Recenzia – Gigabyte GA-AB350N-Gaming WiFi

Recenzia mini-ITX základnej dosky Gigabyte GA-AB350N-Gaming WiFi.

Mini-ITX dosky sú skôr výnimkou než bežnou záležitosťou. Dnes sa preto pozrieme na dosku Gigabyte GA-AB350N-Gaming WiFi, ktorá ako už názov napovedá, patrí do segmentu B350 čipsetov, teda vyššieho priemeru AM4 dosiek. Zaujímavé ju bude porovnať s AsRock X370 Fatal1ty Gaming ITX-ac, čo je mini-ITX doska s najvyšším čipsetom prvej generácie Ryzen procesorov. Doska od Gigabyte stojí približne 100 €, AsRock s cenou okolo 150 € je tak o 50 % drahšia. Oplatí sa priplatiť alebo radšej siahnuť po GA-AB350N? Nielen to sa dozviete v dnešnej recenzii.

Balenie

V balení nájdeme základné príslušenstvo ako návod, SATA káble, I/O shield či ovládače na DVD.

Skrutka pre M.2 disk je už pripevnená na zadnej strane. Rovnako sú na doske pripevnený backplate a úchyty pre AMD chladiče. To je však štandardom pre všetky AM4 dosky.

Dizajn

Vzhľad dosky sa nesie v znamení Gaming série, červená je teda na DIMM  aj PCIe slotoch.

Zvyšok dosky je čierny

Zaujímavosťou je, že pravá strana vedľa DIMM slotov má LED podsvietenie. Vyzerá to efektne najmä v noci.

Podsvietneie je navyše kompatibilné s RGB Fusion, môžete si ho tak zosynchronizovať s ostatnými Gigabyte a Aorus produktami. Okrem 16 miliónov farieb máte na výber zo 7 efektov a pripojiť môžete aj ďalšie dva RGB pásy.

Špecifikácie

Doska je určená pre procesory Ryzen a A/Athlon 7 generácie. Podporuje tiež nové Ryzen APU 2200G a 2400G. Práve pre tieto procesory je doska ako stvorená.

Nájdeme tu dva video výstupy – HDMI 1.4 a DisplayPort 1.2. Oba podporujú 4K, pozor však na HDMI – to len pri 30 Hz.

Do DIMM slotov môžete dať až 32 GB RAM pamäte. Doska podporuje maximálnu frekvenciu až 3200 MHz pri OC.

Rozdiel X370 a B350 čipsetov je najmä v podpore multi GPU, na mini-ITX doskách je však len jeden PCIe port. Ten je na Gigabyte doske vystužený, čo oceníte pri veľkých a ťažkých grafikách.

Na zadnej strane sa nachádza M.2 do ktorého môžete dať aj PCIe SSD disky. Okrem toho sú na doske ešte 4 SATA III porty.

Doska je vybavená Realtek ALC1220 kodekom, gigabytovým LAN, 802.11ac WiFi s 2,4/5 GHz pásmami a Bluetooth 4.2, a nechýba ani dvojica USB 3.1 Gen 2 (10 Gbps) portov červenej farby.

BIOS

Pozrieme sa tiež na BIOS.

Najaktuálnejšia verzia pri testovaní bola F23d z 14. apríla 2018.

Vypichnem niektoré zaujímavé časti ako Easy Mode či Smart Fan 5.

Zvyšok nastavení si môžete pozrieť v  nasledujúcej galérii.

Porovnanie

Dostávame sa k poslednej časti recenzie a to priamemu porovnaniu s AsRock X370 Fatal1ty Gaming ITX-ac.

Odporúčam pozorne si všímať rozdiely v umiestnení jednotlivých konektorov a súčastí. Gigabyte posunul DIMM sloty úplne na kraj čo je veľká výhoda pri kompatibilite s chladičmi. Na AsRock som mal problém s vysokými RAMkami. Na druhej strane 24 pin na hornej strane a 8 pin pre CPU bližšie k PCIe portu pokladám za horšie umiestnenia vzhľadom na cable management a dostupnosť v skriniach. To isté platí aj pre SATA, USB 3.0 header a konektory pre napojenie ovládania zo skrine. Umiestniť ich vľavo hore je pri väčšine skríň nevhodné. Ak však používate skrinu s invertovaným layoutom ako napríklad Riotoro CR1088 Prism, všetko čo som doteraz povedal je presne naopak a Gigabyte má tak výhodu.

Zaujímavosťou je, že M.2 sloty sú miestnené presne opačne.


Ďalšie rozdiely medzi doskami sú vidieť na konektoroch. AsRock má dvojicu HDMI, Gigabyte jedno HDMI nahrádza Displayportom. Taktiež má Gigabyte doska o dva USB porty viac, no pre zmenu jej chýba nový USB-C, ktorý na AsRock prítomný je.

Zaujímavé je tiež ako sa výrobcovia popasovali s umiestnením WiFi kariet. AsRock ju vložil priamo k výstupom pre anténu. Gigabyte ju pre zmenu umiestnil za USB porty a konektory napojil cez tenké kábliky. Riešenie od AsRock sa mi pozdáva viac. Ťažko vybrať víťaza, Gigabyte nemá USB-C, no má DisplayPort a o dve USB naviac. Voľbu teda nechám na vašich potrebách.

Rozdielne sú aj WiFi antény. Tu rozhodne bod dávam Gigabytu, anténa AsRock neustále padá a nevie sa udržať na mieste. Musíte ju prilepiť k skrinke, aby držala. Tá od Gigabyte zaberá viac miesta, ale dokáže stabilne stáť.

Testy

Dosky sme samozrejme porovnali aj v praxi, nie len na pohľad. Poďme sa tak pozrieť na zmes herných a syntetických benchmarkov vrátane pretaktovania. Najskôr si však povedzme niečo o testovacej zostave a nastaveniach pri testoch:

 

AMD Ryzen 1800X
Asus GeForce GTX 1080 Ti Strix OC
Adata XPG Spectrix D40 3200 MHz 2x 8 GB
Adata XPG SX8000 256 GB
SilentiumPC Fortis 3 HE1425
SilentiumPC Supermo FM2 Gold 750W
SilentiumPC Aquarius AQX70T

 

Základné testy prebiehali bez úprav napätia alebo taktov procesora, pamäť bola nastavená na 2666 MHz. Pri pretaktovaní sme procesor nastavili na 4,0 GHz a pamäte na 3200 MHz.

Prvým testom bolo GTA V pri maximálnych nastaveniach vo Full HD. AsRock má v základe o máličko vyššie priemerné FPS, minimálne a maximálne však hrajú v prospech Gigabyte. Po pretaktovaní si Gigabyte prebral vedenie vo všetkých troch parametroch.

Firestrike naopak hrá do kariet viac doske od AsRock. Rozdiel v základe sa však po pretaktovaní zmenšil na polovicu.

Cinebench má podobný výsledok ako GTA V, po pretaktovaní vyhráva Gigabyte, nie však o veľa.

Zápisy a čítania na PCIe M.2 disk sú rýchlejšie na AsRock doske, zvláštne sú však výsledky po pretaktovaní a 4 KiB testoch. Tam sa rýchlosti zmenšili na polovicu z nejasného dôvodu.

V teplotách procesora tesne víťazí Gigabyte, čo ma mierne prekvapilo. Pri testoch a najmä v základe doska púšťala do procesora vyše 1,5 V čo ma dosť zarazilo. Teploty však boli v norme a systém bol stabilný. Otázkou je tak len životnosť procesora a dosky pri takomto vysokom napätí. Pri pretaktovaní stačilo okolo 1,4 V, aby sme dostali stabilných 4,0 GHz, nerozumiem prečo potom v základe voltáž tak vysoko skáče.

Spotreba v základe je u Gigabyte vyššia, čo dávam za vinu vyššej voltáži procesora, po pretaktovaní sa však karty obracajú a AsRock si vypýta viac energie. Všetky výsledky testu sú však veľmi tesné a rozdiely sú minimálne. To platí najmä po pretaktovaní, v základe je AsRock predsa len o máličko rýchlejšia.

 

Gigabyte GA-AB350N-Gaming WiFi
9.4 Hodnotenie redakcie
Plusy

• cena
• porty
• podsvietenie
RGB Fusion
• výsledky po OC

Mínusy

• umiestnenie
8 a 24 pinu
• v základe
nižšie výsledky

Zhrnutie
Gigabyte GA-AB350N-Gaming WiFi je veľmi vydarená mini-ITX doska pre Ryzen. S cenou výrazne nižšou než v prípade AsRock X370 Fatal1ty Gaming ITX-ac je po pretaktovaní vyrovnaným konkurentom o 50 % drahšej AsRock doske. Poteší tiež viac USB portov, DisplayPort, RGB Fusion či lepšia kompatibilita s chladičmi. Netradičné a nepraktické je však umiestnenie niektorých konektorov na doske. Výsledky testov však hovoria za všetko. Gigabyte GA-AB350N-Gaming WiFi ponúka excelentný pomer ceny a výkonu, preto ju môžeme len odporučiť.
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

 

Gigabyte GA-AB350N-Gaming WiFi si od nás odnáša zlaté ocenenie za výborný pomer cena/výkon, RGB podsvietenie, bohatú konektivitu a dobré výsledky po pretaktovaní

 

Ďakujeme spoločnosti Gigabyte za poskytnutie dosky na testovanie.

Vďaka patrí tiež našim partnerom Adata, AMD, AsRock, Asus a SilentiumPC, vďaka ktorým sme mohli poskladať testovaciu zostavu.

 

Pridaj komentár