AsRock Fatal1ty Z370 Gaming K6

Krátky pohľad na základnú dosku AsRock Faral1ty Z370 Gaming K6

Počas testovania Ryzen 3 a Core i3 procesorov sme mali možnosť vyskúšať základnú dosku AsRock Fatal1ty Z370 Gaming K6 vo formáte ATX. Ide o vyššiu strednú triedu, ktorá je nabitá funkciami, no stále sa cenovkou zmestí pod 200 €. Nakoľko sme dosku testovali len s Intel Core i3-8100, ide iba o krátky pohľad, nie recenziu. Pevne veríme, že sa nám v budúcnosti podarí dosku otestovať s Core i7-8700K a preveriť jej schopnosti pri pretaktovaní.

 

Balenie

V balení nájdeme všetko potrebné – príručku, IO shield, 4 SATA káble, SLI mostík, 3x skrutku pre M.2 slot, CD s ovládačmi a Fatal1ty pohľadnicu.

Doska je v krabici zabalená v antistatickom obale a mäkkej pene priviazaná plastovými sťahovacími páskami. Poškodenie počas prepravy je tak veľmi nepravdepodobné, za čo výrobcu chválim. Dosť však bolo o balení, poďme sa pozrieť na dosku samotnú.

 

Výbava

Názov Fatal1ty Z370 Gaming K6 nám napovedá niekoľko vecí. Doska patrí do prémiového herného radu Fatal1ty. Momentálne je možné do nej osadiť len nové procesory Intel Core 8. generácie Coffee Lake, ktoré vyžadujú čipset Z370. So 7. generáciou Kaby Lake a 6. Skylake doska nie je kompatibilná. O tom nás informuje aj plastová krytka soketu LGA 1151.

 

 

Konektivita na zadnom paneli je veľmi dobrá. Nájdeme tu 4x USB 3.1 Gen 1 type-A 5 Gbps portov a dvojicu USB 3.1 Gen 2 10 Gbps konektorov. Jeden z toho je USB-C, druhý bežný type-A. Z video výstupov tu nájdeme HDMI, DVI-D a D-SUB.

Nechýba 7.1 audio s optickým výstupom SPDIF. Chválim dvojicu RJ-45 konektorov s priepustnosťou 1 Gbps. Pre fajnšmekerov a overclockerov nechýba PS/2 port pre myš a klávesnicu. Ak sa rozhodnete nainštalovať Wi-Fi kartu, potešia vás 2 porty pre antény.

 

Konektorov má doska požehnane. Samozrejmosťou sú 4 piny pre chladič procesora a pumpu, ďalšie dva 4 piny pre ventilátory skrinky a druhú pumpu. Nájdeme tu tiež RGB konektor, Thunderbolt či 8 SATA portov.

 

Chválim prítomnosť nového USB 3.1 konektoru pre predný panel skrinky. Z USB portov tu nájdeme dvojicu USB 3.1 a trojicu USB 2.0 headerov.

Zaujímavosťou sú XMP prepínač a tlačidlá pre RESET a POWER. Za to dávam opäť palec hore.

Špecialitou AsRock býva množstvo M.2 portov. V tomto prípade ide o dva. Jeden podporuje maximálne 80 mm disky, druhý až 110 mm. V oboch prípadoch ide o PCIe 3.0 X4 sloty s podporou až 32 Gbps priepustnosti. PCIe linky zdieľajú so SATA konektormi, pozor na to. Podporujú tiež nové typ diskov Intel Optane.

 

Slotov je tiež viac než dosť. Trojicu PCIe 3.0 X1 dopĺňa ďalšia trojica PCIe 3.0 X16 slotov. Tie sú vybavené kovovou výstužou, čo oceníte najmä pri ťažkých kartách. Doska tak podporuje až 4 grafiky v SLI alebo CrossFire. Pozor však na počet PCIe liniek, ktoré poskytuje procesor a čipset.

 

Podpora RAM pamätí je veľmi dobrá. 4 DDR4 DIMM sloty môžete osadiť až 64 GB RAM pamätí. Nechýba podpora XMP 2.0 a pretaktovania. Pri pretaktovaní môžete dosiahnuť až 4300+ MHz, frekvencia záleží samozrejme od použitých modulov. Základná frekvencia je 2666 MHz.

12 fázové napájanie, japonské Nichicon 12k kondenzátory a prémiové 60A tlmivky by mali zabezpečiť pohodlné a stabilné pretaktovanie. To som žiaľ nemal možnosť vyskúšať, nakoľko som mal k dispozícii len zamknutý Core i3-8100. Pevne verím, že sa nám podarí pretaktovanie na Core i7-8700K niekedy v budúcnosti otestovať.

 

BIOS

Pozrieme sa aj na rozhranie BIOSu. To tvoria dve obrazovky – základný EZ Mode a pokročilý Fatal1ty UEFI režim. EZ Mode bude bežnému používateľovi stačiť. Nastaví si tu XPM profil, prioritu Bootu či rýchlosť ventilátorov. Pretaktovanie a ďalšie nastavenia následne môžete ovládať v Fatal1ty UEFI režime. Nájdete tu tiež ovládanie RGB podsvietenia čipsetu, audia, krytu IO a RGB konektora.

 

Galéria

Na záver sme si pre vás pripravili galériu s detailami na dosku po inštalácii v skirni.

Ďakujeme firme AsRock za zapožičanie dosky na test a porovnanie.

Vďaka patrí aj našim partnerom Asus, SilentiumPC, Samsung a G.Skill za poskytnutie komponentov nevyhnutných pre uskutočnenie testov.

Pridaj komentár