Recenzia – EVGA GeForce GTX 1060 SSC

Recenzia grafickej karty GeForce GTX 1060 od EVGA v SSC prevedení

Novú sériu testov grafických kariet začíname modelom EVGA GeForce GTX 1060 SSC. Ide o aktuálne najvyšší model toho GPU od EVGA. Okrem prepracovaného chladenia a vyšších taktov grafika ponúka nápaditý dizajn a bohaté balenie. Poďme sa na ňu pozrieť.

 

Balenie

Na krabici nájdeme základné informácie o grafike ako aj malé okienko ukazujúce zadnú časť samotnej karty.

V balení sa nachádza dokumentácia, DVD s ovládačmi, odznak, nálepky, redukcia z dvoch 6-pinov na jeden 8 pin a veľký plagát.

Dizajn

Grafika má nápaditý dizajn, ktorému dominuje dvojica ACX 3.0 ventilátorov. Zaujmú aj dva kovové “odznaky” s logom výrobcu a GPU.


Zadná časť žiaľ neobsahuje backplate. Grafike by sa náramne hodila vyzerala by tak o triedu lepšie.

Výbava

SSC model, alebo Super Superclocked je napájaný jedným 8-pinovým konektorom. Takty GPU boli zdvihnuté na 1607 MHz v základe a 1835 MHz v Booste.

O chladenie sa okrem dvojice ventilátorov stará aj chladiaca podložka pamätí a mosfetov.

O video výstup sa stará trojica DisplayPort 1.4, HDMI 2.0b a Dual-Link DVI.

Estetická stránka karty je na vysokej úrovni. Cez telo grafiky vedú tri heatpipy, ktoré sa starajú o rozvod tepla.

Testovacia zostava

Samozrejme neostaneme len pri popise vzhľadu a parametrov, ale kartu si aj naostro vyskúšame v novej testovacej zostave.

 

Intel Core i7 8700K
Asus ROG Strix Z370-F Gaming
Kingston Predator HyperX RGB DDR4 2933 MHz
Samsung 960 Pro 512 GB – systém
Adata XPG SX8200 480 GB – hry
Riotoro Bifrost 240
Riotoro Enigma 850 W G2
Riotoro CR1288

 

Po zapnutí zostavy môžeme vidieť, že logo na grafickej karte svieti, žiaľ iba na bielo. RGB podsvietenie nájdeme až na vyšších modeloch.

Testy

Grafiku sme otestovali v našich bežných ale aj nových testoch. To, ako sa jej darilo, sa dozvieme v nasledujúcich grafoch.

Začneme hernými testami. Prvou hrou je Far Cry 5.

Tu vidíme, že SSC má v základe vyššie priemerné, minimálne aj maximálne FPS ako GTX 1060 od Gainward. Po pretaktovaní získame približne 10 % výkonu. Gainward si však po OC berie prvenstvo.

Úplne totožný scenár vidíme aj v ACO.

Nič sa nemení ani v GTA V. Tu je však zaujímavé, že EVGA po OC predbehla aj Vegu 64!
Vo Firestriku je situácia tiež podobná. SSC verzia je aj tu v základe rýchlejšia než konkurenčná Gainward karta.

Takty grafického jadra v základe zodpovedajú údajom od výrobcu. Pretaktovanie bolo môžné, no 2 GHz hranicu sa nepodarilo zlomiť.Frekvencie pamätí je potrebné násobiť dvomi. Aj tu vidíme, že Gainward má mierne navrch po OC, v základe majú pamäte rovnaké takty.

Kde však EVGA za Gainward zaostáva sú otáčky ventilátora. Gainward má výrazne väčší heatsink a ventilátory sa točia o približne 400-500 RPM pomalšie. Pri 70 % rýchlosti ventilátora je rozdiel až 1000 RPM, čo nie je zanedbateľné.Rozdiel v RPM sa samozrejme prejavil aj v hlučnosti. EVGA mala v priemere 63 dB, Gainward len 59 dB. A to už je naozaj počuť. V maximálnej hodnote je tiež rozdiel – 72 vs 68 dB. Zaujímavé ale je, že Gainward je pri 70 % hlučnejšia než EVGA, napriek tomu, že má o 1000 RPM nižšie otáčky.Zásadný rozdiel vidíme pri teplote. Tu EVGA nedosahuje práve lichotivé výsledky a napriek aftermarket chladiču atakuje 80 stupňov. Oproti Gainward je aj výrazný rozdiel v spotrebe. Je to spôsobené 8-pinovým konektorom. Gainward má len 6-pin. EVGA si tak logicky vie popýtať viac šťavy a to aj robí. Zvláštne ale je, že napriek tomu Gainward dosahoval po OC lepšie výsledky než EVGA.

EVGA GeForce GTX 1060 SSC
8.8 Hodnotenie redakcie
Plusy

• dizajn
• výkon v
základe
• podsvietené logo

Mínusy

• vyššia spotreba,
teploty a
hlučnosť

Zhrnutie
Grafická karta EVGA GeForce GTX 1060 SSC zaujme predovšetkým dizajnom a vysokým výkonom v základných taktoch. Super Superclocked verzia ich má vyhnané vysoko a pre väčšinu bežných používateľov už ďalší OC nebude potrebný. Vyšší výkon sa však odráža na vyššej spotrebe, hlučnosti aj teplotách. Manuálny OC prináša približne 10 % výkonu naviac.
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

Grafická karta EVGA GeForce GTX 1060 SSC si od nás odnáša strieborné ocenenie:

Grafiku nájdete u nášho partnera Digitor.cz za 8899 Kč / 340 €.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud