Recenzia – Asus ROG Strix Flare

Recenzia prepracovanej mechanickej hernej klávesnice ROG Strix Flare s množstvom RGB podsvietenia.

Ponuka herných klávesníc od Asus bola v poslednej dobe biedna. Na jednej strane sme mali špičkovú, no veľmi drahú ROG Claymore, ktorá je však na konci životnosti. Na opačnej strane Cerberus Mech RGB, ktorá ma v recenzii veľmi nepresvedčila. Situáciu zachraňuje nová ROG Strix Flare a to vo veľkom štýle. Zároveň ide o prvú klávesnicu s brandom Strix. Poďme sa na ňu pozrieť.

 

Balenie

Farbami hýriaca krabica naznačuje, že budú to práve farbičky, čím chce táto klávesnica zaujať.

V balení nájdeme okrem klávesnice aj podložku pod zápästia, nálepky ROG a vymeniteľný a modifikovateľný plast o ktorom si povieme viac neskôr.

 

Parametre

Povedzme si zopár základných parametrov. Pozeráme sa na plnohodnotnú mechanickú klávesnicu Cherry s MX spínačmi, pleteným káblom, USB-passthrough, a nechýba ani množstvo RGB podsvietenia.

Spoľahnúť sa môžete na N-Key Rollover, 1000 Hz Polling rate, každé stlačenie bude teda zaznamenané.

 

Nájdeme tu tiež možnosť voliť si zo 6 profilov či nahrávať macro. Rozmery klávesnice sú 454 x 155 x 31 mm, hmotnosť je 1256 gramov.

 

Oceňujem menšiu hrúbku klávesnice, jednoduchšie sa tak používa bez podložky pod zápästia.

Textilný pletený kábel má dĺžku 1,8 metra. Je pevný, neprehýba sa a v tele klávesnice je pevne uchytený.

 

O všetkých funkciách si povieme viac, poďme sa pozrieť na dizajn.

 

Dizajn

ROG Strix Flare má matnú sivú farbu. Netradičný je dvojitý vzor, na pravej časti sa tiahne pruh s inou textúrou ako zvyšok klávesnice.

 

Pôsobí to zaujímavo a jedinečne. Klávesnica je z plastu, napriek tomu je pevná, neprehýba sa ani nevŕzga.

Spracovanie je na veľmi dobrej úrovni, nemám mu čo vytknúť. Na spodnej strane je drážka do ktorej je možné schovať kábel od slúchadiel.

Je však príliš malá, žiaden kábel zo slúchadiel, ktoré mám sa sem nezmestil. Nápad je to dobrý, no výrobca to zjavne nedomyslel.

Súčasťou balenia je aj podložka pod zápästia. Tiež je z plastu a no je na dotyk mäkká.

Nedá sa to však porovnať s podložkami, ktoré majú Razer Blackwidow klávesnice. Tie sú na dotyk ako vankúš, toto je stále tvrdý plast.

 

Magnetické uchytenie je tiež efektnejšie než zachytávanie plastových výstupkov na Strix Flare, no podložka tu drží pevnejšie než na Razer klávesniciach.

Jediný problém je, že sa dá mierne nadvihnúť, no pri hýbaní s klávesnicou sa neodpojí. Na Razer Blackwidow Chroma V2 aj Tournament Edition stačí do podložky kúsok buchnúť a už sa odpojí.

Strix Flare zase trpí na dvíhanie, vtedy sa podložka odpojí ihneď. Pri bežnom používaní však s uchytením nie sú žiadne problémy, všetko funguje ako má.

 

Multimediálne tlačidlá

Klávesnica má multimediálne klávesy netradične umiestnené na ľavej hornej časti. Podľa výrobcu sú tak ľahšie a rýchlejšie dostupné pri hraní hier s čím súhlasím. Z pozície WASD je to už len kúsok.

 

Ostatné klávesnice mávajú tieto tlačidlá napravo nad numerickou časťou. Pre ich ovládanie teda pustíte myš alebo sa ďaleko naťahujete ľavou rukou. Riešenie od Asus je určite lepšie a rýchlejšie.

 

Oceňujem veľké koliesko na ovládanie hlasitosti. Ľahko ho nahmatáte a nastavovanie hlasitosti je jedna báseň. Je to 100x lepšie než tlačidlá +/- pre hlasitosť. Medzi multimediálnymi klávesmi ďalej nájdeme Windows Lock, teda uzamknutie klávesy Windows. Nasleduje tlačidlo pre ovládanie intenzity podsvietenia a ovládanie multimédií.

 

Macro

Klávesnica umožňuje nahranie macro pomocou klávesy FN a Alt Gr, ale aj v aplikácii Armoury. FN+ šípky doprava a doľava zase umožňujú zmenu svetelného efektu.

Rýchlo tak viete prepínať medzi statickým podsvietením, dúhou či iný efektami, o ktorých si povieme viac neskôr. Nechýba ani prepínanie profilov pomocou FN+ čislice 1-6. 5 profilov si môžete nakonfigurovať, 6 je základný.

 

Spínače

Na výber máte zo štyroch rôznych Cherry MX spínačov. Ja som testoval model s hnedými spínačmi.

Tie majú taktickú odozvu ako klasické modré, no nemajú klasický počuteľný klik, sú teda tichšie.

Na hranie FPS hier budú najlepšie červené lineárne, na písanie zase modré. Mne hnedé vyhovovali pre ich taktickú odozvu, no menšiu hlučnosť

 

Podsvietenie

Hlavnou doménou klávesnice ROG Strix Flare je RGB podsvietenie s Aura Sync. Podsvietený je každý kláves individuálne, so vzhľadom sa tak môžete vyhrať dosýtosti.

Podklad klávesnice je biely, vďaka čomu je svetlo jasnejšie a aj znaky na klávesoch sú lepšie vidieť. Bude sa však ľahšie špiniť.

Svieti tiež logo nad numerickou časťou. Je to kus priehľadného plastu, ktorý má logo ROG. V balení je ešte jeden priehľadný kus na ktorý si môžete dať svoje logo či nápis.

Netradičné je podsvietenie zo spodku klávesnice, ktoré sa nachádza po oboch bokoch.

Na stole tak vzniká farebná aura, rozhodne je to zaujímavý prvok.

Farby a efekty podsvietenia si môžete nastaviť ručne na klávesnici, v aplikácii Armoury II alebo Aura Sync. Akonáhle však začnete používať Auru, Armoury sa vám zneprístupní.

Toto je pre mňa nepochopiteľný krok a čakám kedy to výrobca konečne opraví. Prečo nemôžem pristupovať k nastaveniam klávesnice, keď mi podsvietenie ovláda iná aplikácia? A prečo sú vôbec dve a nie jedna?

Pozrime sa na svetelné efekty na videu. Postupne budú prezentované všetky dostupné režimy aj s nastaveniami:

Režimov a nastavení podsvietenia je naozaj neúrekom, vyberie si každý.

 

Asus ROG Strix Flare
9.1 Hodnotenie redakcie
Plusy

• spracovanie
• multimediálne
klávesy
• podsvietenie
• podložka pod
zápästie

Mínusy

• vyššia cena
• Aura vs Armoury

Zhrnutie
Asus ROG Strix Flare je veľmi pekná a dobre spracovaná klávesnica. Podsvietenie s podporou Aura Sync je vyšpičkované do detialov. Celkový dojem však kazí nekompatibilita aplikácii Aura a Armoury II. Prekusnúť tiež budete musieť vyššiu cenu okolo 170 €. Ak však máte doma výrobky Asus, záleží vám na dizajne a synchronizovanom podsvietení, ROG Strix Flare je ako stvorená pre vás. Je to rozhodne jedna z najkrajších, ak nie najkrajšia klávesnica, akú sme mali možnosť testovať.
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

 

Asus ROG Strix Flare si od nás odnáša zlaté ocenenie za kvalitné spracovanie, množstvo zaujímavých nápadov a prepracované podsvietenie.

 

Ďakujeme spoločnosti Asus za poskytnutie klávesnice na testovanie.

 

Pridaj komentár