VEĽKÉ POROVNANIE TR4 CHLADIČOV – ČASŤ 2.

Porovnávame niekoľko chladičov pre AMD soket TR4/SP3.

V druhej časti porovnania chladičov pre Threadripper a Epyc sa pozrieme na výsledky testov a zhodnotíme si jednotlivé modely.  Potvrdí Noctua svoju dominanciu na poli PC chladenia? Ako obstoja vzdušné chladiče v porovnaní s AiO? Oplatí sa zaplatiť dvojnásobok za Noctuu, keď si môžete vybrať chladič Arctic? Na tieto otázky nám odpovedia nasledujúce grafy. Pre prehľad testovaných chladičov navštívte 1. časť testu.

Testovacia zostava

Testovanie prebehlo na našej tradičnej Threadripper zostave s 1950X, X399 Taichi, Strix GTX 1080 Ti, Trident Z RGB ramkami, 1300 W zdrojom Seasonic a dvojicou SSD od Adata. Všetko toto bolo zabalené v skrini NZXT H700i.

 

AMD Threadripper 1950X
ASRock X399 Taichi
Asus GeForce GTX 1080 Ti Strix OC
G.Skill Trident Z RGB 3600 MHz CL16 4x 8 GB
Adata XPG Gammix S11 256 GB
Adata XPG SX8200 480 GB
Seasonic Prime Gold 1300 W
NZXT H700i

 

Testy

Prvým a najdôležitejším testom je teplota procesora po 15 minútach v Aida64. Ventilátory boli pri testoch zapnuté na 100 % a teplota v miestnosti dosahovala 25 °C. Test bol opakovaný dvakrát a výsledky spriemerované. Pred druhým opakovaním bola vždy zostava vychladená.

Uvádzame priemernú teplota počas celého testu aj maximum pri dočasnom zvýšení teploty. Poďme výsledky analyzovať.

14 cm vs AiO

Na vrchole rebríčka sa umiestnila 14 cm Noctua v tesnom závese s AiO Celsius S36. Tu je zaujímavé si všimnúť, že vzdušný chladič mal nižšiu priemernú teplotu napriek použitiu len jedného ventilátora a menšej dĺžke. Noctua má rozmery 165 x 150 x 52 mm, Celsius S36 403 x 123 x 30. Noctua je tak výrazne hrubšia a objemnejšia než Celsius, ktorý je dlhý a tenký. Väčšia hustota rebrovania a masívnosť Noctui so 6 heatpipe sa odrazili na hmotnosti, ktorá je až 865 g. Po pridaní jedného ventilátora sme už na 1030 gramoch a s dvomi už atakujeme 1,2 kg. To je nezanedbateľná záťaž na uchytenie soketu, ktorý je našťastie v prípade TR4/SP3 veľmi masívny. Problémom je aj kompatibilita s prvým PCIe slotom a ramkami. Grafická karta sa takmer dotýka chladiča, ventilátory musíte posunúť vyššie aby neprekážali pamäťovým modulom. Vyzerá to potom takto:

Celsius žiadne z týchto problémov nemá. Pumpa zaberá len stred celej pätice, na montáž je  potrebné použiť adaptér v balení Threadripper procesorov. Kompatibilita s PCIe slotmi ani ramkami na Celsiuse teda nie je žiaden problém, čo je veľké plus. Taktiež sa nemusíte obávať zaťaženia váhou, pumpa v porovnaní s Noctua chladičom nič neváži. Treba však rátať s väčšou hlučnosťou nakoľko zvuk vydáva pumpa aj tri ventilátory, v prípade Noctui je ventilátor len jeden. Keď sa pozrieme na porovnanie teplôt, vidíme že priemerná teplota je na Celsiuse vyššia o 0,8 °C. Maximálna teplota je však len 61,6 °C, čo je rozptyl len 3,8 °C. V prípade Noctui sme išli z 57 °C na 65,5 °C čo je rozdiel 8,5 °C. Celsius teda má o niečo vyšší priemer, no rozptyl teplôt je menší než na vzdušnom chladiči.

Prečo má Celsius vyšší priemer? Jediné čo vyzerá ako rozumné vysvetlenie je jeho menšia dotyková plocha s die procesora. Kruhová pumpa Asetek nepokrýva celú plochu procesora tak ako Noctua chladič, preto nie je prenos tepla taký efektívny.

null

Threadripper delid by Der8auer

Na prvej generácií Threadrippru sú aktívne dve moduly po diagonále. Zvyšné dva sú vypnuté. Používajú sa pri Epyc procesoroch a aj nové generácia Threadrippru bude mať už aktívne všetky častí procesora. No už pri dvoch moduloch môžeme vidieť rozdiel pri chladení chladičom, ktorý pokrýva celé die a tým čo len časť v strede. Výsledkom testu teda je, že vzdušný chladič Noctua poráža AiO ale len vďaka lepšiemu transferu tepla z povrchu procesora. Ešte lepší výsledok by sa dal dosiahnuť na AiO, ktorý by pokrýval celú plochu die alebo pri custom loope s CPU blockom pre TR4 soket.

12 cm

Pokračujme porovnaním zvyšných chladičov. 12 cm Noctua a Arctic sú očakávateľne lepšie ako 92 mm Noctua. Aj v tomto prípade Noctua zase ukazuje svoju kvalitu a NH-U12S s 62,7 °C priemerom je lepšia ako Freezer 33 TR s 64,2  °C. Rovnako aj maximá sú v prípade Noctui lepšie a to 70,3 °C vs 75,5 °C. Opäť môžeme vidieť, že dotyková plocha nie je tak isto veľká ako pri Noctua chladičoch. Je teda Noctua lepšia? Áno je, ale len v prípade ak neberieme do úvahy cenu.

Freezer stojí 48 €, Noctua 75 €, čo je o vyše 50 % viac. To môže byť za 1,5 °C príliš veľký príplatok. Noctua však ponúka lepšiu kvalitu spracovania, lepší ventilátor aj jednoduchšiu inštaláciu.

Na Freezeri je potrebné na päticu nainštalovať kovové platne na ktoré sa chladič uchytí. To je zbytočne zdĺhavé, na Noctui je už všetko predinštalované. Najväčším problémom pri inštalácii Freezeru bola ale nutnosť dať dole ventilátor.

Uchytenie ventilátora o telo chladiča je pomocou bežných tenkých sponiek. Keď ho však pripájate alebo odpájate, je ťažké sa trafiť do otvorov na uchytenie a sponkou škrabete po zafarbenom vrchnom kryte chladiča. Tým na ňom spravíte strieborné rýhy, čo je neestetické. Montáž ventilátora je na Noctua chladičov jednoduchšia. Opäť sa tak potvrdzuje, že ak hľadáte najlepší výkon, spracovanie aj produkt premyslený do posledných detailov, Noctua určite uspokojí vaše požiadavky. Na druhej strane musíte rátať s výrazným príplatkom. Freezer 33 TR preto príjemne prekvapil a cenový rozdiel bude zrejme pre väčšinu používateľov neopodstatnený teplotnému rozdielu. Pravdou však je, že Threadripper nie je platforma pre bežného zákazníka. Dá sa tak očakávať že nadšenci, čo si Threadripper zakúpili si za lepšie chladenie radi priplatia.

V krátkosti ešte k najmenšiemu NH-U9. Najhoršie teploty sa dali očakávať, nakoľko ide o najmenší chladič s malými ventilátormi. Jeho cieľom však nie je bojovať s 14 cm chladičom alebo 360 AiO, ale ponúknuť alternatívu do malých skríň či serverov. Nemusíte sa báť o kolízie s grafikou, v tomto smere chladič neprekáža. Problémom sú ale ramky, je potrebné posunúť ventilátory na vyššie pozície, inak budú kolidovať s prvým modulom vpravo aj vľavo.

RPM

Druhým testom je porovnanie otáčok ventilátora a s tým spojená hlučnosť.

 

Noctua ventilátory majú výrazne nižšie otáčky než zvyšok testovaných chladičov. Ich efektívnosť a zvuk sme si už porovnávali pri Veľkom porovnaní 120 a 140 mm ventilátorov. Nižšie otázky znamenajú nižšiu hlučnosť. Takisto jeden ventilátor produkuje menej hluku ako dva či tri. Noctua tak aj v tomto porovnaní víťazí. Zaujímavé však je, že Freezer 33 ako jediný nespĺňa RPM ktoré nájdeme na stránke výrobcu a krabici. Maximálne otáčky by mali byť 1800 RPM, nameraná hodnota je však o 1000 RPM vyššia. Otázka teda je, či je chybné meranie v SW alebo výrobca spravil preklep. Hodnoty ostatných ventilátorov sa však zhodujú so špecifikáciami. bude teda nepravdepodobné, že by programy v tomto prípade klamali.

EDIT: Výrobca používa 3-fázový motor a preto je počet otáčok 1,5 násobný oproti udávanej hodnote 1800 RPM.

 

Záver

Čo nám ukázal test TR4 chladičov? Pokrytie celej plochy procesora má výrazný vplyv na teplotu. Vzdušných chladič môže vďaka tomu dosahovať lepšie výsledky než AiO. To má však menšie výkyvy medzi priemerom a maximom. Ak hľadáte chladič pre Threadripper je dobré siahnuť po špecializovanom na TR4 soket. Univerzálne chladiče nedosahujú tak dobré výsledky. Aj lacný chladič môže dosahovať dobré výsledky, no nižšia cena sa odrazí na kvalite spracovania aj detailoch. Noctua si naďalej drží pozíciu lídra na trhu a ich zmysel pre detail je úctyhodný.

Najlepšie výsledky v teste dosiahol chladič Noctua NH-U14 TR4-SP3 dostáva preto zlaté ocenenie:

 

 

Fractal Design Celsius S36 bol v tesnom závese a zaostal len minimálne.

Vďaka kompaktnej pumpe sa nemusíte báť problémov s kompatibilitou ako v prípade vzdušných chladičov. Dostáva preto strieborné ocenenie:

Čiernym koňom testu je Arctic Freezer 33 TR, ktorý napriek nízkej cene ponúka solídny výkon.

Odnáša si preto bronzové ocenenie.

Ďakujeme spoločnostiam Noctua, Fractal Design a Arctic za poskytnutie chladičov na testovanie.

Vďaka patrí tiež našim partnerom Adata, Asus, ASRock, G.Skill, NZXT a Seasonic vďaka ktorým sme mohli poskladať testovaciu zostavu.

Vybrané komponenty z testovacej zostavy a samotné testované dosky nájdete v eshope nášho partnera www.Patro.cz

Pridaj komentár