Recenzia – HAL3000 Master Gamer IEM Optane 8 G

Recenzia pre-build zostavy pre masy.

Firma HAL3000 patrí medzi renomovaných výrobcov počítačových zostáv pre ľudí, ktorí si netrúfajú poskladať počítač sami. V poslednom období sa preslávili najmä pre-build zostavami na MČR, teda Majstrovstvách Českej republiky v E-športe. Tu sa ich zostavy používajú vo veľkom. Dnes sa však pozrieme na niečo dostupnejšie a cenovo prívetivejšie. Master Gamer IEM Optane 8 G je zaujímavá, cenovo dostupná zostava, ktorá osloví predovšetkým začínajúcich a občasných hráčov. Vopred treba povedať, že nie je určená pre nadšencov, overclockerov na hranie v 4K a podobne. Nemôžeme túto zostavu zrovnávať s našimi custom zostavami, ktoré v redakcii staviame. Bežný človek si sám nezvládne poskladať počítač a rozhodne do neho nebude investovať tri či päť tisíc eur ako my. HAL3000 ponúka komplexné riešenie, teda návrh, poskladanie aj záruku, čo by bolo všetko vo vašej vlastnej réžií. Teraz, keď sme si ozrejmili niekoľko základných faktov, poďme sa na Master Gamer pozrieť bližšie.

Balenie

Počítač je zabalený v oranžovej krabici s logom firmy. Vnútri sa nachádzajú penové výstuže, aby sa počas cesty nepoškodil. Za to môžem HAL3000 pochváliť. Okrem samotného počítača v krabici nájdete aj menšie kartónové krabičky, kde sú umiestnené dokumenty a príslušenstvo.

Nájdete tu manuál k základnej doske, disky s ovládačmi a Windows, napájací kábel aj záručný list a návod na používanie. Nachádzajú sa tu dôležité a užitočné informácie o prvom spustení, pripojení počítača k monitoru či inštrukcie v prípade potreby servisu. Zaujímavosťou je možnosť dvakrát počas záruky požiadať o vyčistenie počítača.

Špecifikácie

Testovaný model Master Gamer Optane IEM 8 G má nasledujúce komponenty:

Zoznam komponentov je uvedený aj v balení. Tu vidíme zaznačený aj Akasa LED pás

HAL3000 nacenil túto zostavu na 25 999 kč, čo je približne 1000 €. Poďme sa pozrieť, či je táto cena opodstatnená.

Certifikácia Intel Extreme Masters

Master Gamer je vybavený certifikáciou od Intelu, čo zaručuje výber vhodných komponentov a zameranie na najpopulárnejšie E-šport tituly.

Kupóny do hier

Súčasťou balenia je aj kredit do viacerých hier či služieb v hodnote 5000 kč / 245 USD. Ak niektoré z týchto hier alebo programov používate, môže to byť pre vás veľké plus.

 

Na výber je z viacero rôznych konfigurácií, my testujeme tú základnú

 

1000 eurová cenovka nie vôbec prestrelená. Pri spočítaní ceny tých istých komponentov v eshope som sa dostal na cenu 930 €. Zarátať však treba poskladanie, otestovanie, záruku, servis a údržbu. Rozdiel potom už nie je taký veľký a pre laika môže byť takýto pre-build systém naopak výhodný. Používanie bude rovnako bezstarostné ako pri hernej konzole, čo sa však nedá porovnať so skladaním PC na vlastnú päsť. Hľadanie chyby, pokazeného komponentu a starosti z reklamáciou budú vašou starosťou, pri Master Gamer sa o všetko stará HAL3000. 

Vzhľad a spracovanie

Poďme sa pozrieť, ako zostava vyzerá naživo.

Sharkoon skrinka má netradičný, agresívny dizajn. Ostré hrany, vypuklé bočnice a  rebrovanie na prednej časti naznačujú herné zameranie. Obe bočnice sú chytené skrutkami, ktoré môžete odmontovať prstami, netreba k tomu skrutkovač. To je veľmi vítané pri údržbe a uľahčuje to servisovanie počítača.

 

Predná strana pôsobí veľmi svalnatým dojmom. V spodnej časti je umiestnený ventilátor pre nasávanie vzduchu do skrinky. Nad ním LED indikátory, tlačidlo napájania. Na prednej strane je tiež zopár portov, konkrétne dvojica USB 3.0, dvojica USB 2.0 a audio konektory. V jednej z 5,25″ pozícií nájdeme aj DVD mechaniku.

Po odstránení zadnej bočnice vidíme veľmi dobre spravený cable management. V HAL3000 si naozaj dali záležať. Káble sú systematicky vyviazané, uchytené o pripravené oká, no jedna radosť. Toto sa výrobcovi naozaj podarilo. Málokedy si ja dám takú robotu takto káble vyviazať, no to je z toho dôvodu, že ja neustále mením komponenty vrátane základných dosiek.

Na vrchnej strane nemá skriňa žiadne vetranie, na spodku je vetranie s  mriežkou pre zdroj. Nohy sú masívne a majú aj gumový povrch, aby nepoškrabali stôl či skrinku.

 

Na vrchu skrinky vidíme IEM certifikáciu.

Vypuklé bočnice sú jasným dizajnovým ale aj funkčným prvkom. Umožňujú jednoduchšie zatvorenie skrinky a viac miesta pre káble.

Rebrovanie na prednej strane ukrýva aj prachový filter. Ten žiaľ nie je možné poľahky vybrať, budete musieť odmontovať celý predný panel. Vzhľadom na vyviazanie káblov by som však využil službu bezplatnej údržby a čistenia.


Poďme sa pozrieť ako to vyzerá vo vnútri zostavy.

Po odmontovaní bočnice nás opäť čaká dobre usporiadaný a vyviazaný interiér.

Jedna z najzložitejších častí je usporiadanie káblov na spodku MB, tu sú pekne vedené popri zdroji za MB tray.

V prípade potreby rozšírenia úložiska sú ďalšie káble pripravené, stačí ich len zapojiť.

Zdroj nie je modulárny, čo však v tomto prípade nie je žiaden problém.

Pohľad na zvyšok interiéru nám ukazuje kľúčové komponenty.

Chladič od SilentiumPC umožňuje primontovanie druhého ventilátora, žiaľ druhý úchyt v balení nenájdeme.

Grafická karta využíva len 6 pin, zo zdroja vedú dva 8 piny, takže nie je problém kartu v budúcnosti vymeniť za lepšiu.

V testovanej konfigurácií je len jeden 8 GB modul operačnej pamäte. Odporúčam dokúpiť druhý pre využitie Dual Channel konfigurácie, ktoré mierne navýši výkon.

Zadný ventilátor je rovnako ako predný podsvietený.

Ani zapojenie DVD mechaniky sa nezaobišlo bez dôkladného zviazania káblov.

Grafická karta od MSI dizajnom neohúri. Vzhľadom na cenové zameranie zostavy však Gaming X kartu môžme očakávať len ťažko.

Jednou zo zaujímavostí zostavy je určite Intel Optane SSD. Povieme si o ňom neskôr viac.

Na okraji pri ráme je umiestnený LED pás Akasa.

Vedie po celom spodku aj ľavom boku.

Podsvietenie modrou farbou je vidieť počas dňa ja noci.

Estetiku zostavy kazí hnedá základná doska, zvyšok hodnotím pozitívne.

Testy

HAL3000 na stránke uvádza niekoľko testov hier, pozrime sa na ne

Na vytvorenie predstavy o hernom výkone je takáto tabuľka výborná. My samozrejme robíme vlastné testy, ktoré hodnotia viacero aspektov.

Procesor

Začneme testami procesora. Intel Core i5-8400 patrí do najnovšej generácie Coffee Lake, ktorá priniesla do mainstreamu viac ako 4 jadrá. Tento konkrétny procesor má 6 jadier bez HT.

Cinebench nám ukázal, že i5 porazila všetky i7 predchádzajúcich generácií. 8700K je však na míle ďaleko.

Rovnaký scenár možno pozorovať aj v Geekbench testoch.


Pri šifrovaní to vyzerá tak, že väčšiu rolu hrá frekvencia, preto sú mobilné i7 na dosah novej i5.

Ray-tracing opäť ukazuje prínos 6 jadier, a to aj pri porovnaní s 4 jadrami a HT.

Konverzia videa má podobný scenár ako Ray-tracing

Grafika

Prechádzame ku grafickým a komplexným testom. Tu očakávam mierne lepšie výsledky ako zvyšok PC a notebookov s GTX 1060, najmä vďaka novému procesoru.

Tento scenár sa aj napĺňa. Na počítače s GTX 1070 a vyššie však Master Gamer už nemá.

Komplexné testy

V komplexných testoch sa dozvieme o celkovom výkone najviac.

Porážka mobilných i7 je očakávaná.

Firestrike už kladie väčší dôraz na grafiku a to je jasne vidieť.

Opäť je teda Master Gamer na vrchu GTX 1060 počítačov, no na notebook s GTX 1070 už nemá.

Rovnaký scenár vidíme aj v Unigine Heaven.

Teploty

Napriek použitiu vzdušného chladiča má Master Gamer len 59 °C na procesore. To je však pri nižších taktoch a v porovnaní s notebookmi úplne pochopiteľné.


Teplota grafickej karty je tiež veľmi dobrá, hoci použitý model nepatrí medzi tie najlepšie.

Hry

Pozrime sa aj na testy hier. Na rozdiel od výrobcu používame naozaj tie najvyššie nastavenia vrátane vyhladzovania hrán. To má veľkú daň na výkone, no umožňuje objektívne porovnať počítače s rôznym výkonom a cenami.

V GTA sme opäť na vrchole rebríčka GTX 1060 zariadení. Zephyrus s GTX 1080 Max-Q však nie je ďaleko.

Iná situácia je vo Far Cry 5, tu sa Zephyrus vzdialil.

Assassin’s Creed zase viac vyhovuje Master Gamer, ktorý je teraz za Infinite X.

Forza očividne preferuje výkonnejšiu grafiku a GTX 1060 sú tak výrazne vzdialené GTX 1080 a 1080 Ti.

Fornite tiež preferuje silnejšiu grafiku, no Master Gamer nemá také prepady ako Zephyrus, čo je pozitívne.

Optane

Testovaná zostava je vybavená Intel Optane SSD diskom. Ten funguje ako cache pre zrýchlenie systému pri opakovaných akciách ako štart počítača či určitých programov. Pomáha tiež zrýchliť čítanie a zápis na HDD. V neposlednom rade dokáže fungovať aj ako operačná pamäť. Keď systému dôjde operačná pamäť, začne používať Optane namiesto HDD, čo výrazne urýchli fungovanie či dokonca zamedzí pádu programov.  Technológia 3D XPoint, ktorú Optane disky využívajú je rozhodne zaujímavá. Rýchlosťou sa blíži operačnej pamäti, no dokáže zachovať informácie aj po strate elektriny ako SSD a HDD disky. Problémom však v úvode bola vysoká cena Optane diskov, čo sa už napravilo. Stále som však bol k prínosu a zrýchleniu skeptický, pozrime sa preto na testy:

 

Spustenie počítača je jedna z prezentovaných výhod pri použití Optane. Zrýchlenie systému je naozaj cítiť, rozdiel oproti bežnému HDD je veľký. Na 7 sekundový boot v podaní najrýchlejších SSD to však nemá.

Odskúšal som aj dve hry, no tu rozdiel nebol takmer žiadny. Možno je to problém len týchto konkrétnych titulov, pri PUBG je vraj prínos citeľný. Ťažko povedať, prečo tu nie je vidieť rozdiel ako pri spustení.

Zaujímavý je aj rozdiel v rýchlosti čítania a zápisu na HDD. Po pripojení Optane sa dostávame na rýchlosti väčšie než SATA SSD.
HDD hore, HDD + Optane dole

Výsledky testov Optane sú pozitívne. Neočakával som od toho nič, myslel som, že to je len marketingová bublina. V praxi však naozaj Optane fungoval a po znížení ceny môže byť zaujímavou alternatívou pre ľudí s obmedzeným rozpočtom. Než si nasporíte na aspoň 240 GB SSD (ideálne 480 GB+), Optane vám pomôže toto obdobie prečkať.

Viac sa o Optane dozviete vo videu, ktoré si pravil výrobca HAL3000

Záver

HAL3000 Master Gamer
8.4 Hodnotenie redakcie
Plusy

• prémiové
služby
• dobrý
výkon
• cable
management
• dizajn
(subjektívne)

Mínusy

• vzhľad
základnej
dosky

Zhrnutie
Master Gamer Optane 8G je zaujímavý pre-build systém, ktorý ponúkne dostatočný výkon pre začínajúceho až pravidelného hráča vo Full HD rozlíšení. Výber komponentov je rozumný, až na Z370 dosku, ktorá nie je potrebná. V čase navrhovania zostavy však ešte neboli k dispozícií H370/B360. Má to však jednu výhodu, časom môžete pridať K procesor bez nutnosti meniť dosku a užívať si výhody OC a rýchlejších RAM. Na zostave môžem pochváliť perfektnú robotu na cable managmente. Dizajn je veľmi subjektívna vec a nemusí sedieť každému. Skrinka má však herný nádych a modré podsvietenie ladí s vnútrom skrinky. Cenová politika je priaznivá vzhľadom na ponúkané služby a záruku. Poteší tiež možnosť nechať si počítač vyčistiť od prachu, čo môže v neodborných rukách skončiť katastrofou. Zostava od HAL3000 tak príjemne prekvapila a to isté sa dá povedať aj od Intel Optane.
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

 

Herný počítač HAL3000 Master Gamer Optane 8G si od nás odnáša strieborné ocenenie:

Ďakujeme spoločnosti HAL3000 za poskytnutie zostavy na testovanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud