AMD RYZEN+VEGA = R3 2200G & R5 2400G

AMD
RYZEN+VEGA
2200G/2400G

Zaujaly Vás také nové procesory (APU) od firmy AMD, čili spojení CPU a GPU dohromady? Proč jsem byl na ně zvědavý? Odpověď je snadná. Jedná se o první APU s novými (a opravdu povedenými) procesory s jádry ZEN. Předtím to, co si budeme povídat, nebylo úplně to pravé ořechové. Nemohu ale opomenout ani grafickou část čipu. Ta je založena na architektuře VEGA.

Hned na začátku uvedu svůj názor a to: „Škoda, že to nemá integrovanou paměť“.

Jak je vidět v nadpise, tak tyto APU existují zatím dva, a to R5 2400G a R3 2200G. Oba procesory si přiblížíme.
V testování jsem se nezaměřil ani na OC potenciál, ani na porovnávání s 1030. Takových testů je všude dost a dost. Já jsem se zaměřil na to (podle mě) hlavní. Dá se něco na těchto APU hrát? A pokud ano, tak co to umí?

První se podíváme trochu blíže na tyto čipy

CPU – Jak jsem psal, tak tyto APU mají nová procesorová jádra ZEN, a to ne ta úplně první, ale již upravená (Jestli ZEN+ budou stejná jako tato jádra v APU, tak si myslím, že je nač se těšit). Tato upravená jádra (ZEN+) mají oproti prvotním pár vylepšení jako je třeba vyšší taktovací frekvence a lepší správa pamětí.

GPU – Zde byla použita grafika vycházející z řady Vega. Jedná se také o zatím nejmodernější grafický čip z dílny AMD (osobní názor – ono to pomalu vypadá, jako by grafikám Vega seděly malé čipy. Ostatně tyto APU jsou toho důkazem).

Pojďme se ale podívat konkrétně na jednotlivé procesory

AMD Ryzen 5 2400G
stránky výrobce
Modelové označení: Ryzen 5 (Raven Ridge)
Patice: AM4 socket – (pasují i do původních základních desek)
CPU:
4 jádra / 8 vláken
Pracovní frekvence: 3 600 MHz
Turbo frekvence: 3 900 MHz
GPU:
AMD Radeon Vega 11
11 grafických jader (704 stream procesorů)
Pracovní frekvence: 1250 MHz
Nová API: DirectX 12, Vulkan ( + starší verze DX a taky OpenGL)
Max. TDP: 65W

AMD Ryzen 3 2200G
stránky výrobce
Modelové označení: Ryzen 5 (Raven Ridge)
Patice: AM4 socket – (pasují i do původních základních desek)
CPU:
4 jádra
Pracovní frekvence: 3 500 MHz
Turbo frekvence: 3 700 MHz
GPU:
AMD Radeon Vega 8
8 grafických jader (512 stream procesorů)
Pracovní frekvence: 1100 MHz
Nová API: DirectX 12, Vulkan ( + starší verze DX a taky OpenGL)
Max. TDP: 65W

Toto řešení se docela dost lidem zalíbilo (brával jsem jej sebou na ukázku ke známým, apod.) a tak jsem nakonec udělal i několik sestav. Jednu z nich jsem následně doma podrobil testům. Bohužel ostatní šly hned pryč, a ani tuto jsem nestihl otestovat ve všem.

Testované sestavy:

Zapůjčená: odkaz (zápůjčeno bylo: procesory, základní deska a paměti)
Procesory – AMD Ryzen R5 2400G/R3 2200G

Základní deska – MSI B350I PRO AC – AMD B350
Paměti – G.SKill FlareX AMD 16GB (2x8GB) DDR4 3200
SSD – Kingston Now A400 – 120GB
HDD – Seagate BarraCuda – 500GB
Zdroj – Fortron AX400-60APN (GreenPower)

Mnou skládanáodkaz
Procesor – AMD Ryzen 5 2400G

Základní deska – MSI B350M MORTAR – AMD B350
Paměti – G.SKill RipjawsV 8GB (2x4GB) DDR4 3000MHz 
SSD – WD SSD Green, M2 2280 – 240GB
HDD – Seagate BarraCuda – 2TB
Zdroj – Fortron SP300-A, bulk, 250W
Case – Eurocase MC X202, černá
(paměti jely na 3200 jedním kliknutím v BIOSu, bez zvedání napětí a změny časování)

Testy

Myslím, že nyní už je na čase se podívat na testy?. Nejprve se podíváme na syntetické a poté i na ty podstatné, tedy herní.
V testech naleznete označení 2400G-S – jedná se právě o onu mnou skládanou sestavu.
Všechny testy byly prováděny v rozlišení 1080p (FHD)

Syntetické:

3D mark 

Cat Zilla 

Cine Bench 

 

Herní:

Ashes of the Singularity: Escalation (testování proběhlo v grafickém nastavení LOW)
Je zde jedna perlička a to, že nejvyšší FPS jsou pod DX11 🙂

Far Cry Primal (testování proběhlo v grafickém nastavení NÍZKÁ se zapnutými HD texturami)

Tomb Raider (testování proběhlo v grafickém nastaveních viz graf)

World of Tanks – 1.0 (testování proběhlo v grafickém nastavení HIGH)

World of Warcraft (grafické nastavení viz obrázek pod grafem)

V testech můžete všimnout, že není pravdou to, co někteří tvrdí, tedy že jsou nutné extrémně drahé paměti a 8GB je až moc málo. Pokud určitě plánujete později přidat dedikovanou grafickou kartu, pak bych tech 16GB doporučoval, ale na hry, které toto řešení zvládá 8GB stačí. (samozřejmě 16GB je lepší, ale to už je na zvážení každého zda si připlatí nebo nikoli)

Jak je vidět, hrát se na tom dá, a to dokonce v 1080p (FHD). Toto řešení je vynikající pro levný počítač, na kterém si děti, nebo tatíci co mají rodinu mohou zahrát WOW, WOT, MINECRAFT, či se třeba odreagovat u Team Fortress 2 a dalších her.
Osobně v tom spatřuji ideální základ pro nenáročné hraní, třeba jako mini PC do obýváku k TV. Případně dnes, kdy jsou grafiky silně předražené a nedostatkové, je to snad nejlepší řešení. Můžete si na něm hned něco zahrát a jakmile se ceny uklidní, dokoupíte výkonnější grafiku.
Samozřejmě je dobré brát ohled na cenu těchto procesorů. Asi nemá smysl k tomu cpát 1080Ti, ale 1050Ti, RX570-580/4-8GB, GTX1060/3-6GB tyto procesory zvládnou.

Najdou se i lidé co budou tvrdit, že je lepší si připlatit a koupit základní procesor Pentium G a k tomu třeba 1050. Ano výkon v FPS bude vyšší, ale zase je zde slabý (podle mě kancelářský) procesor (pouze 2 jádra / 4 vlákna). Pro vyšší výkon si později budete muset vyměnit procesor.

Jak se můžete přesvědčit, sestava založená na těchto APU, se již dá poskládat do 10.000,-Kč (k datu vydání tohoto článku)
viz odkaz

Cena

Když už jsem zde uváděl, že se dá PC sestavit do 10.000,- Kč, tak se podíváme na ceny těchto procesorů.

2200G – 2.500,- Kč
Podíváme-li se, co v podobné cenové relaci stojí proti levnějšímu procesoru, najdeme Intel Pentia G, případně starší i3 6100/7100 (což jsou v podstatě dnešní Pentia G), poté 4-jádrový procesor R3 1200 a staré procesory FX od AMD. Když si ještě připlatíte, získáte novou i3 8100, která má již 4 jádra. Na žádném z těchto procesorů si však nezahrajete jako na 2200G a budete si muset dokoupit i dedikovanou grafickou kartu.
viz odkaz

2400G – 4.000,- Kč
Když se podobně podíváme na konkurenci dražšího procesoru, tak i zde jsou v podobné ceně staré i3 a FX procesory. Naleznete zde však už i R5 1500X, který má taktéž 4 jádra / 8 vláken) a starší i5 7400. I zde, pokud si připlatíte, můžete mít třeba novou i5-8400 s 6 jádry. Platí však to co u předchozího odstavce. Musíte si dokoupit dedikovanou grafiku, abyste si něco zahráli jako na 2400G.
viz odkaz

Spotřeba

Určitě Vás bude zajímat co si taková sestava založená na těchto procesorech vezme. Je to opravdu málo. Rozhodně je naprosto nesmyslné používat třeba 1200 W zdroj.

Celá sestava si vzala:

Ve Windows – 24W

V 3D marku max – 78W

Klady a zápory

+

 • spotřeba
 • provozní vlastnosti
 • výkon – nejvýkonnější APU, kdy je CPU i GPU součástí jednoho čipu.
 • rozměry – díky mini ITX deskám se dají poskládat, nebo vyrobit opravdu malé počítače.
 • mutli vláknový výkon – zde tyto čipy těží z minimálně 4 jader u silnější verze 4 jader a 8 vláken

 • chladič – né, že by neuměl tyto procesory uchladit, ale jde o zpracování úchytů. Když šroubujete úchyty, tak slyšíte skřípání a jde vidět, že pruzinky dřou o základnu. Dokonce zde odletují šponky. Je škoda, že se nepřibalují stejné chladiče jako k R5 1600.
 • pasta – Bohužel tyto procesory nejsou pájené tak jako verze bez GPU a mezi čipem a heat spreaderem je použita teplovodivá pasta. Někteří tak stejně jako u procesorů Intel sáhnou po delidu viz odkaz.
 • jedno vláknový výkon – je oproti Intel i5 a vyšším řadám lehce slabší
 • RAM – větší závislost na výše taktovaných pamětech s lepším časováním
  (jak ale můžete vidět u skládané sestavy, tak rozdíl v ceně oproti základním může být cca 200,-Kč)

Závěr

Co říci závěrem? V podstatě jsem již vše potřebné řekl. Jedná se o zajímavé řešení a solidní základ PC, na kterém se dá i hrát.

Osobně chystám projekt, ve kterém využiji R3 2200G. Umístím jej na mini-ITX desku a case vyrobím na 3D tiskárně. Bude to mini PC do obýváku k televizi místo RPI3 odkaz. Vlastně vyrobím takovou vlastní konzoli. Tento projekt bude mít svůj vlastní článek.

Hodnocení

Jak budu tyto produkty hodnotit? Na zlatou by to bylo, kdyby to mělo integrovanou paměť (to by bylo opravdu perfektní). Takto jste stále závislí na pamětech RAM, na jejich rychlosti a časování. Nicméně i na nich toto řešení umí pěkné kousky.

Rozhodl jsem se pro stříbrné hodnocení a to speciálně kvůli cenově velmi výhodnému R3 2200G, který se díky taktování GPU části umí dostat na úroveň 2400G viz odkaz.

 

 

Za zapůjčení moc děkujeme firme

AMD

Pridaj komentár