Recenzia – NZXT H700i

Recenzia najväčšej skrinky NZXT H700i z nového modelového radu.

NZXT patrí medzi dobre známych výrobcov počítačových skríň. Svoju prvú NZXT skriňu som dostal spolu s pre-build systémom v 2010. Odvtedy sa veľa vecí zmenilo a nový rad H sa pokúsi zabojovať o vašu priazeň. Na test mi prišla najväčšia skriňa s označením H700i. Poďme sa na túto Tower pozrieť spoločne.

 

Balenie

Prvé prekvapenie bolo už pri rozbaľovaní. Nepamätám si, že by mi niekedy prišla biela alebo fialová krabica. NZXT svoju DNA nezaprie a netradičným balením vám vykúzli úsmev na tvári. Určite je to niečo nezvyčajné v mori žltých kartónov, a prvý dojem je tiež dôležitý.

 

Pri vybalovaní skrinky z farebnej krabice sa zapotíte. H700i váži vyše 12 kg a je to cítiť. Poctivá oceľová konštrukcia, hrubá bočnica a temperované sklo niečo musia vážiť. Použité materiály a kvalita spracovania je na velmi vysokej úrovni. Nedá sa to zrovnávať so skriňami do 100 €, toto je iná liga.

V balení sa nachádzajú pásky na cable-management, RGB pás s predlžovacím káblom, dokumentácia a skrutky v samostatných označených sáčkoch. Haleluja! Konečne nejaký výrobca označuje ktoré skrutky na čo slúžia a v návode jasne povie, kde ich treba použiť. Väčšina výrobcov dá všetky skrutky do jedného sáčku a vy sa potom môžete hrať na detektíva pri hľadaní toho správneho šróbu.

 

Parametre

Povedzme si zopár parametrov skrinky. Jej rozmery sú Š: 230mm V: 516mm H: 494mm, určená je pre Mini-ITX, MicroATX, ATX a EATX (až do 272mm).

Tu by som sa na chvíľu zastavil. Všetky dosky okrem EATX nebude problém nainštalovať.

 

Mal som tú možnosť otestovať v skrinke aj EATX dosku, konkrétne Asus X299 Rampage VI Extreme. Musel som rozobrať takmer polovicu skrinky, kým sa mi podarilo dosku nainštalovať.

Kovový pás, ktorý je pre nový rad H typický je možné posunúť viac doľava, teda k predku skrine. Je to však leno pár milimetrov. Ideálne je preto celý kovový pás odmontovať a vrátiť ho až po inštalácii dosky.

Ďalším problémom je inteligentné zariadenie, ktoré je umiestnené za kovovým pásom. To budete musieť tiež odmontovať pri inštalácii EATX dosky.

Keď už všetko nainštalujete a vložíte späť odmontované časti zistíte, že kovový pás vám blokuje SATA porty. Kompatibilita s EATX tak nie je úplne ideálna.

 

Na hornom panely nájdete dvojicu USB 2.0 a dvojicou USB 3.1 Gen 1, teda 5 Gbps verzie nazývané aj USB 3.0. USB-C ani USB 3.1 Gen 2 10 Gbps tu nenájdete čo je škoda.

V tomto mohol výrobca byť naozaj viac inovatívny, nakoľko väčšina nových základných dosiek už má USB 3.1 Gen 2 konektor pre predný panel.

 

H700i ponúka bežnú konfiguráciu ventilátorov – vpredu 3x 120 mm alebo 2x 140, hore to isté a vzadu jeden 120 alebo 140 mm. Podpora radiátorov je zhodná, okrem zadného, tam môže byť podľa výrobcu len 120 mm.

Predné umiestnenie umožňuje aj konfigurácia PUSH/PULL. Skrinka má od výroby nainštalované vpredu tri 120 mm ventilátory a jeden 140 mm vzadu.

Skrinka podporuje až 7 x 2,5 ” diskov a 2+1 3,5″ diskov. Na zadnej strane Tray sa nachádzajú jednoduché úchyty pre 2,5″ disky.

Ďalšie disky sa dajú pripevniť pred základnú dosku alebo tesne pred sklo na kovový kryt zdroja. Na 3,5″ disky je pripravená klietka, ktorá sa dá úplne odmontovať.

 

Výrobca dáva na skrinku záruku 2 roky.

Dizajn

Dizajn skrinky je jednoduchý no účelný. Výrobca si dal záležať, aby sa so skrinkou dobre manipulovalo a ľahko sa v nej skladalo. Tvrdené sklo držia 4 skrutky, ktoré poľahky uvoľníte prstami.

Sklo je osadené vo výstupkoch, ktoré majú gumovú obrubu. Predídete tak poškodeniu skla pri manipulácii. Taktiež to poslúži, aby sklo nevypadlo, keď odmontujete všetky skrutky.

Dole je akoby koľajnička, ktorá zabráni, aby sklo padlo nadol. Manipulácia so sklenenou bočnicou je tak bezpečnejšia a jednoduchšia než pri iných skrinkách ktoré sme testovali.

 

Poďme ďalej k panelom. Zadná bočnica sa odoberá veľmi jednoducho. Stačí stlačiť čierne tlačidlo vľavo hore na zadnej strane skrinky a bočnica sa uvoľní. Netreba odmontovať, žiadne skrutky, všetko je rýchle a jednoduché. Nasadenie naspäť trvá tiež len zlomok sekundy. Tento mechanizmus funguje vďaka pružine, ktorá následne zatlačí na zarážky, ktoré držia bočnicu. Ten, kto tento mechanizmus vynašiel si zaslúži medailu. Na žiadnej inej skrini som sa nestretol s lepším, jednoduchším a rychlejším mechanizmom.

Predný a horný panel sa dajú tiež ľahko a rýchlo odobrať. Začať je potrebné predným, ktorý chytíte v dolnej časti a potiahnete zaň. Uvoľnia sa tak veľké plastové zarážky a predný panel sa odpojí od rámu. Rovnaký postup je potrebné použiť aj na horný panel.

Po odobratí predného panelu sa dostaneme k prachovému filtru. Ten drží v spodnej časti zarážka a niekoľko magnetov. Jeho odobratie je opäť jednoduché a rýchle. Ľahko ho môžete čistiť, stačí ho dať pod prúd vody. Škoda len, že sa nedá vybrať bez nutnosti odobrať predný panel.

Ďalší prachový filter nájdeme v zadnej časti. Slúži na zachytávanie prachu pred nasatím do zdroja. Iné prachové filter tu nie sú.

Súčasťou skrinky je aj LED pás, na ktoré je možné pripojiť aj druhý dodávaný v balení.

Cable management

Pri výbere skrinky je dôležitým kritériom aj možnosť cable managementu. Ten je na H700i zvládnutý na 1. Skrinka je vzadu vybavená plastovými kanálmi, ktorými je možné ťahať všetky potrebné káble.

Sú tu dva hlavné, ktoré sú vedené za kovovým pásom a jeden menší pri okraji skrinky. Kanály obsahujú aj pásky pre dotiahnutie káblov, čo je veľké plus.

Ďalším užitočným prvkom je otvor v kryte pre zdroj. Ten umožňuje jednoduchšie ťahanie káblov pre grafiku.

Smart Device

H700i je vybavená Smart Device, teda inteligentným zariadením. To slúži na správu ventilátorov a podsvietenia. Zo Smart Device vedú tri káble po tri 4 pinové konektory pre ventilátory. K Smart Device tak napojíte až 9 ventilátorov.

Každá trojica sa dá následne samostatne ovládať cez aplikáciu CAM. Smart Device ďalej slúži aj na správu RGB posvietenia. Štandardne je k nemu pripojený LED pás integrovaný v skrinke. Ak chcete zapojiť aj ďalšie LED pásy alebo podsvietené ventilátory, musíte si dokúpiť Hue+. Na ten a AER RGB ventilátory sa pozrieme o chvíľu. Smart Device sa pripája jedným USB 2.0 konektorom k základnej doske.

CAM

Aplikácia CAM  slúži na monitorovanie stavu PC, nastavenie ventilátorov aj podsvietenia. Funguje na akomkoľvek PC, no význam má až pri Smart Device, Hue+ alebo iných HUBoch od NZXT. Cez CAM môžete ovládať ich funkcie ako napríklad otáčky ventilátorov či režimy podsvietenia a ich synchronizáciu.

 Hue + a AER RGB

Pri skladaní zostavy v H700i sme použili aj ventilátory AER RGB a riadiacu jednotku Hue+. Pozrime sa v krátkosti aký je obsah balenia a ako ventilátory vyzerajú.

Ventilátory sa predávajú samostatne aj v baleniach po viac kusov alebo spoločne s HUE+.

Dostupné sú v 120 a 140 mm veľkostiach a rovnako nájdete aj rôzne veľkosti kitov. My sme siahli po troch 140 mm samostatných ventilátoroch a jednom kite s Hue+.

V štandardnom balení nájdete okrem ventilátora aj redukciu na nižšie otáčky, sadu skrutiek a káble pre prepojenie s inými ventilátormi pre synchronizáciu podsvietenia.

Kit s Hue+ je bohatší, obsahuje jednotku Hue+ s napájacími káblami a USB káblom pre pripojenie k základnej doske. Spolu so Smart Device tak potrebujete dva USB porty na základnej doske.

 

Ventilátory je možné na vrch skrine nainštalovať veľmi jednoducho. Kovový rám sa dá poľahky vybrať a ventilátory tak inštalujete mimo skrine.

 Zostava

V NZXT H700i sme samozrejme aj poskladali zostavu. Prezentovaná bola dokonca na akcii Game Expo v BA. Založená je na 16 jadrovom AMD Threadripper 1950X.

Tu sú kompletné špecifikácie:

 

AMD Threadripper 1950X
ASRock X399 Taichi
Asus GeForce GTX 1080 Ti Strix OC
G.Skill Trident Z RGB 3600 MHz CL16 4x 8 GB
Samsung 960 Pro 2 TB
Seasonic Prime Gold 1300 W
Noctua NH-U14S TR4-SP3 + 2x NF-A15 Chromax

 

Poďme sa na zostavu pozrieť bližšie.

Srdcom zostavy je AMD Threadripper a základná doska AsRock X399 Taichi.

V detaile môžete vidieť 2 TB SSD Samsung 960 Pro v jednom z troch M.2 slotov a 4 ks G.Skill Trident Z ramiek.

Zostavu poháňa masívny 1300 W zdroj Seasonic Prime Gold.

Do skrinky sa vkladá zo zadnej strany po pripevnení rámiku.

Cable management je vďaka plastovým kanálom veľmi jednoduchý.


Modulárny zdroj umožňuje použiť len nevyhnutné káble.

Zostava podstúpila aj mierny casemod a to popel v dizajne AMD Ryzen loga.

Polepy nám vytlačila firma Expres Tlač, za čo im ďakujeme.

Poďme sa pozrieť, ako vyzerá zostava hotová.

Cieľom bolo pokryť všetky tri panely logom AMD Ryzen čo sa podarilo viac než dobre.

Na zostavu sa samozrejme pozrieme aj spredu. Tu nájdeme všetkých sponzorov zostavy.

Detail na vnútro zostavy. Masívny chladič Noctua  a špičková grafická karta Asus GTX 1080 Ti Strix OC sú perfektnými komponentami do vzduchom chladenej zostavy.

Pozrite sa na zopár ďalších detailov.

 

NZXT H700i
9.3 Hodnotenie redakcie
Plusy

• dizajn
• konštrukcia
• cable
management
• prachové filtre
• uchytenie
skla
• Smart Device

Mínusy

• vyššia cena
• komplikovaná
montáž EATX
dosiek

Zhrnutie
NZXT H700i je výborná skriňa pre náročných. Pochváliť môžem kvalitu spracovania aj množstvo zaujímavých nápadov ako kanály pre cable management uchytenie zadného panela či Smart Device. Nedostatkov je naozaj málo, najväčším je asi vysoká cena na úrovni cca 170 €. Keby bola cenovka o 30-40 € nižším bola by skrinka určite dostupnejšia. Škoda, že výrobca neponúka aj verziu bez Smart Device. Ďalej už môžem vyčítať len horšiu montáž EATX dosiek. H700i však môžem s čistým svedomím odporučiť, ak vám neprekáža vyššia cena a ste ochotní si za kvalitu priplatiť.
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

 

NZXT H700i si od nás odnáša zlaté ocenenie za perfektné spracovanie, inovatívne nápady a skvelé možnosti pre vzdušné aj vodné chladenie.

 

Ďakujeme spoločnosti NZXT za poskytnutie skrinky na testovanie.

Vďaka patrí tiež našim partnerom AMD, AsRock, Asus, G.Skill, Noctua, Samsung a Seasonic, vďaka ktorým sme mohli poskladať testovaciu zostavu.

 

3 komentáre

 • andrej píše:

  Myslim si ze ked testujete case tak by bolo fajn vzdy tam popisat aj ake velke Rad by sa tam dali namontovat.Dneska uz dost ludi pouziva Vodne chladenie ci uz custom vodu alebo All in One.

  Inak pekna recenzia

  • Ahoj, v texte to je uvedené:
   H700i ponúka bežnú konfiguráciu ventilátorov – vpredu 3x 120 mm alebo 2x 140, hore to isté a vzadu jeden 120 alebo 140 mm. Podpora radiátorov je zhodná, okrem zadného, tam môže byť podľa výrobcu len 120 mm.

   Sám mám v skrini teraz 360 AiO Celsius S36 a zmestí sa bez problémov. Hrúbku radiátorov žiaľ nemám ako otestovať.

 • […] Testovanie prebehlo na našej tradičnej Threadripper zostave s 1950X, X399 Taichi, Strix GTX 1080 Ti, Trident Z RGB ramkami, 1300 W zdrojom Seasonic a dvojicou SSD od Adata. Všetko toto bolo zabalené v skrini NZXT H700i. […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud