Recenzia – Asus Gladius II

Test hernej myšky Asus Gladius II s optickým 12000 DPI senzorom, Aura Sync a vymeniteľnými spínačmi.

Po testoch dvoch netradičných myšiek – ROG Pugio s prepracovaným RGB podsvietením a Strix Evolve s vymeniteľnými časťami, sa dnes pozrieme na ROG Gladius II. Ide o jeden z topmodelov značky Asus, o čom svedčí dizajn aj výbava.

V balení sa nachádza myš, 2 m pletený kábel, 1 m gumený kábel, 2x Omron náhradné spínače, ROG puzdro a nálepka. Balenie testovacieho kusu obsahovalo len kábel, nemohli sme vám preto odfotiť kompletný obsah balenia.

Poďme sa pozrieť na myš zblízka. Chrbát tvorí tmavosivý plast príjemný na dotyk. Pravé a ľavé tlačidlá sú ergonomicky zahnuté, aby sa ľahšie stláčali.

Gladius II je určený pre pravákov, čo je jasne vidieť z jeho tvaru. Ergonómiu myši môžem pochváliť, dobre padne do ruky. Osobne oceňujem väčšiu výšku myši, lepšie mi tak padne do mojich veľkých rúk.  

Rozmery myši sú 126 x 67 x 45 mm. Hmotnosť sa zastavila na 111 g. Gladius II je tak väčší, ale ľahší ako Razer Lancehead, ktorý bežne používam. Lancehead je však obojstranná myš a batériou pre bezdrôtový režim, nejde teda o rovnaký typ myši. S Gladius II sa lepšie manipuluje aj sa lepšie drží, ak ste pravák.

Na ľavej strane sú tri tlačidlá – dve pre krok dopredu a späť a jedno programovateľné. Sú z lesklého čierneho platu, čo pôsobí efektne, no veľmi neprakticky, ľahko sa zašpinia a čo je horšie, šmýkajú sa.

Hardvérová výbava Gladius II je úctihodná. Optický senzor má rozlíšenie 12000 DPI, 250 IPS a maximálnym zrýchlením 50 g.

Myš tak ponúka lepšie parametre než predchádzajúce otestované ROG Pugio a Strix Evolve. S myškou som hral niekoľko online aj príbehových hier a nikdy ma nenechala v štichu. Z mojich krátkych skúseností ju preto môžem pochváliť.

Spínače Omron majú životnosť až 50 miliónov stlačení. Životnosť myši si môžete predĺžiť ich vymenením, náhradné spínače nájdete v balení. Rozobrať myšku je jednoduché a rýchle, čo si zaslúži palce hore.

Poteší tiež odnímateľný kábel, vďaka čomu predídete predčasnému vyhodeniu funkčnej myši, ak náhodou poškodíte kábel.

Rovnako užitočné je to aj v prípade, že si myš so sebou nosíte na turnaje, do práce či LAN party. Do puzdra si schováte myšku a druhý dodávaný kábel a nemusíte tak stále odpájať ten, ktorý máte doma pripojený k PC.

 

Neodmysliteľnou súčasťou herného príslušenstva Asus je RGB podsvietenie Aura, ktoré si môžete zosynchronizovať s komponentami počítača alebo ďalším príslušenstvom. Gladius II je vybavený podsvietením na koliesku, logu ROG a po obvode celej spodnej časti.

Prispôsobiť si môžete podsvietenie každej z troch častí, alebo nastaviť všetkým zónam rovnaký efekt. V ROG Armoury máte na výber zo statického podsvietenia, dýchania, spektra farieb, reaktívneho, vlny a kométy. Nastaviť si môžete ľubovoľnú z RGB farieb a z piatich úrovní jasu. Rýchlosť efektu si žiaľ prispôsobiť nemôžete.

Ďalšie efekty nájdete v Asus Aura, kde zároveň spravujete synchronizáciu s komponentami ako grafickými kartami či základnými doskami. Okrem väčšieho množstva režimov si tu môžete prispôsobiť aj rýchlosť jednotlivých efektov, čo v ROG Armoury nie je možné.

Obe aplikácie sú pekne spracované a jednoduché na ovládanie. Vyzerá to žiaľ tak, že nie sú kompatibilné. Akonáhle nainštalujete Auru, ROG Armoury sa vám zneprístupní s hláškou, aby ste vypli Auru. Aj keď to urobíte, ROG Armoury nebude fungovať, až kým Auru neodinštalujete.

Neviem, čo spôsobuje tento problém, no ani opakovaná inštalácia najnovších verzii oboch aplikácii nepomohla. Je však pravda, že som používal PC s inou základnou doskou ako Asus. Je možné, že by bol problém v tom?

Asus Gladius II
8.5 Hodnotenie redakcie
Plusy

• dizajn
• podsvietenie
• senzor
• ergonómia
• odnímateľný
kábel

Mínusy

• lesklé plochy
sa špinia
a kĺžu v
prstoch
• Aura a
ROG Armoury
majú problémy

Zhrnutie
Špičková myš Asus Gladius II dostala kvalitný senzor, ergonomické telo, odnímateľný kábel a vymeniteľné spínače. Výrobca sa tak jasne zameriava na herných nadšencov aj profesionálov. Počas testu myška ani raz nezaváhala a osvedčila sa v rôznych žánroch hier. Prekážali mi len lesklé bočné tlačidlá, ktoré sa rýchlo špinia a šmýkajú sa. Z nejasného dôvodu bol problém aj s Aura a ROG Armoury, nebolo možné ich používať naraz.
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

Asus ROG Gladius II si od nás odnáša strieborné ocenenie. Nebyť problémov s Aura a ROG Armoury a menej klzkých bočných tlačidiel, dostala myška zlato.

Za poskytnutie myši na testovanie ďakujeme spoločnosti Asus.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud