znížil okolitý hluk, bez toho aby prehrávali nejakú hudbu. Rozdiel bol značný, samozrejme nie až tak ako pri slúchadlách s aktívnym potlačením ruchu.

 

Na rozdiel od Fusion 500 a 700 bezdrôtová verzia nemá virtuálne 7.1 audio. To dokáže vytvoriť efekt priestorového zvuku. Skúšal som túto funkciu na Fusion 500 a veľmi ohúrený som z nej nebol. Jej absencia na bezdrôtovom modeli Fusion slúchadiel mi teda neprekážala.

 

Asus ROG Strix Fusion Wireless
9 Hodnotenie redakcie
Plusy

• komfort
• spracovanie
• výdrž
• zvuk
• ovládanie
dotykom
• zvuk

Mínusy

• nemá bluetooth

Zhrnutie
ROG Strix Fusion Wireless sú veľmi vydarené slúchadlá. Komfortom sa im len málo čo dokáže vyrovnať. Spracovanie je na dobrej úrovni, kovový rám a matné plasty by mali nejaký ten rok pri normálnom používaní vydržať. Bezdrôtové pripojenie je stabilné a nie je problém prechádzať sa po izbe bez prerušenia hudby. Zvukový prejav je na počúvanie hudby, pozeranie filmov a predovšetkým hranie hier ako stvorený. Áno, oproti káblovým modelom prídete a virtuálne 7.1 audio, no pre mňa to nie je nič prelomové. Radšej sa vyhnem káblu. Jediné, čo mi na slúchadlách chýba je Bluetooth pre pripojenie k smartfónom a tabletom.
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

Asus ROG Strix Fusion Wireless si od nás odnáša zlaté ocenenie za komfort, podanie zvuku, výdrž na jedno nabitie a dosah.

 

Slúchadlá nájdete u nášho partnera www.Patro.cz za 3983 Kč / 154 €.

Ďakujeme spoločnosti Asus za poskytnutie slúchadiel na testovanie.

Pridaj komentár