VEĽKÉ POROVNANIE TR4 CHLADIČOV – ČASŤ 1.

Porovnávame niekoľko chladičov pre AMD soket TR4/SP3.

V najnovšom diely Veľké porovnanie sa pozrieme na niekoľko vzduchových chladičov určených pre AMD TR4/SP3 soket (Threadripper a Epyc) a pridáme aj jeden AiO 360 mm chladič. Ktorý chladič bude ten najlepší? To sa dozvieme v druhej časti, teraz sa pozrieme bližšie na jednotlivé chladiče a ich balenia. Poďme sa na ne pozrieť.

Arctic Freezer 33 TR

Prvým chladičom v teste je Arctic Freezer 33 TR za 48 €.

Ide o 120 mm chladič s jedným ventilátorom a červeno-čiernou farbou.

Určený je primárne pre soket TR4, no použiť ho môžete aj na AM4 a LGA 2011-3 a LGA 2066. Ďalšie špecifikácie nájdete na obrázkoch vyššie.

Poďme sa pozrieť na balenie. Ako prvé prekvapí QR kód s návodom. Výrobca takto šetrí lesy, za čo si zaslúži palec hore.

V balení nájdeme príslušenstvo pre montáž chladiča, známu pastu MX-4 a montážne klipy pre druhý ventilátor.

Dizajn chladiča vychádza z Freezer 33 eSport, ktorý výrobca prezentuje ako herný chladič. Na rozdiel od eSport edície je však Freezer 33 TR dostupný len v dvoch farbách – bielej a červenej, ktorú máme na testy aj my. ESport edície sú ešte v žltej a zelenej. Rôzne farebné kombinácie chválim, môžete tak chladič prispôsobiť vašej zostave a jej farebnej schéme.

Zaujímavosťou je, že 4 pin pre pripojenie k základnej doske má zároveň aj adaptér pre pripojenie druhého ventilátora. Ten vám tak nebude zaberať ďalší port na základnej doske.

Na záver ešte pohľad na dotykovú plochu s IHS.

 

 

Noctua NH-U9 TR4-SP3

Ďalšími v teste budú chladiče Noctua, začneme tým najmenším – NH-U9 TR4-SP3. Jeho cena sa pohybuje okolo 70 €.

Opäť sa stretávam s klasickým Noctua balením. Hnedá farba, špecifikácie a hlavné funkcie na krabici a vo vnútri kartónu.

Obsah balenia sa tiež veľmi nezmenil. Nechýba pasta NT-H1, adaptéry pre nižší hluk a rozdvojka či ďakovný list. Špecialitou TR4-SP3 chladičov Noctua je kľúč s guľatou hlavičkou. Slúži na dotiahnutie skrutiek chladiča pri montovaní.

NH-U9 TR4-SP3 je chladič určený do malých skriniek a servery o veľkosti 4U. Jeho výška je len 125 mm. Šírka 95 mm zase zabezpečuje, že chladič nebude prekrývať prvý PCIe slot na základnej doske. Vybavený je dvojicou ventilátorov NF-A9 PWM.

Na rozdiel od Freezer 33 TR je tento aj všetky ostatné Noctua chladiče sú kompatibilné len so soketmi TR4 a SP3 (Epyc). Kontaktná plocha s IHS a až 70 x 56mm.

 

 

Noctua NH-U12 TR4-SP3

Druhým z rodiny Noctua chladičov je NH-U12 TR4-SP3. Tento 12 cm chladič sa predáva za 75 €.

Balenie je opäť veľmi podobné tomu z Noctua NH-U9 TR4-SP3. Špecifikácie a hlavné funkcie si môžete opäť pozrieť na krabici,

12 cm model má v balení opäť pastu, redukciu hluku a otáčok, gumené podložky a úchyty pre druhý ventilátor. Pasta NT-H1 je samozrejmosťou.

 

NH-U12 TR4-SP3 je priamym konkurentom pre Freezer 33 TR a bude zaujímavé sledovať, ako sa bude chladičom dariť.

Podobne ako pri predchádzajúcom modeli, aj tento má kontaktnú plochu o veľkosti  70 x 56 mm.

 

 

Noctua NH-U14S TR4-SP3

Posledným vzdušným chladičom v teste je 14 cm NH-U14 TR4-SP3, čo je vlastne len väčšia verzia NH-U12 TR4-SP3. Predáva sa len o 5 € drahšie, teda okolo 80 €.

Balenie aj jeho obsah je totožný s 12 cm verziou.

Rozdiel je len vo rozmeroch chladiča aj ventilátora. Tu výrobca použil NF-A15 140 mm ventilátor.

Podobne ako všetky ostatné modly Noctua, aj tento je vybavený 6-ročnou zárukou.

 

 

Porovnanie vzdušných chladičov

Než sa dostaneme k poslednému chladiču, pozrime sa na porovnanie vzdušných chladičov, ktoré testujeme.

Balenia Noctua sú výrazne väčšie než Arctic.

Rozdiel vo veľkosti 12 cm chladičov už ale nie je veľký.

Pri bočnom pohľade je jasne vidieť rozdiel medzi bežnými 12 a 14 cm chladičmi a NH-U9 TR4-SP3. Ten je výrazne širší.

Pohľad zospodu nám zase ukazuje, že dotykové plochy na Noctua chladičoch sú väčšie než na Freezer 33 TR.


Na záver ešte porovnanie s bežnou dotykovou plochou v podaní NH-L12S. Tu je jasne vidieť význam špeciálnych edícií chladičov pre TR4. Bežný chladič nepokryje dostatočnú plochu IHS a chladenie potom nie je efektívne.

 

 

FractalDesign Celsius S36

Posledným chladičov v teste bude vodník, teda AiO chladič FractalDesign Celsius S36. Ide o 360 mm AiO s cenou okolo 130 €.

Vodník od FractalDesign je kompatibilný so všetkými soketmi Intel – LGA 1150, 1151, 1155, 1156, 1366, 2011, 2011-v3, 2066 (s pribaleným 2011-v3 kitom) a aj AMD – AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, FM2+, TR4 (nutnosť použiť adaptér v balení Threadripper procesorov).

S rozmermi 400 x 123 x 30 mm ide o najväčší chladič v teste. Paradoxne má však najlepšiu kompatibilitu so soketmi a vôbec nekoliduje s PCIe ani DIMM slotmi. To je jeho veľká výhoda oproti veľkým vzdušným chladičom.

Balenie je bohaté na rôzne adaptéri a montážne kity. V balení sa tiež nachádza trojica Fractal Design Dynamic X2 GP-12 PWM ventilátorov s otáčkami 500-2000 RPM.

Na medenej dotykovej ploche pumpy sa nachádza už aj teplo-vodivá pasta. Pri znovupoužití chladiča si však už budete musieť zaobstarať vlastnú. Ďalšiu v balení nenájdete.

Radiátor je prispôsobený na inštaláciu 120 mm ventilátorov z oboch strán.

Zaujímavosťou je integrovaný hub pre ventilátory. Nemusíte ich tak pripájať k základnej doske, kde by vám s najväčšou pravdepodobnosťou zabrali všetky konektory.

Radiátor je vybavený bežnými G 1/4″ fittingami čo umožňuje rozšírenie alebo údržbu chladiča.

Fittingy na pumpe nie sú servisovateľné. Pumpa má otáčky 1950-3150 RPM pričom na maximálnych otáčkach má hlučnosť len 20 dB.

 

Výrobca dáva na chladič záruku 5 rokov.

 

Záver

V prvej časti veľkého porovnania sme sa pozreli na štvoricu vzdušných a jeden AiO chladič, ktoré si v druhej časti porovnáme v praxi.

 

Poďakovanie

Veľká vďaka patrí našim partnerom Noctua, Arctic a FractalDesign, vďaka ktorým sme mohli toto porovnanie uskutočniť.

Pridaj komentár