SPC GK530

RECENZE – SILENTIUMPC GK530

Recenze malé, ale šikovné klávesnice SilentiumPC GK530

GK530

Přinášíme vám recenzi mechanické klávesnice od SilentiumPC – model GK530 se spínači Kailh Brown. GK530 je model bez numerického bloku, určená nejen pro hráče, ale i pro ty co potřebují kompaktní klávesnici a zároveň se nechtějí vzdát výhod mechanických klávesnic.

 

Balení, vzhled a vlastnosti:


Klávesnice je dodávaná v minimalistickém provedení. V krabici najdete pouze klávesnici a dobře zpracovaný návod se seznamem zkratek, kterými lze upravovat podsvícení, vytvářet makra, spouštět aplikace nebo přepínat uživatelské profily.

GK530

Někomu může vadit absence specializovaných herních kláves a jiné bonusy (například opěrka pro zápěstí), které lze najít u jiných výrobců, ale v čem SilentiumPC drtí konkurenci je cena. GK530 stojí jen o něco málo více než běžné membránové modely, ale přitom velice zdatně konkuruje klávesnicím s dvoj- až trojnásobnou cenou. GK530 navíc cílí i na mobilní hráče a ti naopak ocení kompaktní rozměry, ovšem bez kompromisů v dílenském zpracování. To je opravdu na vysoké úrovní a s ohledem na cenovku až neuvěřitelně dobré. Kryt klávesnice je z kovu, spodní část pak z pevného plastu a celek působí velice kompaktně až hutně, klávesnice je příjemně těžká s necelým kilogramem váhy a bez sklonu ke klouzání po podložce.

GK530

Testovaná klávesnice byla osazena spínači Kailh Brown, tedy mechanickými spínači s hmatovou odezvou, ale bez zvukového projevu Blue spínačů. Tedy univerzální klávesy jak pro hráče, tak i pro psavce a grafomany. Jednu malou výtku bych měl k povrchu kovu, který se chová jako magnet na otisky prstů, nicméně volné plochy na klávesnici moc není a jedná se jen o drobný nedostatek. Dojem ze zpracování je jinak perfektní. Už po letmém dotyku má člověk pocit, že tahle klávesnice snese opravdu hodně hrubé zacházení, aniž by odešla do křemíkového nebe.

GK530

Kabel je opletený, 180 centimetrů dlouhý a mohl by být trochu poddajnější. USB konektor je pozlacený a vybavený plastovou krytkou na poutku, takže jej lze při transportu chránit před poškozením.

GK530

Dalším plusem je možnost vést kabel zleva, zprava či středem pomocí třech vodících drážek na spodní části klávesnice a tím si přispůsobit vedení kabelu dle vlastních potřeb a místa na stole.

GK530

Ve spodní části klávesnice je i nástroj pro výměnu kláves. Ty ale výrobce do balení žádné další nepřidal, takže je to určeno hlavně pro ty, kteří si pak dokoupí vlastní klávesy pro své potřeby. Jak jsem ale psal v úvodu, vzhledem k ceně lze tento nedostatek odpustit.

 

Dojmy a zkušenosti:

Klávesnici jsme tradičně testovali jak při psaní, tak i během hraní. Kailh Brown spínače jsou brané jako univerzální, mají mírně vyšší odpor proti MX Brown. Výrobce nabízí model GK530 i s Kailh Blue spínači, tedy nejen s hmatovou, ale i zvukovou odezvou, což mají rádi hlavně hráči RTS nebo RPG her, kdy jde nejen o rychlost, ale také o jistotu stisku klávesy. Psaní na klávesnici je vysloveně příjemnou záležitostí s dobrou odezvou, lze psát rychle, přesně a bez překlepů. Hraní je také bezproblémové, ale někdo ten rozdíl proti lineárním spínačům může poznat. Bylo by fajn, kdyby SilentiumPC zařadila do nabídky i modely s lineárními spínači. Opět se ale jedná o drobnost, která nesnižuje kvality GK530. Samozřejmostí je zde také přítomnost full NKRO funkce pro bezstarostně zuřivé mačkání několika kláves najednou během tvrdých herních soubojů.

GK530

Je zde samozřejmě i dnes naprosto běžné RGB podsvícení všech kláves. Nejprve jsme několik minut marně pátrali po ovládacím software, než jsme zjistili, že zde žádný není. Vše se ovládá pomocí zkratek, které jsou přehledně vysvětlené v přiloženém návodu. Zpočátku jsme to vnímali jako negativum a přišlo nám zdlouhavé nastavovat vše ručně přes klávesnici. Ale pak jsme pochopili celou filosofii u tohoto modelu. Klávesnice má vnitřní pamět a nastavení si pamatuje, bez ohledu na PC, ke kterému ji připojíte. Ať si tuto klávesnici vezmete s sebou kamkoliv, všechna makra, zkratky a nastavení podsvícení budou vždy s vámi. Stačí klávesnici jen zapojit do USB portu u PC či notebooku. Lze si nastavit až deset různých profilů a mezi nimi přepínat dle potřeby. Je zde také osmnáct předdefinovaných světelných efektů nebo si můžete ručně nastavit každou klávesu zvlášť.

 

Závěr a celkové hodnocení:

 

SilentiumPC GK530
9.3 Hodnotenie redakcie
Plusy

• Výborné
dílenské
zpracování
• Příjemná
odezva
spínačů
• RGB podsvícení
všech kláves
• NKRO
rollover
• Vynikající
poměr cena/výkon

Mínusy

• Absence
náhradních
kláves
• Absence
ovládacícho
software

Zhrnutie
Výborná TLK mechanická klávesnice od SilentiumPC. Velmi dobré dílenské zpracování s velice zajímavou cenou. Tuto klávesnici mohu upřímně a bez výhrad doporučit.
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

 

Pokud sháníte malou, kompaktní a kvalitní klávesnici, nevadí vám absence numerického bloku a absence ovládacího software, už nemusíte hledat dál. V poměru cena/výkon zadupává GK530 konkurenci do země a to i několikanásobně dražší klávesnice. Dílenskému zpracování není co vytknout, design je minimalistický, čistý a neruší, psaní a hraní je vysloveně příjemnou záležitostí. Pokud chcete klávesnici dodat trochu příslovečné štávy, pak lze využít mnoho možností pro podsvícení a vytvořit si až deset profilů pro různé situace a hry. Třešničkou na dortu je fakt, že nastavení je uloženo přímo v paměti klávesnice. Je tedy vždy s vámi, ať zapojíte klávesnici kamkoliv. Tahle klávesnice se SPC opravdu velice povedla a plně si zaslouží stříbrné ocenění.

Klávesnici najdete u našeho partnera Patro.cz za 1 154 Kč / 44.33 €.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud