AMD Ryzen 5 zostava

Zostavili sme midendovú zostavu na novej platforme AMD Ryzen.

 

Mainstream. Kategória, do ktorej spadá väčšina hráčov, bola cieľom našej najnovšej hernej zostavy založenej na AMD Ryzen platforme. Zložili sme počítač za rozumnú cenu, ktorá vám nespraví dieru do rozpočtu. Zároveň si však budete môcť naplno užiť najnovšie hry vo Full HD a aj vyšších rozlíšeniach, ak sa trochu uskromníte.

Ďakujeme spoločnostiam AMD, AsRock, MSI Gaming, Samsung a SilentiumPC, ktoré boli sponzormi tejto zostavy a pomohli nám s jej realizáciou!

 

Procesor

Rok 2017 sa niesol v znamení vzkriesenia procesorov AMD. Ryzeny priniesli čerstvý vzduch na pole procesov a tak dôležitú konkurenciu pre Intel, ktorá niekoľko rokov chýbala. Vďaka Ryzenom máme konečne v mainstreame 6 a 8 jadrové procesory.

Je to práve 6 jadro Ryzen 5 1600, ktoré sme zvolili do našej zostavy. 12 vlákien či jednoduché pretaktovanie až na 3,9 GHz vám dajú dostatok výkonu pre hranie hier ale aj prácu. Stále platí, že ide o jeden z najlepších procesorov na trhu vďaka výbornému pomeru ceny a výkonu.

 

Základná doska

Pôvodným plánom bolo stavať malú zostavu, čomu zodpovedá základná doska AsRock Fatal1ty X370 Gaming-ITX/AC, ktorú zrecenzoval náš kolega Kochren. Napriek malým rozmerom táto doska disponuje výbornými schopnosťami pre pretaktovanie a zahanbiť sa nedá ani portovou výbavou. Nechýba nové USB-C, dedikovaný port pre myš či M.2 slot pre SSD.

PCIe port je zosilnený pre použitie aj ťažkých grafických kariet. Uskromniť sa budete musieť len s dvomi DIMM RAM slotmi. Prekvapí zase prítomnosť WiFi a Bluetooth. Pri výbere základnej dosky dbajte na požadovanú výbavu a aj rozmery. V nami použitej skrini sa táto doska stráca, no ako som spomenul, v pláne bola pôvodne iná skriňa.

 

Grafická karta

Voľba padla na jednu z najlacnejších verzii GTX 1060, konkrétne MSI Armor GTX 1060 3GT OC. Na hranie vo Full HD poskytuje karta dostatočný výkon, čo uvidíte aj v testoch hier. V súčasnej dobe kryptománie sú ceny grafických kariet astronomické. V prípade, že by ste chceli väčší výkon, logickým krokom by bolo siahnutie po 6 GB verzii GTX 1060, čo sa hodí pre vyššie rozlíšenia aj na vyššie grafické nastavenie. Väčším upgradeom by bola Radeon RX580 či GTX 1070 prípade GTX 1070 Ti. Drahšie karty sa už vymykajú cieľu tejto zostavy, ak by tvorili polovicu celkovej ceny.

 

Operačná pamäť

8 GB operačnej pamäte je v dnešnej dobe chápaných ako nevyhnutný základ, volili sme preto radšej 16 GB. Základná doska má iba dva DIMM sloty, ide preto o dve ramky po 8 GB. Pre dodržanie červenej témy – AMD, základná doska a skriňa, použité boli ramky Geil Evo X DDR4 3200 MHz.

Ramky disponujú RGB podsvietením, ktoré je možné aj ovládať. Dodávaný kábel, ktorý je potrebný pripojiť k obom modulom a k základnej doske, je však krátky a na nami použitej AsRock doske bol RGB konektor príliš ďaleko. Podsvietenie sme preto nastavili na červenú, aby bolo zladené zo zvyškom zostavy.

 

Úložisko

Veľkosť a typ úložiska záleží od každého osobných preferencií. HDD už v počítačoch nepoužívam, na ukladanie veľkých dát používam 16 TB NAS. Vybral som preto ultrarýchle PCIe NVMe SSD od Samsungu, konkrétne 960 Evo 500 GB. Evo ponúka vysoký výkon za prijateľnejšiu cenu než špičkové pro verzie, o čom sme sa presvedčili aj v recenzii.

 

Základná doska od AsRock má slot pre M.2 na zadnej strane, čo je ideálne aby sa disk nezohrieval od grafiky ako na bežných ATX doskách. 500 GB postačí pre systém aj niekoľko nových a veľkých hier. Rozumnejšou voľbou by mohlo byť menšie, 250 GB 960 Evo a 2 TB HDD, ak potrebujete viac miesta. Konfigurácia úložísk však čisto závisí na vašich preferenciách, potrebách a rozpočte.

 

Zdroj

Hovorí sa, že na zdroji sa neoplatí šetriť. Vybraný bol preto zdroj SilentiumPC FM2 Gold 750W. Ide o silnejší zdroj, než je potrebné, má to však svoje opodstatnenie. Tento zdroj ponúka certifikáciu 80 Plus Gold, ktorá garantuje až 92 % účinnosť pri 50 % vyťažení.

Vďaka tomu že zdroj nezaťažujeme naplno, šetríme elektrinu, a taktiež predlžujeme jeho životnosť. Veľkým plusom je aj tichý chod ventilátora. Na rozdiel od lacných zdrojov ponúka FM2 Gold modulárnu kabeláž.

Pri stavaní použijete teda len tie káble, ktoré potrebujete a zvyšok si necháte v krabici. S modulárnymi káblami sa robí cable management oveľa jednoduchšie. V neposlednom rade zdroj ponúka dostatočný priestor pre upgrade zostavy vo forme silnejšieho CPU či grafickej karty.

 

Skrinka

Zostava bola pôvodne plánovaná do mini ITX skrinky, okolnosti sa však zmenili a voľba tak padla na ATX skriňu SilentiumPC Aquarius X70T. Na tú sme sa tiež podrobne pozreli v samostatnej recenzii.

 

Skrinka je vybavená veľkým temperovaným sklom, RGB podsvietením, odnímateľnými prachovými filtrami a oddelenou časťou pre zdroj a HDD. Zaujme pomerom ceny a výkonu, za 70 € ide o zaujímavú alternatívu. Výber skrinky opäť závisí na vašom vkuse, zameraní a rozpočte.

 

 

Tabuľka komponentov a ich cena

 

AMD Ryzen 5 1600 180 €
ASRock Fatal1ty X370 GAMING-ITX/ac 160 €
MSI GeForce GTX 1060 ARMOR 3G OCV1 300 €
GeIL EVO X RGB Led DDR4 16GB 3200MHz CL16 KIT2 170 €
Samsung 960 EVO 500 GB 235 €
SilentiumPC Fortis 3 HE1425 35 €
SilentiumPC Supermo FM2 Gold 750W 80 €
SilentiumPC Aquarius AQX70T 70 €
spolu 1230 €

Ceny sú z januára 2018

Momentálna situácia na poli grafických kariet a pamäťových modulov vôbec nie je ružová a výrazne znevýhoďnuje stavanie PC. Kupovať akúkoľvek strednú až highendovú grafiku je momentálne zdĺhavé a drahé. Ťaženie kryptomien nám hráčom znepríjemňuje život a žiaľ neostáva nám nič iné než čakať. Výrobcovia nechcú výrazne navyšovať výrobu, keď totiž bublina okolo kryptomien spľasne, dá sa predpokladať, že trh zaplaví množstvo lacných kariet.

K celkovej cene komponentov treba prirátať ešte operačný systém (Windows 10) a nevyhnutné príslušenstvo ako myš, klávesnica či monitor. To je však nevyhnutné pri každom počítači a ani herné konzoly sa nezaobídu bez televízie. Nehovoriac o tom, že za hranie online hier si budete musieť platiť členstvá Playstation Plus či Xbox Live.

Predtým, než sa pozrieme na výsledky testov, pripravili sme si pre vás ešte krátke video zo skladania zostavy.

 

Benchmarky, Testy a Pretaktovanie

Ako dopadla táto zostava v našich testoch? To nám povedia následujúce grafy a obrázky. Vďaka pretaktovaniu procesora, grafiky a pamätí, sme získali približne 10 % výkonu navyše.

 

Výkon so základnými taktami je naľavo, pretaktovanie napravo

ešte niekoľko ďalších testov

 

chýbať samozrejme nesmú ani testy hier

Naša Ryzen 5 zostava zvláda hry vo Full HD na najvyšších nastaveniach a s maximálnym vyhladzovaním hrán úplne bez problémov. Pri o niečo miernejších nastaveniach sa dostanete na výrazne vyššie FPS. Počítač má tiež potenciál na hry v 2K, opäť však musíte prispôsobiť grafické nastavenia.

 

Záver

AMD Ryzen prinieslo na trh tak potrebnú zmenu. Intel jednoducho musel reagovať a vydať 8. generáciu Coffee Lake procesorov, ktoré už v mainstreame majú viac ako 4 jadrá, čo bolo doteraz výsadou len high endových procesorov. Core i5 8400 je základným 6 jadrom v ponuke Intel za približne rovnakú cenu ako Ryzen 5 1600 z našej zostavy. Nedá sa však taktovať a nemá HT, teda disponuje iba 6 vláknami, nie 12 ako Ryzen. Pre 12 vlákien budete musieť siahnuť po modeloch i7 8700 a 8700K, ktoré však už stoja vyše 300 €. Počítač tiež treba s kúpou novej základnej dosky s čipsetom Z370. V prípade našej zostavy by ste si vystačili aj s lacnejšou B350 doskou, pri Inteli musíte brať high end, lebo momentálne nie je dostupné nič iné. AMD tak jasne víťazí v cenovej politike, Intel si zase drží svoje prvenstvo vo výkone vďaka vyšším taktom a pretaktovaniu. Stále platí, že pretaktovaná i7 bude vo väčšine hier pri Full HD rýchlejšia, niekedy aj o desiatky FPS. Rozdiely sa minimalizujú pri vyšší rozlíšeniach a to najmä pri 4K. Na základe tejto zostavy a skúseností našej redakcie, môžeme nové AMD Ryzen procesory len a len odporučiť.

Poďakovanie

Na úplný záver by sme sa ešte raz chceli poďakovať spoločnostiam AMD, AsRock, MSI Gaming, Samsung a SilentiumPC za podporu pri realizácii tejto zostavy. Ďakujeme!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud