Dark Rock 4

RECENZE – BE QUIET! DARK ROCK 4

Recenze výkonného chladiče Be Quiet! Dark Rock 4

Dark Rock 4

Rádi bychom vám zde představili poslední revizi chladiče Dark Rock od Be Quiet! Výrobce tento chladič cílí pro náročné uživatele, kteří ale také vyžadují ticho během maximálního vytížení svého počítače. Model Dark Rock 4 tedy míří vysoko. Uvidíme , jak si s těmito nároky poradí.

 

Balení, vzhled a vlastnosti:

Dark Rock 4

V balení najdete samotný chladič, vyvedený v černé barvě. Dále jeden 135 mm ventilátor Silent Wings 3, sponky na uchycení dvou ventilátorů (pro případnou push-pull konfiguraci). Samozřejmostí jsou montážní sady pro běžné patice od Intelu či AMD, včetně podpory LGA 115x/20xx nebo AM4. Podpora pro TR4 chybí. Přibalena je teplovodivá pasta, která vystačí nejméně na dvě instalace. Najdete zde také dlouhý křížový šroubovák s magnetickou špičkou pro snadnou instalaci chladiče – milý a užitečný bonus. Nakonec je tu přehledný manuál, díky kterému není montáž žádný problém.

Dark Rock 4

Povrch pasivu chladiče je potažen černým materiálem s obsahem keramiky a měl by teoreticky vést k lepšímu přenosu tepla do okolí, bohužel se tento povrch také celkem jednoduše odírá např. při instalaci ventilátoru pomocí přibalených sponek. Ty jsou vyvedeny v antracitové barvě a po instalaci chladiče se stávají prakticky neviditelné. Ke sponkám mám malou výhradu a to je jejich rovný tvar, díky kterému jdou hůře sundat z chladiče, pokud například měníte ventilátor. Vršek chladiče je z černého kartáčovaného hliníku, zdobí jej stříbrné logo výrobce a celkově dodává chladiči luxusní vzhled, díky kterému se bude Dark Rock 4 vyjímat i v počítačových skříních s průhlednou bočnicí.

Dark Rock 4

Celý chladič je poměrně masivní s výškou bezmála 16 cm, na což je potřeba myslet s ohledem na prostornost počítačové skříně. Hliníkový pasiv chladiče je konstruován okolo šesti silných měděných heatpipes a je dimenzován pro až 200 W odpadního tepla, což by mělo pohodlně zvládnout nároky většiny procesorů i po přetaktování. Je škoda, že výrobce nepoužil asymetrický tvar pasivu, který tak ventilátorem zasahuje do oblasti prvního slotu pro moduly RAM. Na moduly RAM s vysokým chladičem (např. Corsair Dominator) můžete tedy zapomenout, ale nízkoprofilové moduly by se vejít měly. Přibalený ventilátor lze regulovat přes PWM konektor u základní desky, při běžném provozu je naprosto tichý a ani při maximálních otáčkách není přiliš hlučný.

 

Montáž:

Dark Rock 4

Předchůdce tohoto modelu (Dark Rock 3) byl často kritizován pro zbytečně komplikovanou montáž. Jsme moc rádi, že u Dark Rock 4 je tomu jinak a montáž je jednoduchá s menším počtem kroků. S dobře zpracovaným manuálem jde instalace chladiče snadno a rychle. Také je k dispozici přehledné video na webu výrobce.

 

Metodika měření a výsledky:

Jako generátor tepla jsem použil Intel Core i5-8600K osazený v desce ASRock Z370 Extreme 4. Profil otáček ventilátoru byl nastavený na Silent. Měření teplot proběhlo nejprve 15 minut v nečinnosti, abych získal výchozí hodnoty teploty a otáček ventilátoru. Poté proběhly zátěžové testy v Aida64 Extreme, které trvaly 45 minut. Nejprve jsem testoval při nastavení procesoru na tovární hodnoty, poté proběhlo po 15 minutách druhé měření, kde jsem zvýšil frekvenci CPU na 4900 MHz, napětí na 1.375 V, LLC Level 1 a AVX Offset -1. Tím jsem se dostal o 700 Mhz výše, než je tovární nastavení a vyšší voltáž také pomohla generovat nějaký ten Watt navíc. Pro měření teplot a otáček ventilátoru jsem použil aplikace RealTemp a HWMonitor. Po skončení testu jsem zaznamenal nejvyšší hodnotu teploty procesoru a nejvyšší naměřené otáčky ventilátoru. Teplota vzduchu v místnosti byla 25.6°C.

Dark Rock

Vzhledem k tomu, že procesor nebyl nijak upraven (žádný delid) se jedná o velice dobré výsledky a musím kladně hodnotit i hlučnost ventilátoru, který v idle nebyl prakticky vůbec slyšet a ani po OC nebyl v zátěži nijak hlučný.

Závěr a celkové hodnocení:

Be Quiet! Dark Rock 4
9.8 Hodnotenie redakcie
Plusy

• Výborný chladící
výkon
• Velice tichý
ventilátor
• Luxusní vzhled
• Snadná montáž

Mínusy

• Zasahuje do
prvního slotu RAM
• Provedení
chycovacích
spon

Zhrnutie
Chcete-li dobré teploty vašeho CPU, vyžadujete ticho a potrpíte si na luxusní vzhled? Nemusíte hledat dál, tento chladič je nejenom tichý, ale taky výborně chladí. Jen pozor na výšku vašich pamětových modulů.
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

Dark Rock 4 rozhodně nezklamal. Chladič nemá problém uchladit i přetaktovaný procesor, aniž by u toho musel hučet jako letecká turbína. Jsem rád, že výrobce zlepšil montáž, která je nyní jednoduchá a s pomocí přibaleného manuálu ji zvládne skutečně každý. Vzhled evokuje luxus a rozhodně neudělá ostudu ani ve skříni s prosklenou bočnicí. Jediné, co by mohl výrobce napříště vylepšit jsou uchycovací spony pro ventilátor a použít asymetrický design, aby chladič tolik nezasahoval do oblasti pro moduly RAM. Celkově se jedná o vynikající chladič, který mohu bez výhrad doporučit.

Chladič najdete u našeho partnera Patro.cz za 1 746 Kč / 67.38 €.

Pridaj komentár