Asus Z370 ROG Maximus X APEX

Krátky pohľad na nabušenú dosku Asus Z370 ROG Maximus X Apex pre procesory Intel určenú na extrémne pretaktovanie

Asus Z370 ROG Maximus X Apex je ATX základná doska určená pre nadšencov do pretaktovania a zapálených fanúšikov značky ROG. Nejde však len o marketingové reči, na tejto doske bol pretaktovaný Intel Core i7-8700K až na 7,3 GHz, čo je svetový rekord. Poďme sa na túto dosku bližšie pozrieť.

 

Balenie

 

Prémiové dosky od Asus boli vždy bohaté na obsah balení a ani tentokrát tomu nie je inak. V balení Maximu X Apex nájdete 4 SATA káble, nástroj na inštaláciu CPU, RGB predlžovací kábel, SLI mostík, DIMM.2 kartu pre M.2 SSD disky.

Nechýbajú nálepky, manuál, DVD s ovládačmi, I/O kryt, skrutky pre M.2 disky či krytky určené pre úpravu. Nájdete tu tiež ROG OC úchyt pre ventilátory. Súčasťou balenia je tiež zľava pre nákup kabeláže z cablemod.com.

 

Výbava

Doska sa nesie v čierno-sivo-striebornej téme a poznávacím znamením je rozhodne PCB v tvare X. Výrezy z pravidelného obdĺžnika naozaj nie sú časté a práve tvar Maximus X Apex robí túto dosku jedinečnou.

Ako sme už v úvode spomenuli, táto doska je určená predovšetkým pre extrémne pretaktovanie a tomu je aj prispôsobená. Na doske nájdeme dvojicu 8-pinových konektorov pre napájanie, LED diódy zobrazujúce stav napájania, prepínač LN2 režimu, tlačidlá pre kontrolu pamäte a safe bootu či senzory pre detekciu kondenzácie na zadnej strane dosky.

DIMM sloty sú netradične len dva, do dosky tak osadíte maximálne 32 GB RAM pamäte. Pamäť však môžete výrazne pretaktovať, výrobca hovorí až o 4500+ MHz. Samozrejme záleží, aké ramky použijete.

Napravo od DIMM slotov pre ramky sa nachádza ROG DIMM.2. Ide o zásuvný modul, do ktorého môžete pripojiť dva M.2 SSD disky a prídavný ventilátor pre ich chladenie. Rýchle NVMe disky dosahujú vysoké teploty a takto sa ich snaží výrobca držať v rozumnej hladine.

Doska je vybavená viacerými senzormi pre monitorovanie jej chodu. Nájdeme tu tepelné senzory, merač prietoku vody, 5 4-pinových konektorov pre ventilátory, 3 konektory pre plné otáčky ventilátorov, konektory pre vodné čerpadlo a AIO chladič.

Portov má doska na zadnej strane požehnane. Celkovo tu nájdeme 6 USB 3.1 Gen 1 5Gbps portov a dva USB 3.1 Gen 2 10 Gbps porty. Jeden z toho je USB-C. Nachádzajú sa tu tiež dva RJ-45 LAN konektory, jeden z nich podporuje aj 5 Gbps. Nechýbajú audio konektory spolu so S/PDIF optickým výstupom.

Video výstupy sú dva. HDMI 1.4 a Displayport 1.2. Pri extrémnom pretaktovaní určite využijete staré PS/2 porty pre myš a klávesnicu, kedže v extrémnych podmienkach USB porty nefungujú. Užitočné sú tiež tlačidlá pre zresetovanie CMOS a BIOS Flashback. Okrem toho na doske nájdete aj tlačidlá pre štart a reštart.

Na modernej doske nesmie chýbať ani RGB podsvietenie a to samozrejme výrobca dobre vie. Maximus X Apex preto vybavil podsvietením Aura na čipsete, štítku pod soketom a aj po celom obvode dosky. Okrem toho sú na doske 4 RGB konektory, ku ktorým môžete pripojiť LED pásy a následne ich ovládať cez Asus Aura. V balení nájdete prispôsobiteľný štítok, na ktorý si môžete napríklad dať svoje menu. Po zapnutí spínača LIGHT_BAR_2 bude tento štítok osvetlený.

PCIe sloty s označením Asus SafeSlot sú spevnené, čo oceníte pri použití ťažkých grafík ako napríklad GTX 1080 Ti Strix OC. Vzhľadom na obmedzený počet PCIe liniek však len jeden funguje na plnom x16 režime. Pri zapojení viacerých grafík budete mať dve x8 alebo pri troch x8-x4-x4. Ak plánujete SLI alebo Crossfire zostavu a používanie aj M.2 slotov, siahnite radšej po X299 platforme alebo konkurencii od AMD. Na týchto platformách nájdete väčší počet PCIe liniek.

 

Zhrnutie

Asus ROG Maximus X Apex nie je doska pre bežného zákazníka ani hráča. Tí by jej možnosti ani z polovice nevyužili a to je škoda. V rukách overclockera sa však táto kráska mení na beštiu, čo potvrdzujú aj svetové rekordy na HWBote. Doska je vyslovene robená pre pretaktovanie a ak ho nemáte v pláne, siahnite po iných modeloch.

 

Ďakujeme firme Asus za zapožičanie dosky na test.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud