Recenzia – Yeston Radeon RX Vega 64

Recenzia najvýkonnejšej AMD grafickej karty Radeon RX Vega 64 od Yeston

Pokračujeme v testoch grafických kariet. Tentokrát sa pozrieme ne mierne netradičnú grafiku. Radeon RX Vega 64 je aktuálne najvýkonnejšia grafická karta od AMD. Netradičný je však výrobca nášho testovaného kusu. Nakoľko je momentálne všeobecný nedostatok grafík kvôli ťaženiu krytptomien a týka sa to predovšetkým AMD grafík, testovací kus máme až z ďalekej Číny. Predpokladám, že o výrobcovi Yeston ste ešte nepočuli. Dnes si tak rozšírime obzory.

Balenie

Karta je zabalená v nenápadnej čiernej krabici, na ktorej je zopár údajov v čínstine.

Po jej otvorení nás čaká mäkká pena, ktorá chráni kartu pri preprave.V balení nájdeme len manuál  a dve redukcie pre napájanie karty.

Dizajn

Vzhľad karty zodpovedá referenčnému dizajnu. Ide teda o blower kartu s jediným ventilátorom. Na tom nájdeme nálepku s logom výrobcu.

Zadná strana je pokrytá čiernym backplateom. Stále však vidíme zadnú časť čipu.

Výbava

Vega 64 je náročná na spotrebu, napájaná je preto dvomi 8-pinovými konektormi. Grafický čip Vega 10 obsahuje 4096 stremovacích procesorov. Takt jadra sa na tomto konkrétnom kuse pohybuje okolo 1600 MHz. HBM pamäť 2. generácie má 8 GB a 1890 MHz. Vega sa od bežných kariet okrem HBM pamäťe líši aj zbernicou, ktorá má až 2048 bitov. Celkový výkon karty je zhruba na úrovni 12,7 TFLOPS.

 

 

TDP karty je nastavené na 295 W s odporúčaným 750 W zdrojom. Na zadnej strane nájdeme trojicu DisplayPort 1.4 a jedno HDMI 2.0.

Blower chladič fúka vzduch cez vnútro karty a vyfukuje ho zadnou stranou. Pri záťaží tak môžete rukou nahmatať prúd teplého vzduchu.

Tento typ karty je vhodný najmä to stiesnených priestorov, kde by open-air karta nemala ako dýchať. Blower karty sa však vyznačujú vyššími teplotami aj hlučnosťou. Použiť aftermarket chladič, AiO či vodný blok je však vždy riešením hlučnosti aj vyšších teplôt.

 

Testovacia zostava

Kartu sme samozrejme otestovali v celom spektre testov na našej novej testovacej zostave.

 

Intel Core i7 8700K
Asus ROG Strix Z370-F Gaming
Kingston Predator HyperX RGB DDR4 2933 MHz
Samsung 960 Pro 512 GB – systém
Adata XPG SX8200 480 GB – hry
Riotoro Bifrost 240
Riotoro Enigma 850 W G2
Riotoro CR1288

 

Testy

Grafiku sme otestovali v našich bežných ale aj nových testoch. To, ako sa jej darilo, sa dozvieme v nasledujúcich grafoch.

Začneme hernými testami. Prvou hrou je Far Cry 5.

Far Cry 5 Vege celkom sedí, rozdiel oproti GTX 1060 je veľký. Na GTX 1080 Ti však stráca približne 20 FPS.

ACO je veľmi zle optimalizované. Tu je Vega na úrovni GTX 1060.

GTA V tiež nie je karte po guste. EVGA po OC ju dokonca predbehla! 
Vo Firestriku však Vega opäť ukazuje svoju silu. GTX 1080 Ti je však opäť ďaleko.
AMD grafiky všeobecne nemajú tak vysoké takty ako Nvidie. Vega je však vytlačená na maximum a akékoľvek ďalšie pretaktovanie nebolo možné.Rýchlosť pamätí treba násobiť dvomi. Vega tak má 1890 MHz. Opäť aj tu snaha o OC bola zbytočná, karta sa hneď stáva nestabilnou. HBM však v rýchlosti nie je možné porovnávať s GDDR, tento graf berte len orientačne.Vzhľadom na blower chladič treba si zvyknúť na vysoké otáčky ventilátora a hlučnost. V oboch testoch je pochopiteľne Vega na chvoste.Taký istý scenár vidíme aj pri teplote. 80 stupňov je však pri blower kartách úplne bežná hodnota.Spomínaná bola už spotreba, ktorá je naozaj vysoká. Karta žerie viac než výkonnejšia GTX 1080 Ti.Zaujímavosťou je, že hneď nad 8-pinovými konektormi je umiestnených 8 červených LED diód, ktoré zobrazujú aktuálne využitie konektorov. V idle svieti len jedna dióda, v záťaži všetkých 8.

Yeston Radeon RX Vega 64
8.6 Hodnotenie redakcie
Plusy

• výkon pre
FreeSync
• HBM
• DX 12
podpora

Mínusy

• spotreba
• hlučnosť
• teploty

Zhrnutie
Radeon RX Vega 64 je aktuálne najvýkonnejšia herná karta od AMD a teda jediná voľba pre hranie vo vysokých rozlíšeniach a obnovovacích frekvenciách, ak chcete využiť FreeSync. Vega sa tiež vyznačuje vysokým výpočtovým výkonom, ktorý oceníte najmä pri výpočtoch a ťažení kryptomien. V hernej oblasti žiaľ mierne zaostáva, čo sa však môže v budúcnosti zmeniť vďaka lepšej optimalizácií hier a použitiu DX 12.
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

Grafická karta Yeston Radeon RX Vega 64 si od nás odnáša bronzové ocenenie:

Grafiku nájdete u nášho partnera Gearbest.com za 550 € / 14 300 kč.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud