Recenzia – Gigabyte Aorus K7

Recenzia mechanickej klávesnice s Cherry spínačmi a kovovým telom.

Do tretice všetko dobré. Po testoch hernej myšky Aorus M3 a slúchadiel Aorus H5 sa dnes pozrieme na klávesnicu Aorus K7. Opäť teda jazykové okienko: M ako mouse, H ako headset a K ako keyboard. Táto naming scheme je bohová. Keď k tomu pridáme ešte zaužívané označenie 3/5/7/9, ktoré poznáme s procesorov ale aj áut, dostaneme jedno z najpremyslenejších systémov pomenovania na trhu. Toto sa Gigabyte-u naozaj podarilo. Aorus K7 je tak druhá najvyššia klávesnica, ktorú má výrobca v ponuke. Poďme sa na ňu pozrieť.

Balenie

Vo farebnej krabici, ktorá vám povie všetko dôležité o klávesnici, nájdeme prekvapivo veľa príslušenstva. Štandardom sú manuál a príručka, občas sa stretneme aj s náhradnými klávesmi a nástrojom na ich vyberanie. Výrobca však pridal ešte látkové puzdro, aby ste si klávesnicu nepoškodili pri prenášaní, napríklad na LAN párty.

 

Dizajn

Prvé čo udrie do očí je veľká strieborná plocha v základni klávesnice. Áno., naozaj ide o kov. Povrch má navyše jemnú textúru brúseného hliníka, čo vyzerá veľmi efektne. Klávesnici to tiež dodáva pevnosť, vôbec sa neprehýba. Kovová základňa je rozhodne jednou z veľkých predností klávesnice.

Spodok klávesnice je plastový. Aj tu však nájdeme dizajnové ale aj funkčné prvky. Zaujímavé je ako hlboko v tele je vsadený USB kábel. Zvyčajne býva umiestený na hornom okraji, nie zospodu klávesnice. Má vytvorený kanál, v ktorom sa môže pohybovať bez toho, aby prekážal.

Jedinou nevýhodou asi je, že sa nedá kábel odpojiť. To však stále nie je štandardom. Odpojiteľný kábel uľahčuje premiesťovanie a môže pomôcť predĺžiť životnosť klávesnice. Ak sa vám zlomí pevný kábel, s najväčšou pravdepodobnosťou môžete zahodiť celú klávesnicu a to je škoda. S dĺžkou 2 metre by však nemal byť problém ho pripojiť ani k počítaču umiestnenému pod stolom.

Klávesnica sa mierne zvažuje dopredu a vzadu má väčšiu hrúbku. Vytvára tak ergonomickejší sklon pri písaní. Bočný profil nám ukazuje tenkú kovovú základňu, ktorá má oranžový/bronzový lem.

Netradične sú riešené nožičky na klávesnici, s ničím podobným som sa ešte nestretol. Samozrejme sú pogumované a dobre držia na stole. Zaujímavejšie ale je ako sa polohujú. Zadná dvojica má nastaviteľnú výšku pomocou ozubených koliesok na hornej hrane klávesnice. Tie môžete otáčať, čo spôsobí vysunutie nožičiek z tela.

Ide o naozaj originálne riešenie, ktoré len tak inde nenájdete. Bohužiaľ nie je úplne ideálne. Kolieska majú tendenciu zasekávať sa. Problémom môže byť tiež nájsť rovnakú výšku vysunutia. Odporúčam preto len maximálne polohy, teda nožičky úplne zasunuté alebo vysunuté.

Spínače a funkcie

Ako sme už spomenuli Aorus K7 je mechanická klávesnica. Výrobca vsadil na kvalitu a istotu a zvolil spínače Cherry MX, ktoré sú etalónom mechanických klávesníc. K7 je vybavená konkrétne červenými lineárnymi spínačmi, ktoré určite veľmi dobre poznáte. Ak nie, tu je ich krátky popis.  Majú 4 mm celkový chod, 2 mm bod registrácie a vyžadujú stlačenie o sile 45 g pre aktiváciu. Ich životnosť je 50 miliónov stlačení.

Klávesnica je vybavená niekoľkými technológiami ako Anti-Ghosting a N-Key Rollover. Naraz tak môžete stlačiť až 64 klávesov a všetky budú zaregistrované. Nechýba ani množstvo funkčných klávesov, celkovo až 22.

Rýchlym stlačením Fn a príslušnej klávesy tak viete ovládať hlasitosť, spustiť kalkulačku, zakázať Windows tlačidlo či ovládať podsvietenie a to všetko bez nutnosti použiť softvér.

Podsvietenie

Na žiadnej novej hernej klávesnici nesmie chýbať RGB podsvietenie. K7 má každú jednu klávesu zvlášť podsvietenú, čo umožňuje takmer nekonečné množstvo kombinácií podla vášho gusta.

Na výber máte z rôznych režimov podsvietenia akými sú vlna, cyklus, dýchanie, reaktívne a vlnenie. Nechýba ani prepojenie s inými produktami Gigabyte a Aorus pomocou RGB Fusion. Podsvietenie tak môžete synchronizovať naprieč príslušenstvom až po grafickú kartu a základnú dosku.

Aplikácia

Na záver sa pozrieme ešte na aplikáciu Aorus Graphic Engine, kde si môžete opäť prispôsobiť príslušenstvo, ale aj nastaviť macroklávesy či skratky:

Cena

Klávesnica má rozumne nastavenú cenu, ktorá sa pohybuje okolo 90 € / 2300 kč.

Gigabyte Aorus K7
8.8 Hodnotenie redakcie
Plusy

• kovové
telo
• Cherry
spínače
• podsvietenie
• cena

Mínusy

• polohovanie
nožičiek

Zhrnutie
Gigabyte Aorus K7 je veľmi vydarená klávesnica pre fanúšikov značky aj ostatných hráčov. Chválim kvalitné spracovanie a značkové spínače. Poteší tiež bohaté RGB podsvietenie so synchronizáciou. Jediným drobným nedostatkom je polohovavnie nožičiek, ktoré je riešené natradične, no nie úplne spoľahlivo a presne. Na funkčnej stránke to však nič neuberá a klávesnicu tak môžem len odporučiť.
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

Klávesnica Aorus K7 si od nás odnáša zlaté ocenenie:

Ďakujeme spoločnosti Gigabyte za poskytnutie klávesnice na testovanie.

Klávesnicu nájdete v eshope nášho partnera www.Patro.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud