Recenzia – ASRock Intel H370, B360 a H310 dosiek

 Recenzia základných dosiek pre mainstreamovú platformu Intel od ASRock.

Intel pred viac ako pol rokom vydal 8. generáciu procesorov Coffee Lake, no doteraz ste si mohli zakúpiť len high-endové dosky s čipsetom Z370. Po dlhom čakaní sa na trh konečne dostali aj základné dosky pre mainstream a low-end s čipsetmi H370, B360 a H310. Dnes sa pozrieme na produktovú líniu základných dosiek od ASRock. Nebude chýbať ani porovnanie so Z370, poďme na to!

Úvod

Skôr než sa pozrieme na samotné základné dosky, je potrebné spomenúť rozdiely medzi jednotlivými čipsetmi. V tom nám pomôže jednoduchá tabuľka z Wikipédie

Takže čo je nové? Na rozdiel od Z370 sú nové čipsety vyrábané 14 nm technológiou. Dosky opäť podporujú len Coffee Lake procesory, staršie Skylake a Kaby Lake nie sú kompatibilné. Oproti high-endovej verzii Z370 majú menej USB portov, PCIe liniek a v prípadne najnižšieho H310 absentuje aj podpora pre Optane. Viac vám povie tabuľka vyššie.

 

ASRock H310M-G/M.2

Začneme zľahka, najnižšou H310 doskou.

V jednoduchom balení sa nachádza naozaj len to najnevyhnutnejšie.

Návod, I/O shield, SATA káble, skrutka pre M.2 a CD s ovládačmi.

H310M-G/M.2 ako už názov napovedá, je vybavená M.2 PCIe Gen 2 x4 slotom.

Nakoľko čipset podporuje len dvojicu DIMM slotov, do dosky osadíte maximálne 32 GB operačnej pamäte.

Ďalej vyzdvihnem zosilený kovový PCIe slot, čo bola donedávna výsada len drahých dosiek. Vľavo vidíme Realtek ALC887 audio kodek.

Portová výbava postačuje na bežné používanie, nijako však neohúri.

Používateľov starších monitorov poteší podpora VGA aj DVI.

Doska je vybavená aj RGB podsvietením, žiaľ nie je ho veľmi vidieť.

Svetlo je schované pod čipsetom, ktorý ľahko prekryjete vzdušným chladičom.

Kedže ide o Micro-ATX dosku, v bežnej skrinke sa bude trochu strácať.

Doska je kratšia než bežné ATX dosky.

Po pridaní chladiča a grafiky ju takmer nevidno.

Rozmerom je však stále väčšia než Mini-ITX dosky.

Pozrime sa ešte na BIOS.

Netreba zabudnúť, že aj keď máte K procesor, taktovať sa dá len na Z370. Obmedzený budete tiež pri rýchlosti ramiek.

 

Všetky podrobné špecifikácie nájdete na stránke výrobcu. Doska sa predáva za 70 € alebo 1850 Kč. Zakúpiť si ju môžete na www.Patro.cz

 

ASRock Fatal1ty B360 Gaming K4.

Postúpime o level vyššie. Toto je kategória, ktorá bude zaujímať asi väčšinu ľudí, minuloročné B250 boli veľmi obľúbené.

Balenie už pripomína štandard ASRock, teda dvojitá krabica.

Vo vnútri pribudol ďalší manuál a pohľadnica.

 

B360 Gaming K4 pôsobí výrazne hodnotnejšie než predchádzajúci model.

Všimnúť si treba oveľa lepšie napájanie s 10 fázami, japonské kondenzátory aj chladenie XXL chladič. Nie sú to však len marketingové ťahy, o čom sa presvedčíme v testoch.

Nájdeme tu tiež už štandartný počet DIMM slotov, teda 4. Zlepšený bol tiež audio kodek na Realtek ALC1220.

Výrobca si pripravil na tejto doske aj jednu chuťovku a to 2 M.2 sloty a slot pre WiFi kartu. Tentokrát už ale ide o PCIe Gen3 x4, teda výrazne rýchlejšie. Týka sa to však len spodného s označením Ultra M.2. Druhý je Gen3 x2. Treba si pozrieť na stránke výrobcu kedy ktoré PCIe a M.2 fungujú, nakoľko sú tu rôzne obmedzenia kvôli nedostatku PCIe liniek.

Portová výbava sa nám tiež zlepšila. Pribudlo viac SATA portov či USB-C a DisplayPort.

 

BIOS už ponúka viacero možností a obsahuje aj pokročilý Fatal1ty režim. Obmedzenia na pretaktovanie a rýchlosti ramiek však platia aj tu.

Podrobné špecifikácie sú opäť na webe výrobcu. Cena tejto dosky je samozrejme vyššia než v prípade lacnej H310M. Pohybuje sa na úrovni 110 € alebo 2950 KČ. Zakúpiť si ju môžete opäť u nášho partnera www.Patro.cz.

ASRock Fatal1ty H370 Performance.

Ďalšou v poradí je H370 Performance, ktorá spadá do strednej triedy Intel čipsetov série 300.

Balenie je rovnaké ako pri predchádzajúcej doske.

Obsah balenia je neprekvapivo rovnaký

Dokonca aj vzhľad dosky je akýsi povedomý…

Tu je ale zmena, B360 Gaming K4 mala iba jeden USB 3.1 port pre predný panel.

Konektory na spodku dosky sú zhodné s B360 verziou.

To isté platí aj o I/O portoch. Horný M.2 slot je však už tiež Ultra a zvláda prenosy až 32 Gbps.

Zhodné sú tiež I/O kryty v balení. Prekvapením však je, že H310M má kryt s dizajnom, tieto dve nie.

V predchádzajúcich riadkoch som narážal na alarmujúcu podobnosť dosiek Fatal1ty B360 Gaming K4 a Fatal1ty H370 Performance. Áno, dosky sú úplne totožné až na čipset a ten jeden zmienený USB port.

Pozrime sa teraz ako obe dosky vyzerajú v skrinke.

Tu je pekne vidieť rozdiel ATX dosky a H310M čo bola Micro-ATX. ATX zaberá väčšinu útrob skrinky a siaha až ku krytu zdroja.

Pripájanie káblov k spodným konektorom je tak obtiažnejšie.

Po namontovaní chladiča a grafiky sa doska tiež už tak nestráca a je viac viditeľná.

Takisto podsvietenie je tu viac prepracované ako na H310M.

Podsvietený je opäť čipset, ale aj kryty audio kodeku a heatsinku napájania. Doska vyzerá veľmi slušne na to, v akej cenovej kategórii sa pohybujeme.

BIOS je tiež zhodný, ukážme si zopár ďalších funkcií.

Parametre na stránke výrobcu potvrdzujú zhodnosť oboch dosiek. Cena sa tiež veľmi neodlišuje, konkrétne H370 Performance stojí 120 € alebo 3150 KČ. Nájdete ju aj u nášho partnera www.Patro.cz.

ASRock Z370 Taichi

Poslednou doskou na porovnanie je Z370 Taichi. Tu sa už bavíme o jednej z najvyšších dosiek, aké výrobca ponúka, čomu zodpovedá aj výbava.

Štýl balenia je typický pre ASRock.

Balenie je bohatšie, nájdeme v ňom viac SATA kábov, SLI mostík, WiFi antény a dizajnový I/O kryt.

Dizajn dosky je výrazne nápaditejší ako pri predchádzajúcich. Taichi sa vyznačuje motívom ozubeného kolesa. To vidíme na čipsete aj na samotnom PCB.

Doska má opäť lepšie napájanie, tentokrát 12 fázové. Okrem lepšieho napájania tu samozrejme nájdeme podporu pre pretaktovanie procesora aj pamätí.

Konektorov na spodnej časti je viac a nájdeme tu tiež displej pre debug kódy.

Portová výbava je tiež lepšia, doska má už 8 SATA konektorov. Taktiež tu nájdeme až tri Ultra M.2 sloty.

Na rozdiel od prechádzajúcich dosiek má Taichi Z370 integrovanú WiFi a tak stačí len pripojiť antény z balenia a máte bezdrôtové pripojenie k internetu a Bluetooth.

Doska má tiež dva LAN konektory aj USB-C. Pri konektoroch nájdeme aj tlačidlo na vymazanie vnútornej pamäte BIOSu – teda Clear CMOS.

Pozrime sa opäť ako vyzerá doska v skrinke.

Sivo tmavá téma perfekte ladí so skrinkou.

Opäť sa pozerám na ATX formát, ktorý zapĺňa celé vnútro skrinky.

Po doplnení grafiky a chladiča máme prekvapivo dobre farebne zladenú zostavu.

Napriek veľkej grafike je stále vidieť ozubené koleso čipsetu aj kresbu na PCB.

Ako je na tom BIOS? Podobne ako pri Fatal1ty doskách, aj tu nájdeme podobné rozloženie, akurát v modrej farbe.

Nakoľko sa bavíme o Z370 doske, nechýbajú tu ani nastavenia pre taktovanie procesora aj frekvencií pamätí.

Rovnako tu nájdeme aj možnosť ovládať podsvietenie čipsetu a pripojených RGB pásov.

Ďalšie parametre nájdete opäť na stránke výrobcu. Z370 je druhý najvyšší model v rodine Z370 dosiek, čomu zodpovedá aj cena okolo 200 € alebo 5400 KČ. Dostupná je aj u nášho partnera www.Patro.cz.

Porovnanie

Teraz, keď sme si postupne všetky dosky predstavili, poďme sa pozrieť na to, ako sa im darilo v testoch. Testovalo sa na nasledujúcej zostave.

Intel Core i7 8700K
Asus GeForce GTX 1080 Ti Strix OC
Adata XPG Spectrix D40 3200 MHz 2x 8 GB
Adata XPG SX8000 256 GB
SilentiumPC Fortis 3 HE1425
SilentiumPC Supermo FM2 Gold 750W
SilentiumPC Aquarius AQX70T

Všetky dosky boli testované pri pamätiach na frekvencii 2666 MHz. Na Z370 Tiachi sme pri OC išli na 5,0 GHz na procesore a 3200 MHz pri pamätiach.

Začneme herným testom. Rozdiely v priemernom FPS sú minimálne, viac sa hýbu minimálne a maximálne hodnoty. Väčší nárast vidím až po pretaktovaní na Z370 Taichi, čo je ale očakávané.

V Cinebench vidíme podobnú situáciu v single core aj multi core testoch. Opäť je tiež prítomný väčší nárast výkonu po pretaktovaní a to až o 15 %.

Žiadne prekvapenia neprináša ani Firestrike, opäť rovnaké výsledky.

Zaujímavejšie je sekvenčné čítanie a zápis z SSD disku Adata XPG SX8000. Tu zjavne H310M nestíha za ostatnými doskami a to pre použitie Gen 2 x4 M.2 slotu. Doska tak brzdí SSD disk, čo nie je dobré. Stále sme však na vyšších rýchlostiach ako pri SATA pripojení.

Teraz sú na rade dva veľmi dôležite grafy pri tomto porovnaní – teplota procesora a spotreba pri Cinebench Multi Core teste. Výsledky sú prekvapivé, ale logické. Napájacia kaskáda na H310M je výrazne horšia než pri statných doskách čo má za následok vysoké teploty procesora aj vyššiu spotrebu.

B360 Gaming K4 a H370 Performance majú veľmi podobné výsledky, líšia sa len chybou merania. Ide prakticky o totožne dosky, nič iné sa preto očakávať nedalo. Z370 Taichi vďaka vylepšenému napájaniu vyhráva v oboch testoch pri základných nastaveniach. Po pretaktovaní spotreba samozrejme rastie, no teploty procesora sú stále nižšie než pri H310M čo je zarážajúce.

Záver

Čo sme sa s dnešného testu dozvedeli? Nové mainstreamové dosky pre platformu Intel ponúkajú cenovo dostupné riešenia, čo doteraz pri Z370 doskách chýbalo. Zmeny v jednotlivých čipsetoch sú však dosť zásadné a kupovať K-čkový procesor či rýchle RAM-ky nemá zmysel nakoľko ich nevyužijete.

Z testovaných dosiek ponúka najlepší pomer ceny a výkonu model Fatal1ty B360 Gaming K4, ktorý je takmer navlas rovnaký ako Fatal1ty H370 Performance, no je o cca 10 % lacnejší. Dostáva preto zlaté ocenenie.


Po Fatal1ty H370 Performance siahnite v prípade, že máte ako využiť dva USB 3.1 Gen 1 konektory alebo dvojicu NVMe M.2 diskov. Ináč vám bude stačiť aj B360 model.

H310M-G/M.2 sa v teste neosvedčila kvôli vysokým teplotám a spotrebe, najnižším skóre vo všetkých testoch a pomalším slotom pre SSD. Odporúčam preto priplatiť si a siahnuť po Fatal1ty B360 Gaming K4.

Z370 Taichi vo všetkých testoch jasne dominovala, nie je však férové hodnotiť ju pri mainstreamových doskách. Jej použitie v teste bolo najmä orientačné, aby ste vedeli, aké rozdiely vo výkone a výbave prináša najvyššia verzia čipsetu série 300 od Intelu. Jej sila sa ukázala po pretaktovaní ale aj pri teplotách procesora a spotrebe. Ocenenie jej však dáme až keď ju porovnáme s inou Z370 doskou.

 

Ďakujeme spoločnosti ASRock za poskytnutie dosiek a procesoru Core i7 8700K na testovanie.

Vďaka patrí tiež našim partnerom Adata, Asus a SilentiumPC vďaka ktorým sme mohli poskladať testovaciu zostavu.

Vybrané komponenty z testovacej zostavy a samotné testované dosky nájdete v eshope nášho partnera www.Patro.cz

Pridaj komentár