Silent Loop 240

RECENZE – BE QUIET! SILENT LOOP 240

Recenze all-in-one vodního chladiče Be Quiet! Silent Loop 240

Silent Loop 240

Rád bych vám zde představil all-in-one vodní chlazení od firmy Be Quiet! Ta nabízí modely 120, 240, 280 a 360, kdy čísla označují velikost použitého radiátoru, zbytek okruhu zůstává stejný u všech modelů. Já jsem testoval model Silent Loop 240.

Silent Loop 240

 

Balení, vzhled a vlastnosti:

Silent Loop 240

Be Quiet! Se vydal trochu jinou cestou u all-in-one vodních chladičů než většina ostatních výrobců. Chladič je zkompletován z dílů Alphacool pro klasický vodní okruh s použitím měděného radiátoru, standardních kompresních fitinek pro G 1/4″ závit a pouze CPU blok je upravený na míru pro tento chladič.

Silent Loop 240

V praxi to znamená, že je možné vyměnit hadice, fitinky, kapalinu (tu je možné i doplňovat přes fill-port přímo na bloku/pumpě) a dokonce i okruh rozšířit. Pumpa má bohužel jen 3-pin konektor, takže není možné ji regulovat pomocí PWM, ale pokud vaše základní deska umí i regulaci DC, pumpu je pak možné regulovat přes napětí.

Silent Loop 240

V balení najdete zkompletovaný chladič, dva 120 mm ventilátory Pure Wings 2 a rozdvojku pro zapojení dvou ventilátorů do jednoho konektoru. Samozřejmostí jsou montážní sady pro všechny aktuální patice od Intelu či AMD. Pro TR4 patici je nutné dokoupit speciální montážní sadu. Přibalena je teplovodivá pasta, která vystačí na několik instalací. V balení je i přehledný manuál.

Silent Loop 240

Radiátor je měděný, tím pádem má o cca 15% vyšší tepelnou vodivost než hliník a dále zde není riziko galvanické koroze. Chladič vám tedy vydrží daleko déle. Hadice jsou poddajné a jsou opatřeny smyčkou proti zalamování.

Silent Loop 240

Blok je vyvedený v černé barvě, vršek má texturu kartáčovaného hliníku a působí luxusně. Kontaktní plocha pro procesor je z poniklované mědi, takže je možné použít i tekutý kov bez rizika poškození povrchu.

 

Montáž:

Silent Loop 240

Montáž není nijak složitá, ale osobně mi přišla trochu krkolomná, zejména když to srovnám s montáží chladiče Be Quiet! Dark Rock 4. Zde je jistě prostor pro zlepšení, ale vzhledem k tomu, že chladič není komponenta, kterou by člověk často měnil, tak se nejedná o velký nedostatek.

 

Metodika měření:

Silent Loop 240

Jako generátor tepla jsem použil Intel Core i5-8600K osazený v desce ASRock Z370 Extreme 4. Profil otáček ventilátoru i pumpy byl nastavený na Silent. Měření teplot proběhlo nejprve 15 minut v nečinnosti, abych získal výchozí hodnoty teploty, otáček ventilátoru a otáček pumpy. Poté proběhly zátěžové testy v Aida64 Extreme, které trvaly 45 minut. Nejprve při nastavení procesoru na tovární hodnoty, poté proběhlo po 15 minutách klidu druhé měření, s násobičem procesoru na hodnotě 49x, fixní voltáži na 1.375 V a s AVX Offset -1. Tím jsem se dostal o 700 Mhz výše, než je tovární nastavení. Pro měření teplot a otáček ventilátoru jsem použil aplikace RealTemp a HWMonitor. Po skončení testu jsem zaznamenal nejvyšší hodnotu teploty procesoru a nejvyšší naměřené otáčky ventilátoru a pumpy. Teplota vzduchu v místnosti byla 26.9°C.

 

Výsledky:

Silent Loop 240

Přetaktování procesoru bylo 4800 MHz vč. AVX. Vzhledem k tomu, že procesor nebyl upraven (žádný delid) se nejedná o špatné výsledky, ale chladič zde naráží na limit tepelného přenosu z procesoru na rozvaděč tepla (IHS). Pumpa je i okolo 2000 RPM tichá a je slyšet jen, když na ní položíte ucho. Použité ventilátory jsou díky vysokým RPM (2000 RPM při 100%) zbytečně hlučné i při Silent křivce. Po ruční regulaci na nízké otáčky jsou velice tiché, aniž by tím utrpěly teploty. Škoda, že výrobce přiložil Pure Wings 2 a ne např. Silent Wings 3. Radiátor chladiče není příliš vysoký, takže jej profoukne i obyčejný ventilátor a není třeba optimalizace pro statický tlak.

 

Závěr a celkové hodnocení:

Be Quiet! Silent Loop 240
7.5 Hodnotenie redakcie
Plusy

• Skvělé dílenské
zpracování
• Kvalitní měděný
radiátor
• Dobrý chladící
výkon
• Fill-port pro
doplnění kapaliny
• Velice tichá
pumpa

Mínusy

• Složitější montáž
• Zbytečně rychlé
ventilátory
• Absence PWM
regulace pumpy
(pouze DC)

Zhrnutie
Z chladiče Silent Loop 240 mám trochu smíšené pocity. Na jednu stranu se jedná o precizně zpracovaný chladič z kvalitních komponent a s dobrým chladícím výkonem. Na druhou stranu by výrobce mohl zlepšit montáž a moc nechápu použití ventilátorů Pure Wings 2 s maximální hodnotou 2000 RPM. Pokud máte procesor s pájeným IHS nebo po delidu, jedná se o výborný chladič. V ostatních případech si musíte sami zodpovědět, zda vám vyšší cena stojí za krásný vzhled a kvalitní zpracování.
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

Chladič najdete u našeho partnera Patro.cz za 3 369 Kč / 129.96 €.

Pridaj komentár