Recenze – SilverStone Nitrogon 6 PRO

Od společnosti SilverStone mi dorazil chladič ze série Nitrogon.

 

Chladiče z téhle série mají speciální umístění. Původně jsem ho měl na speciální “build”, ze kterého nakonec sešlo. Proto je zde samostatná recenze. Celá testovací sestava je postavená na platformě AMD. K testu jsem vybíral mezi AMD R7 1700X a R5 1600. Nakonec jsem vybral právě R5 1600, který má přibalený dostatečný chladič Wraith SPIRE, který je osazen 85mm ventilátorem.

Jelikož jsem zde měl i procesor R3 1200, který má u sebe menšího bratříčka Wraith Stealth, do porovnání jsem ho zařadil také. Z řad věžových chladičů jsem měl po ruce SilentiumPC Feru 3, který je skvělý mainstreamový chladič a postačí většině lidí s poměrem cena výkon. Dále jsem zapojil i svoje AIO chlazení od společnosti CoolerMaster. Konkrétně se jedná o model 240V, který se dal pořídit kolem 1500,-

Nitrogon 06 Pro je takový macík mezi chladiči. Váhově má 700 gramů včetně přiloženého ventilátoru. Horní strana chladiče je hezky moderně desingovaná a nevypadá jako každý druhý chladič, ovšem tyto perforace způsobili, že jsem se celkem 3x pořezal při instalaci. Nešikovné maso musí pryč.

 

 

Bez ventilátoru dokáže uchladit pasivně 65W, s přiloženým ventilátorem, dokáže uchladit 95 a s dalším, který není součástí balení až 150W.  Rozměry pasivu jsou 140x 139x 82 milimetrů. Ventilátor jde uchytit na obě strany pasivu, avšak v balení je pouze jeden.  Ventilátor má rozměry 120x120x20 mm a maximální rychlost které dosáhne je 2200 otáček při 12V a 0.35A. Průtok vzduchu je kolem 73 CFM.

Základna je tvořená z poniklované mědi, ze které vychází celkem 6 heatpipe o průměru 6 milimetrů. Ty se starají o rychlý a kvalitní přenos tepla do žebrování chladiče.

Základem celé testovací sestavy je základní deska od společnosti Asus, a to A320M-K. Procesor R5 1600 má pevně nastavené napětí na 1.3 voltu. Grafická karta je AMD RX 560 Strix, Systém je nainstalovaný na SSD disku od společnosti Western Digital. Operační pamět je základní DDR4 2133 Mhz bez chladiče od společnosti Kingston. Celou sestavu pohání zdroj také od společnosti SilverStone. Jedná se o 500W SFX model. O nastavení ventilátorů se postaral program Fan Xpert+, který nastavil boxovým chladičům rozestup mezi 775 až 2678 otáček za minutu. U Fery 3 byla redukce otáček nastavena od 550 po 1700. NT06- PRO měl nastavené otáčky od 400 po 2160.  AIO mělo pumpu fixně na 800 otáčkách a ventilátory měli rozptyl 800-1700 otáček.  Zátěžový test je provozován v programu Aida 64 po dobu dvaceti minut.  Teplovodivá pasta byla použita MX4 od společnosti Arctic Cooling. Rozsah je ±10% . Druhý test probíhal při maximálních otáčkách.

A jaké jsou tedy výsledky ? Na „silent“ režim si Nitrogon 06 vedl úžasně. Skoro dotahoval vodní chlazení, které je overkill pro takový procesor. Navíc chladič dokáže chladit i okolní komponenty základní desky (hlavně VRM u A320, které nemá vůbec žádné chlazení. ) v průměru o 10 stupňů nižší, než při použití vodního chlazení. Tím pádem pro mě tento chladič vyhrává i nad oblíbeným vodním chlazením. Z pohledu hluku v zátěži ho vůbec nebylo slyšet.

Další test, který jsem provedl je za plných otáček ventilátoru.  Zde mě Nitrogon nadchl asi nejvíce. Co se hluku týče, porazil i uzavřený vodní okruh. Pumpa při plných otáčkách je slyšet a pro ucho to opravdu není žádná slast. Teploty byly o pár stupnů vyšší a při použití lepší pasty než je MX4 by je určitě dotáhl. Kdybych býval použil tekutý kov, asi bych je stáhnul ještě níž, ale Ryzen není Intel, zde opravdu není potřeba.

 

Závěr :

Chladič za svojí cenu odvede perfektní práci, sice pokazí airflow v bedně (to je hodně diskutabilní, pokud stavíte například HTPC, zde se chladič hodí asi nejvíce.) , ale dokáže chladit ostatní komponenty jako je M.2 SSD disk, VRM a ram moduly ( které chlazení již moc nepotřebují) Instalace je velmi jednoduchá a zvládne ji každý. Pouze pozor na ostré hrany, je to opravdu o prsty. PS: Tento chladič se také velmi dobře hodí na chlazení grafických karet, je to sice hodně DIY řešení, ale já jsem ho vyzkoušel nasadit na RX 560 a teploty mimo zátěž byly kolem 25 stupňů a v zátěži nepřelezli přes 50. Což s ventilátorem, který běžel na minimální otáčky považuji za zázrak. To ticho je k nezaplacení. Možná časem tento projekt dodělám. Zde menší ochutnávka.

 

Silverstone Nitrogon 6 PRO
8.4 Hodnotenie redakcie
Plusy

•Chladící výkon
•Chladí i ostatní
komponenty v počítači
(VRM, M.2)
•Obsah balení
•Jednoduchá montáž

Mínusy

•Airflow
•Zpracování pasivu
chladiče
•Velikost
•absence druhého
ventilátoru v balení

Zhrnutie
Chladič Vám pokazí airflow v celé bedně, proto je potřeba s tím dopředu počítat. Za svojí cenu Vám udělá skvělou službu, jeho instalace je snadná, ale jeho moderní desingové prvky jsou spíše na škodu, protože se o ně dá velmi lehce pořezat.
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

Na závěr si Nitrogon 06 Pro V2 odnáší stříbrné hodnocení, za skoro dokonalé zpracování, tiché a účinné chlazení.

 

Tímto děkuji společnosti Silverstone za poskytnutí chladiče na recenzi a těším se na další spolupráci.

Vybrané komponenty v teste nájdete v eshope nášho partnera www.Patro.cz

Pridaj komentár