Zrychlete své PC aneb jak na transfer OS Win na SSD

Stručný návod a doporučení pro ty, kteří chtějí „svépomocí“ výrazně zkrátit dobu nutnou pro spuštění počítače a programů, odezvy systému a celkově zvýšit komfort práce, aniž by koupili nový počítač a prováděli čistou instalaci.

Začínáme

 • Zálohujte uživatelská data! Řešení je několik, pro domácí použití je dnes nejméně náročné pořídit externí disk, NAS, někteří vystačí s dostatečně velkým „USB flash diskem“…
 • Ověřte si, že máte vytvořen záchranný disk a ideálně bitovou kopii systému… kdyby se „něco nepovedlo“. Návodů na vytvoření existuje spousta, stačí upravit vyhledávací řetězec pro Váš operační systém.
 • Vyberte vhodný interní disk pro Váš PC/notebook. To předpokládá, že víte, jaké komunikační rozhraní a rozměry můžete použít.  Také je dobré použít vysavač a prach z PC skříně opatrně před instalací nového disku vysát. Pokud uvidíte volné konektory jak na obrázku níže, máte cenově nejpřijatelnější a dokonce i relativně nejdostupnější řešení, kterému se budeme dále věnovat.
 • Existují i možnosti upgrade pro IDE, PCI-E, nebo 2 SSD. Postup dále je ale v zásadě stejný. Pro zde popsané řešení budete potřebovat kabel pro data a napájení. Kabel pro připojení SSD a základní desky a kabel pro napájení – dle možností Vašeho zdroje s redukcí (Molex-SATA), s rozdvojkou, nebo máte ve skříni nějaký volný … Pojďme k SSD disku. Zvolil jsem WD Blue 3D NAND SSD 250GB, ve formátu 2,5″, který nabízí výborný poměr cena/výkon. Tento disk se vyrábí do kapacity až 2 TB. K dostání je také ve formátu M.2. Pro řadu špičkových výpočetních aplikací, jako je hraní her, přehrávání multimediálního obsahu v rozlišení HD či používání softwaru pro kreativní činnost jsou SSD disky WD Blue 3D NAND SATA to pravé řešení. Technologie 3D NAND společnosti Western Digital pomáhá zpřístupnit rychlost sekvenčního čtení až 560 MB/s a rychlost sekvenčního zápisu až 530 MB/s, což přináší rychlé spouštění systému, rychlou odezvu aplikací a vysoké přenosové rychlosti.
 • POZOR! Na velikosti záleží!!! Nedoporučuji menší disk než 64GB. Ideální stav je koupit stejně velký disk, jako je ten velikost oddílu C původního, ale to se může prodražit.
 • WD Blue SSD 3D NAND

Příprava systému

 • Přeneste maximum uživatelských dat ze systémového disku „C“ na jiný disk v PC nebo USB (obsah složek „Plocha, Stažené soubory, Dokumenty, Hudba…) – pokud to již nemáte hotové viz. bod 1. Po kontrole, že jste na nic nezapomněli (včetně zálohy) můžete na „C“ v jednotlivých složkách obsah s klidem smazat, což uvolní max. místa. POZOR! Nemažte složky, ale jen jejich obsah!: Předpokládám, že nemáte v průzkumníkovi (nebo jiném souborovém manažerovi) zapnuto „zobrazení skrytých a systémových souborů“ J
 • Vyčistěte disk C nástrojem „Vyčištění disku“ viz, názorný ilustrační obrázek, kroky jsou očíslovány 1-x…
  1. Bod 1- Tento počítač
  2. Bod 2- klik pravým tl.myši na „C“, z nabídky vybrat „Vlastnosti“
  3. Bod 3- klik „Vyčištění disku“
  4. Bod 4- klik „Vyčistit systémové soubory“, vše zaškrtnout, „OK“
  5. Opakuj bod 3 – „Vyčištění disku“
  6. Zvol záložku „Další možnosti“ a proveďte čistku dle uvážení. POZOR! Pokud jste koupili SSD menší velikosti, než je hodnota obsazeného místa na stávajícím oddílu systémového disku, je vhodné popřemýšlet, zda všechny nainstalované programy se mají spouštět z nového SSD, nebo si je po přidání SSD nainstaluji na původní plotnový disk. Sice se nebudou spouštět „tak rychle“ ale nezaberou místo na menším SSD.

 

Pozn.: Je celkem jedno, který SW si vyberete, fungují všechny a dají se zvládnout, když pochopíte psaný anglický text.

 • Vypněte PC a připojte nový disk!
 • Spusťte PC ihned po spuštění PC musíte v BIOSu provést kontrolu, zda je SSD rozpoznáno na řadiči, řadič má nastaven režim AHCI. Do BIOSu se dostanete po spuštění PC (boot sekvence) stisknutím klávesy DEL nebo dle dokumentace výrobce desky (ESC, F1, F2, F12 apod.). Návod na provedení změny režimu řadiče z IDE na AHCI nejdete třeba zde. Dle zvoleného SW buď pokračujte spuštěním systému a zvoleného SW pro transfer, nebo prostřednictvím BIOSu a „boot priority“ (F11 nebo F12…?) zvolte zařízení pro start.
 • Dále je nutné správně „naklikat“ migraci systému… viz příklad obrázky (většina SW má na svých stránkách srozumitelné návody, nebo přímo obsahují průvodce=wizzard). Je dobré mít alespoň základní terminologii v angličtině zvládnutou… restart, znovu BIOS a nastavit SSD jako první zařízení pro boot-sekvenci, pravděpodobně UEFI SSD…. V mém konkrétní případě viz. obrázky níže.
 • Pokud vše proběhlo správně, PC se již spustí „nezvykle rychle“ z nového disku. Provedete kontrolu přiřazení písmen (možná bude třeba ručně zasáhnout a znovu provést restart). Dále je vhodné postupovat dle tohoto návodu.

Závěr

Pokud jste se úspěšně dostali přes všechny nástrahy, máte teď PC, které se dokáže spustit rychleji, než vyťukáte heslo na klávesnici J, aniž byste kupovali novou desku, procesor, paměti… U svého dospívajícího syna, který ihned postaru nechává automaticky spouštět Skype, Facebook, Steam, Spotify a jiné „nezbytnosti“, je zkrácení času pro start v intervalu cca -5 min….

Na závěr doporučuji provést přesun umístění domovských složek na stávající plotnový disk. Jak se k tomuto „naklikáte“, najdete třeba zde. Instalace nových programů, u kterých není třeba „superrychlá odezva“ doporučuji provádět do složek na klasickém plotnovém disku.   (Pavel.K)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud