RECENZE – MSI Clutch GM40

Recenze dostupné myši MSI Clutch GM40 s výborným hardware

Aktuálně pro svou práci a hraní používám set od MSI, a to klávesnici Vigor GK40 s myší Clutch GM40. V této recenzi se ale budu věnovat jen myši MSI Clutch GM40 a pokusím se co nejlépe shrnout své zkušenosti z používání.

 

Obsah balení

V balení nalezneme myš společně se stručným manuálem.

 

Ovládací funkce a tlačítka

Jelikož myš nemá žádný dodávaný software, veškeré pokročilejší funkce se řeší pomocí tlačítek. Pro lidi s absencí znalosti anglického jazyka bude trochu složitější zjistit, jak se přepínají profily apod., ale od toho je tato recenze, abych vám vše popsal.

Mimo standardní tlačítka včetně „kliknutelného“ kolečka myš disponuje čtyřmi bočními tlačítky, které se dají libovolně aktivovat pomocí profilu, což si podrobně vysvětlíme.

Ergonomie myši je navržená pro praváky i leváky a myš lze do jednoho z těchto úchopů přepnout pomocí tlačítka na spodní straně (viz. foto). Tlačítko má 3 polohy – L (levá), R (pravá) a zámek, což je Office (kancelářský) profil, který kompletně vypne boční tlačítka myši. Levý či pravý profil sepne pouze ty boční tlačítka, které vyhovují danému úchopu.

Clutch GM40 disponuje také tlačítkem pro změnu DPI (citlivosti) a samotné DPI má dva možné profily – Default (základní) a Advanced (pokročilý). Pro Default profil je DPI nastavené na hodnoty 1000 / 1800 / 2800 /3600. Advanced profil má hodnoty DPI nastavené na 800 / 1600 / 3200 / 5000. Mezi těmito dvěma profily lze přepnout pomocí stisknutí bočních tlačítek myši, a to konkrétně těch dál od dlaně, s tím že musíte držet levé i pravé tlačítko najednou po dobu 5 vteřin. Přepnutí profilu poznáte snadno podle změny frekvence blikání MSI draka. Default profil bliká pomaleji, Advanced rychleji. Pokud vás svítící drak obtěžuje, můžete mu ukázat, kdo je tu Dovahkiin a LED diodu vypnout pomocí držení bočních tlačítek (levého i pravého) blíže k dlani po dobu 5 vteřin jako u změny profilu DPI. Nelze ale změnit barvu podsvícení, takže se budete muset smířit s červenou. Jak vypnout podsvícení se u MSI nikde nedočtete, musel jsem na to přijít sám. Zde by si MSI mělo udělat poznámku a k periferiím dodávat buď jednoduchý software nebo pořádně zapracovat na manuálu.

 

Velikost a váha

S menší dlaní mám s výběrem myši neuvěřitelný problém a většina myší s délkou nad 12cm mi dělá problém, ale Clutch GM40 se drží dobře i při rozměrech 125 / 70 / 38. Mám akorát problém dosáhnout palcem na vzdálenější boční tlačítko, což by pro lidi s větší dlaní neměl být problém. Rozměrům odpovídá i váha 129g.

 

Zpracování a design

Myš je kompletně vyrobená z kvalitního plastu bez jakýchkoliv nalepených fólií či gumových profilů pro prsty. Osobně mám toto řešení nejraději, protože se mi ještě nestalo, aby s čímkoliv nalepeným nebyl problém. Lepidlo pod gumou se může časem roztéct a povrchová fólie poškrabat nebo dokonce úplně sloupnout. MSI toto samozřejmě kompenzuje povrchovou úpravou plastu v pozici pro palec a malíček, kde nebudete mít problém s klouzáním. Povrchová úprava v těchto místech je pro MSI ikonická „Dragon Scale“. Kde už na klouzání narazíte, je vrchní část myši, kde mnou testovaná červená varianta má lesklý plast místo matného jako má černá varianta. Je to logické, protože broušený plast by tak sytou červenou neumožnil. S lesklým plastem se samozřejmě dostavuje obrovský magnet na otisky prstů a mastnotu. Udržet myš čistou je tedy prakticky nemožné, pokud ji nemáte vystavenou ve vitríně.

Pro připojení myši slouží dvoumetrový opletený kabel USB 2.0 s pozlaceným konektorem.

Celkově jsem s provedením spokojený, protože nic nevrže, nic se nemůže odlepit a hlavně to celé působí pevně.

Podsvícení v podobě MSI draka jsem již nastínil, myš má ale také indikátor kliknutí pod levým a pravým tlačítkem, který blikne při každém kliknutí na dané tlačítko.

Vzhledově je myš také velice pěkná, ale to zcela subjektivní záležitost.

 

Spínače a senzor

Co se týče hardwarového vybavení Clutch GM40, zde si opravdu pochutnáte.

Myš je vybavena excelentními spínači Omron, které vydrží přes 50 milionů kliknutí a o přesnost každého tahu se stará populární a odolný optický senzor PWM 3310 zvládající až 5000 DPI.

Spínače Omron poznám na kliknutí téměř okamžitě. Pokud byste vedle sebe měli levnější myš a myš se spínači Omron, ihned vás to zarazí. Klik je tvrdší a působí solidně. Též se mi ještě nestalo, že by se tyto spínače časem „vyklikaly“ – i po 2 letech působí stále stejně.

Senzor PWM 3310 je s přehledem nejpoužívanější optický senzor na trhu a nechybí ani v myších, které roky používali a stále používají i profesionální hráči. Na různých fórech je považovaný za jistotu a je označován jako „Flawless“, což jednoduše řečeno znamená, že senzor nemá žádné neduhy a co se týče přesnosti, lze se na něj na 100% spolehnout.

 

 

Ergonomie

Jak už bylo řečeno, myš je vzhledem ke konstrukci pro praváky i leváky v naprosto základním ergonomickém tvaru a nenabídne vám žádné odpočívadlo pro palec či malíček. Úchop je ale v kombinaci s prostředníčkem na kolečku pohodlný i při několikahodinových herních maratonech. Pro ty, kteří mají raději úchop „na dva prsty“, by myš tak pohodlná být nemusela, protože bez skrčení budete tahat malíček po podložce.

 

Hraní her

Jsem běžný hráč a myš mi při hraní převážně FPS her velice sedí a dělá přesně to, co po ní chci. Ještě před recenzí jsem dočasně živořil na myši Genius GX-Gaming Maurus a zde je srovnání přesnosti senzoru doslova vražda pro Genius, protože s Clutch GM40 se hraje daleko lépe. Dlouhý čas jsem používal i Mionix Castor či Roccat Kone Pure a co se týče přesnosti senzoru, nepoznám rozdíl. Obrovský rozdíl je ale v ceně, která se u myší s komplexním softwarem pro nastavení zkratek pro různé hry, pokročilé citlivosti či minimálního zdvihu pro aktivaci senzoru apod., pohybuje vysoko přes 1000Kč. Pokud komplexní nastavení k hraní nepotřebujete a stačí vám naprostý základ a kvalitní senzor, můžete ušetřit doslova balík.

 

Závěr a celkové hodnocení

Myš MSI Clutch GM40 nabízí opravdu luxusní hardwarové vybavení a kvalitní zpracování. Jediné výhrady mám ohledně absence alespoň základního softwaru, přes který by bylo snazší myš ovládat, jelikož MSI dodává opravdu odfláknutý manuál, ve kterém dokonce i chybí informace o podsvícení, a také k absenci RGB podsvícení, protože červená se nemusí líbit každému a ne každý má počítač do červena. Nic víc se myši nedá vytknout a myslím si, že tady prostě nejde šlápnout vedle. Koupi vřele doporučuji s velice pozitivním hodnocením.

 

MSI Clutch GM40
9 Hodnotenie redakcie
Plusy

• Kvalitní zpracování
• Excelentní optický
senzor
• Excelentní spínače
• Pohodlná ergonomie

Mínusy

• Absence softwaru
• Absence RGB
podsvícení
• Odfláknutý manuál

Zhrnutie
Za danou cenu je myš opravdu dobrá koupě.
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

 

Myš MSI Clutch GM40 si od nás odnáší stříbrné hodnocení:

Myš najdete u našeho partnera Patro.cz za 870 Kč / 33.52 €.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud