MSI Vigor GK80

Test klávesnice MSI – VIGOR GK80

 

 

Od MSI jsem obdržel na testování 2 klávesnice Vigor GK80. Jedna se spínači MX RED, což jsou dlouhodobě oblíbené spínače zejména pro herní užití. Druhá klávesnice má spínače MX SILVER Speed, na které jsem velice zvědavý, jelikož se jedná o novinku. Obě klávesnice budu srovnávat také s mojí Corsair Gaming Strafe, kterou vlastním již rok a je osazena spínači RED Silent. Klávesnice řady GK80 cílí do TOP řady od MSI a s cenou okolo 4.500,- jsou již na místě vysoké požadavky na kvalitu a komfort ovládání. Jelikož umím psát hmatovou metodou, můžu klávesnice řádně otestovat při psaní všemi deseti tak i při herním užití. Ale pojďme postupně.

Jako první otestuji verzi s RED spínači. 

V balení najdeme kromě klávesnice ještě bytelnou opěrku, která se dá představit. Je pogumovaná a pocit z ní je příjemný. Pro psaní všemi deseti je opěrka určitě potřebná a dle mě i důležitá, aby se neunavovalo zápěstí. Dále je v balení několik vyměnitelných kláves s klasickým vzhledem (WSAD), a pár neutrálních, které mají protiskluzový povrch. Klávesnice má pevné kovové tělo a vzhled se MSI povedl, což je u jejich výrobků zvykem.

Klávesnice díky její váze krásně drží na stole, je také možné vysunout nožičky a klávesnici tím umístit do většího sklonu. Osobně mi to pro psaní připadá již moc a volím raději rovné položení, což tolik nenamáhá při psaní prsty a pocitově je to prostě pohodlnější.

Klávesnice má US layout, tudíž 2 dlouhé Shift a jednořádkový Enter. U svého Corsair mám EU rozložení s kratším levým Shift a dvojřádkovým Enterem. Když porovnám psaní i herní využití, tak mi kratší Shift žádný problém nedělal. Jednořádkový Enter je na první zkoušku trochu problematičtější, lépe se mi trefuje do této klávesy, pokud má větší tvar. Zde se musí člověk lehce přizpůsobit a zvyknout si. To je ale jen detail.

Samotné RED spínače jsou parádní, jejich projev je vhodný jak ke hraní, tak na psaní. Oproti RED Silent mají větší hlučnost a ne tak utlumený doraz, ale stále je to v normě např. oproti hlasitým spínačům Blue. Pocit z odezvy je přesný a zdvih kláves ideální.

Co je dle mě slabina této klávesnice, tak jsou to multimediální klávesy pro hlasitost, vypnutí zvuku a spuštění hudby. 4 ovládací tlačítka jsou schována nad numerickou částí a odkloněna směrem od uživatele, takže se musíte předklonit, aby na nich bylo vidět ikony. Je samozřejmě možné si toto po krátké době zapamatovat, ale když dám prsty na tyto tlačítka, není tam žádné citelné rozlišení. Tudíž musím přejíždět prstem po hladké ploše a domnívat se na jakém tlačítku zrovna jsem. Tady by prostě měli být tlačítka určitými výstupy rozlišena a rozhodně se mi zdá lepší řešení u Corsair, kdy se veškeré funkce ovládají kombinací klávesy FN + F klávesy, kdy je na každé zobrazena ikonkou daná funkce.

Co se týče herního nasazení, nesedí mi ještě zvýšená tlačítka WSAD, hlavně postranní klávesy A,D. Jejich okraje jsou vyvýšeny oproti ostatním klávesám, a když se chci dostat např. ze zmáčknutí sousedící F nebo G klávesy zpět do výchozího držení, díky zvýšeným okrajům musí jít prst zbytečně o něco výše, takže to ubírá na reakci. Navíc i celkové držení rovných stejných kláves je dle mě lepší. Takže osobně bych si klávesy WSAD vyměnil za přiložené klasické. Navíc na těchto stříbrných nejsou znaky, takže kdo nepíše hmatovou metodou, bude mít problémy rozlišit, jaké písmeno se na nich nachází. Tady bych oželil líbivý vzhled a vrátil se ke klasice.

Co se týče ovládacího software “Gaming center” pak plní co má. Aplikace provedla při prvním spuštění upgrade firmware. Nastavení barev je intuitivní se všemi možnými efekty. Dobře je, že se dá volit intenzita podsvícení kláves. Jednotlivé efekty je pak možné uložit na různé profily. Veškerá nastavení jsou i pro amatéra intuitivní, což může být výhodou.

 

A nyní se podívám na verzi se SILVER spínači.

Nové spínače Silver speed mají cílit na rychlý stisk klávesy a tudíž reakce. Co se týče psaní, je to opět převážně o zvyku, ale tady je prostě na místě vyšší zdvih kláves a RED spínače se mi na to zdají vhodnější. Ze začátku u mě občas docházelo k překlepům, jelikož stačí lehký dotek k zapsání klávesy. Po čase jsem si zvyknul, a když se rozjede psaní hmatovkou v plné rychlosti, je opravdu snadnější vyvinout větší rychlost psaní. Na druhou stranu jde ale u psaní hlavně o pocit a ten tady tak dobrý nemám. Klávesy lehkým stiskem nutí k psaní ve sprintu a při delším textu to může být spíše únavné. Asi málo lidí cílí na rekordy v počtu úhozů, ale spíše chtějí mít ze psaní lepší pocit. Takže v této činnosti u mě Silver spínače s RED prohrávají.

 

Dále se zaměříme na herní činnost – a tady jsme přesně tam, kam chtěli spínače Silver cílit. Ve hrách je znatelné zrychlení reakcí, kdy mají klávesy nižší zdvih. Rychlejší akce jako Wolfenstein II nebo Asassin´s creed se ovládají prostě perfektně. Po delším hraní jsem si tyto spínače zamiloval a návrat ke klasickým RED mi připadal takový těžkopádný. Prostě Silver spínače jsou jasná volba pro hráče, kteří chtějí opravdu rychlé reakce.

 

Shrnutí závěrem

MSI se snaží zařadit se svým modelem GK80 mezi zkušené hráče na trhu a to je velká výzva. Co se týče zpracování, není klávesnici co vytknout. Materiály jsou kvalitní, klávesnice krásně drží na stole, robustní podložka zápěstí je příjemná pro ovládání. Podsvícení se povedlo také na jedničku. Plno efektů, možnost volit intenzitu, svítící okraje doplňující vzhled. Možnost synchronizace s dalšími MSI produkty je pro oddané fanoušky značky také do plusu.

 

Spínače si pak každý může zvolit dle svého užití. Hráčům co to myslí vážně, bych určitě doporučil spínače MX Silver speed, jelikož je hraní s nimi opravdu znatelně rozdílné oproti nejčastěji používaným RED. Posun musí poznat každý, zdvih je prostě nižší, není třeba vyvinout takový tlak na klávesu a reakce je tím okamžitá. Naopak pro uživatele se širším zaměřením, který bude často psát delší texty a umí hmatovou metodou, jsou stále lepší volbou RED spínače, díky své všestrannosti.

 

Minusy vidím jen v detailech, na kterých není až takový problém zapracovat. Multimediální tlačítka jsou pro mě nyní asi největší slabinou. Ovládání je prostě naslepo a špatné. Co mě vadilo dále, byli už jen zvýšené okraje WSAD kláves, ty se ovšem dají jednoduše vyměnit za přiložené klasické, takže tím je problém vyřešen. Rovněž bych nechal dodělat znaky i na tyto hlavní klávesy, jelikož se nepředpokládá, že každý uživatel umí psát hmatovou metodou. Také bych popřemýšlel, jestli pro české zákazníky nenabízet v balení nebo jako příslušenství určitou možnost dolepení českých znaků. Přeci jen je to limit pro plno lidí a i já jsem ztracen, pokud budu chtít tzv. “datlovat”. CZ provedení MSI zatím neuvedlo.  Software je dostatečný a ovládá se jednoduše, nenašel jsem vážné nedostatky.

 

Poslední otázkou je cena. Ta mi připadá vzhledem ke snaze konkurovat velký hráčům na trhu poměrně vysoká. Razer, Corsair i další výrobci mají v této třídě okolo 4,5 tisíc výborné produkty. MSI má v Čechách na druhou stranu dobré jméno, takže to může přetáhnout dost kupujících na jejich stranu. Ale jelikož na trh periferií teprve vstupují, chtělo by to zacílit agresivní cenovou politikou. Pak jsou myslím na dobré cestě, produkty se budou dostávat k více lidem, a pokud bude zachována kvalita jako u modelu GK80, je vše v nejlepším pořádku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud