Recenzia – Noctua NH-L12S a NH-L9a-AM4

Test a porovnanie dvojice low-profile chladičov Noctua NH-L12S a NH-L9a-AM4.

S novým soketom AM4 pre procesory Ryzen prišiel na rad aj problém s kompatibilitou starších chladičov. Väčšina výrobcov to šikovne vyriešila kitmi pre AM4. Netrvalo dlho a na trh začali postupne prichádzať AM4 chladiče a je to práve Noctua, ktorá patrí medzi týchto výrobcov. Kochren už pre vás otestoval masívny chladič NH-D15 SE-AM4, dnes sa preto pozrieme na niečo iné. Konkrétne pôjde o dvojicu low-profile AM4 chladičov, ktoré využijete najmä v HTPC a Mini-ITX zostavách – Noctua NH-L12S a NH-L9a-AM4.

NH-L9a-AM4

Menší z dvojice má výšku iba 37 mm čo zaručuje 100 % kompatibilitu s RAM modulmi. Tento chladič je špeciálne vyvinutý pre AM4, na žiaden iný soket ho nepripevníte. Pozrime sa na jeho špecifikácie:

V prekvapivo prémiovom balení (aj na pomery samotnej Noctui) nájdeme termálnu pastu NT-H1, skrutky pre uchytenie ventilátora a backplateu, adaptér pre zníženie hlučnosti, backplate pre základnú dosku, kovové logo Noctua, skrutky na uchytenie chladiča a samotný chladič.

 

NH-L9a-AM4 napriek malý rozmerom pôsobí veľmi masívnym a celistvým dojmom. Úroveň spracovania, ako sme si pri Noctui zvykli, je špičková, naozaj nemám čo vytknúť.

Inštalácia je rýchla a jednoduchá. Vďaka miniatúrnym rozmerom 92 x 114 mm a výške iba 37 mm sa nemusíte báť problémov s kompatibilitou. Na nami testovanej doske AsRock X370 Fatal1ty Gaming-ITX/ac sadol chladič ako uliaty, čo potvrdzujú aj nasledujúce obrázky:

Výrobca upozorňuje, že tento chladič nie je vhodný pre pretaktovanie a vhodný je len pre procesory s TDP do 95 W. Chladič sme samozrejme otestovali, na výsledky sa pozrieme na konci článku. V návode s kompatibilitou je uvedený Ryzen 5 1600 ako najvyšší podporovaný model. V detaile však výrobca udáva, že chladič môžno použiť aj vyššími modelmi, treba mať však dobre vetranú skriňu a vyhnúť sa 100 % záťaži na všetky jadrá.

Pozrime sa ešte ako chladič vyzerá na základnej doske

NH-L12S

Väčší z dvojice je nástupcom populárneho NH-L12. Na rozdiel od menšieho NH-L9a-AM4, NH-L12S je kompatibilný so soketmi AM4 aj Intel LGA 1150, 1151 a 2066. V tomto teste sa však zameriavame na AM4, použijeme preto pribalený kit pre tento soket.

V balení sa nachádzajú všetky potrebné súčiastky pre inštaláciu na spomenuté sokety, dlhý skrutkovač a opäť adaptér pre nízku hlučnosť, termálna pasta NT-H1, či kovové logo Noctua. Backplate tu tentokrát nenájdeme, používa sa štandartný AM4 backplate, ktorý je súčasťou všetkých AM4 základný dosiek.

 

Zaujímavosťou je, že NH-L12S je možné nainštalovať dvomi spôsobmi. Vyžaduje to použitie rôznych kitov, ktoré sú v balení.

Uchytenie môže byť horizontálne alebo vertikálne, základná doska po uchytení kovových súčastí vyzerá následovne.

Po inštalácii chladiča je možné vidieť rozdiely v oboch spôsoboch.

Chladič má štandartne nainštalovaný chladič zo spodnej strany, vy si ho však môžete dať aj na hornú stranu

V prvom prípade má výšku len 70 mm, na našej AsRock doske však takáto montáž nebola možná pre kolidovanie s RAMkami G.Skill Trident Z RGB. Ventilátor som dal preto na vrhnú pozíciu. Namiesto toho, aby ventilátor fúkal teplý vzduch na soket, VRAM a ostatné komponenty na doske, zvolil som radšej PULL konfiguráciu.

Rozmery chladiča sú 128 x 146 mm, čo je výrazne viac ako pri malom NH-L9a-AM4. Chladiaci potenciál je ale niekde inde, čo nám dokázali aj testy.

Inštalácia vyžaduje utiahnutie skrutiek s pružinami pomocou dlhého skrutkovača v balení cez otvory v chladiči.

Pozrime sa ešte raz na rozdiely medzi oboma chyteniami.

V testoch som použil druhý spôsob, pri ktorom heatpipy smerujú nahor, nie k ramkám.

Podrobné špecifikácie uvádzame na nasledujúcom obrázku.

NH-L12S už nemá také obmedzenia ako NH-L9a-AM4, stále však výrobca odporúča byť opatrný pri procesoroch s TDP nad 95 W a pretaktovanie rozhodne neodporúča.

 

Porovnanie

Recenziu sme sa rozhodli rozšíriť o porovnanie s dvomi ďalšími chladičmi – stock chladičom AMD Wraith Stealth, ktorý patrí medzi tie menšie, a gigantickým SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2, ktorý bol použitý v našej Ryzen 5 zostave. Poďme sa na ne pozrieť.

 

AMD Wraith Stealth

Jeden zo stock chladičov AMD má veľmi blízko k NH-L9a-AM4. Rovnako sa nemusíte obávať o kompatibilitu s RAMkami ani inými komponentami.

Chladič sa prichytáva na základný backplate.

Pohľad zhora na dosku.

SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2

Tento macko sa osvedčil pri našej Ryzen 5 zostave. Jeho rozmery sú však gigantické, čo môže znamenať nekompatibilitu s malými skrinkami či HTPC zostavami. V teste preto bude slúžiť na porovnanie relatívneho výkonu v porovnaní s oveľa menšími chladičmi od Noctua.

Kompatiblita s RAM napriek veľkým rozmerom nie je problém.

Chladič využíva vlastný backplate a kit pre uchytenie. Nechýba podpora starších soketov AMD a ani Intel.

Pri pohľade zhora zaberá chladič takmer celú plochu základnej dosky.

 

Testy

Po predstavení chladičov sa poďme pozrieť, ako vyzerajú po nainštalovaní do skrine.

Nevynecháme ani pohľad na backplate

Na záver si dáme ešte detaily z blízka.

A pohľad z mierneho uhla.

Teploty

Hlavným cieľom testu nebolo porovnať vzhľad a kompatibilitu chladičov, ale ich výkon. Už vopred je jasné, že Fortis 3 HE1425 V2 test s najväčšou pravdepodobnosťou vyhrá, fyzika sa nedá oklamať. Zaujímavé preto bude sledovať, ako veľmi mu budú chladiče Noctua vzdialené a ako výrazne lepšie budú v porovnaní s Wraith Stealth. Povedzme si preto viac o testovacej zostave a metóde testovania.

Testovacia zostava

AMD Ryzen 5 1600
ASRock Fatal1ty X370 GAMING-ITX/ac
Asus GTX 1080 Ti Strix OC
G.Skill Trident Z RGB
Samsung 960 PRO
Samsung 850 PRO
SilentiumPC Supermo FM2 Gold 750W
SilentiumPC Aquarius AQX70T

Na otestovanie teplôt sme použili program AIDA64 Extreme so záťažovým testom. Každý test trval pol hodinu, každý chladič bol otestovaný dvakrát. Výsledné čísla sú premierom z oboch testov. Zostava pred každým testom vychladla, v miestnosti bolo približne 24 °C. Zaujímala nás teplota CPU, nie soketu základnej dosky. Na meranie teploty boli použité programy HWInfo, HWMonitor, CoreTemp a samotná AIDA64.

Výsledky testu sú očakávané, zamerajme sa preto na detaily. Upozorniť treba, že 100 % syntetické zaťaženie procesora nezodpovedá reálnemu používaniu. Pri práci či hraní hier budú teploty v záťaži nižšie, než prezentuje graf. Cieľom testu bolo však zatlačiť chladiče na ich limit a zistiť, ako sa so záťažou popasujú. Testovanie prebiehalo so základnými taktami 3,2 GHz, bez pretaktovania. Skúsil som aj pretaktovanie na 3,9 GHz pri 1,4 V, žiaľ NH-L9a-AM4 to po pár sekundách nezvládol a pri 97 °C sa spustila teplotná poistka na procesore.

Záver

Noctua chladiče treba naozaj používať podľa odporúčaní výrobcu. Menší NH-L9a-AM4 napriek miniatúrnym rozmerom hravo poráža Wraith Stealth, na pretaktovanie a Ryzen 7 procesory ho však neodporúčam. Jeho rozumné využitie vidím v malom HTPC s Ryzen 3 či APU s grafikou.

Pri NH-L12S je situácia trochu iná. Tento chladič predvádza zázraky, keď výrazne predčil menší NH-L9a-AM4 a Wraith Stealth, a takmer sa vyrovnal gigantickému Fortis 3 HE1425 v2. Vďaka možnosti inštalácie dvomi smermi by nemal byť problém s kompatibilitou asi na žiadnej doske, pomáha tiež možnosť nainštalovať ventilátor na hornú stranu chladiča.

 

Oba chladiče majú 6 ročnú záruku a ventilátory životnosť 150 000 hodín. Noctua je značkou kvality a skvelého výkonu. Nové chladiče NH-L12S a NH-L9a-AM4 sú toho dôkazom. Cena chladičov sa pohybuje na úrovni 40 € za NH-L9a-AM4 a 50 € za NH-L12S. Chladiče môžem len odporučiť, pred ich kúpou si však dobre zvážte ich použitie a s akými komponentami ich plánujete používať. Teplotné a fyzikálne limity neoklamete, čo platí najmä pri NH-L9a-AM4.

Noctua NH-L9a-AM4 a NH-L12S si od nás odnášajú zlaté ocenenie


Za poskytnutie produktov na testovanie ďakujeme Noctua, AMD, AsRock, Asus, Samsung a SilentiumPC.

Pridaj komentár