Recenzia – Sonnet eGFX Breakaway Box 550

Recenzia výkonnejšej verzie Thunderbolt 3 docku Sonnet eGFX Breakaway Box 550.

 

Pred pár mesiacmi sme vám priniesli test zaujímavého eGPU Thunderbolt 3 dock Sonnet eGFX Breakaway Box 350. Ten ponúkal dobrú výbavu za rozumnú cenu, kedže patrí medzi najlacnejšie Thunderbolt 3 docky na trhu. Ako už názov napovedá, išlo o nižšiu verziu dnes testovaného docku Sonnet eGFX Breakaway Box 550. Na ich odlišnosti sa pozrieme v najbližších riadkoch.

Balenie vyššej verzie eGFX Breakaway Box 550 je zhodné s lacnejšou verziou. Nájdeme v ňom dock, 0,5 m Thunderbolt 3 kábel, napájací kábel a návod.

Po vybalení dock sa môžeme pozrieť na rozdiely medzi oboma verziami. Tie sú minimálne. Na prednej strane vidíme iný nápis, okrem toho sú docky úplne totožné. Vyššia verzia má skrutky vybavené gumičkou, lacnejšia nie. Iné rozdiely na vzhľade dockov som nenašiel.

eGFX 350 vľavo – eGFX 550 vpravo

Čím sa teda docky líšia? Breakaway Box 350 mal jedno veľké obmedzenie a to zdroj. Ten dokázal napájať len grafické karty s 8 a 6 pinovými konektormi. To znamená, že akýkoľvek vyšší rad grafickej karty a najmä nereferenčné grafiky s vyšší taktami a väčšími chladičmi nebolo možné pripojiť. EGFX Breakaway Box 550 s výkonnejším zdrojom tento problém rieši.

Kým lacnejšia verzia podporuje až 300 W grafické karty a 15 W nabíjanie, vyššia verzia tieto hodnoty posúva na 375 W pre grafiku a 87 W nabíjanie.

eGFX 350 dole- eGFX 550 hore

Výkonnejší zdroj dokáže napájať grafickú kartu cez dva 8 pinové konektory. To znamená oveľa väčšiu kompatibilitu s grafikami, najmä tými výkonnými. Grafické karty, ktoré by potrebovali viac ako dva 8 piny nie sú veľmi bežné. Momentálne je na trhu niekoľko modelov 1080 Ti s tromi 8 pinmi. Ide však o extrémne verzie, ktoré by sa navyše do docku ani nevošli.

Okrem lepšej kompatibility s grafickými kartami dokáže eGFX Breakaway Box 550 aj napájať notebook až 87 W. Vďaka tomu sa môže váš notebook počas pripojenia k docku nabíjať a nemusí byť pripojený k nabíjačke. Neplatí to samozrejme pre všetky notebooky. Pri testovaní na Lenovo X1 Carbon 5th Gen nabíjanie fungovalo bez problémov. Po pripojení k lacnejšie verzií sa notebook ale nenabíja, kedže tá ponúka len 15 W nabíjanie. Ak dock pripojíte k pracovnému alebo hernému notebooku, s najväčšou pravdepodobnosťou budete musieť pripojiť aj napájací adaptér, aby sa notebook nevybíjal a aby ste dosiahli optimálny výkon. Thunderbolt 3 totiž dokáže nabíjať s maximálnym výkonom 100 W, no napájacie adaptéry herných notebookov mávajú viac W.

Rozdiel medzi dockmi môžeme vidieť aj na základných doskách. Nová verzia má viac komponentov.

eGFX 350 vľavo – eGFX 550 vpravo

Testy

Rozdiely medzi dockmi sme si popísali, poďme sa pozrieť na rozdiely vo výkone. Najskôr si ale povieme viac o produktoch, na ktorých sa testovalo.

Docky sme pripojili k:

Intel Skull Canyon NUC6i7KYK – i7 6770HQ, štvorjadro, 3,4 GHz, Intel Iris Pro 580, 32 GB RAM

Lenovo X1 Carbon 5th gen – i5 7200U, dvojjadro, 3,1 GHz, Intel HD 620, 8 GB RAM

 

Doky sme testovali následovne – eGFX Breakaway Box 350 bol osadený grafickou kartou MSI GTX 1060 Armor 3G rovnako ako v prvej recenzii. Vyššia verzia eGFX Breakaway Box 550 dostal chuťovku – Asus Strix GTX 1080 Ti OC. Ide o jednu z najlepších verzii GTX 1080 Ti, čo nám umožní porovnať rozdiel medzi mainstreamovou a highendovou grafikou a vplyv na výkon v dockoch.

pozn. inštalácia GTX 1080 Ti Strix vyžadovala demontáž zdroja, ináč by nevošla.

Ak by sme osadili GTX 1060 do eGFX Breakaway Box 550, žiadne rozdiely vo výkone by sme nevideli. Čo však bude zaujímavé je pozorovanie ako vplýva výkon procesora klienta na výkon grafiky a ako celkový výsledok obmedzuje Thunderbolt 3. Ten dokáže prenášať dáta rýchlosťou 40 Gbps, čo je výrazne viac ako USB 3.1 Gen 2 s 10 Gbps. Stále je to však menej ako klasický X16 PCIe 3.0 slot na základnej doske so 126 Gbps. Poďme sa pozrieť na výsledky testov.

 

Ako prvé si dáme opäť 3DMark Firestrike – Veľmi obľúbený program na testovanie výkonu počítačov.

Testy na X1 Carbon ukazujú veľký skok vo výkone už pri použití GTX 1060, no prínos 1080 Ti už nie je veľký – jasný dôkaz bottlenecku, predovšetkým u kombinovaného skóre

Pri Skull Canyon NUC je situácia iná, rozdiel medzi GTX 1060 a 1080 Ti je takmer dvojnásobný. NUC tak dokáže z ponúkaného výkonu vyťažiť viac než X1 Carbon.

Druhým testom je benchmark v GTA V. Nastavenia sme nechali rovnaké ako pri minulej recenzii – Full HD, normálne grafické nastavenia, vypnuté vyhladzovania hrán. Cieľom tohto testu je ukázať rozdiely medzi integrovanými grafikami a výkonom dockov. Sledovať budeme tiež vplyv výkonu procesora klienta a priepustnosti Thunderbolt 3, čiže bottlenecky.

Výsledky testov integrovanej grafiky a docku s GTX 1060 sú zhodné s minulými testami. Nárast výkonu je enormný, no pekne môžeme sledovať rozdiely medzi 2 a 4 jadrovým procesorom. Viac sa dočítate v recenzii eGFX Breakaway Box 350. Čo je zaujímavé, je výkon GTX 1080 Ti. X1 Carbon ukazuje nárast výkonu, ten však nie je veľký. Rozhodne teda grafiku brzdíme a nevyužívame jej plný potenciál. Rovnaký, ale ešte dramatickejší bottleneck môžeme sledovať pri pripojení k NUCu. GTX 1060 aj GTX 1080 Ti majú takmer zhodný výkon, GTX 1080 Ti má lepšie minimálne FPS, preto je na vrchu tabuľky. V tomto teste sme si ukázali ako dokážu klienti a samotné pripojenie brzdiť takú výkonnú grafiku, akou je GTX 1080 Ti, na úroveň GTX 1060.

 

Poďme odskúšať iný scenár. Pri predchádzajúcich nastaveniach rozhodne narážame na limity procesora a Thunderbolt 3. Zvýšením nastavení na veľmi vysoké a zapnutie vyhladzovania hrán výrazne zamestná grafickú kartu, čím znížime bottleneck CPU a TB3.

Rozdiel pri Full HD rozlíšení a veľmi vysokých nastaveniach medzi GTX 1060 a GTX 1080 Ti je už markantný, takmer dvojnásobný. Pozrime sa ešte na jeden test – 4K rozlíšenie a vysoké nastavenia.

Scenár tohto testu je veľmi podobný s Full HD a veľmi vysokými nastaveniami. Tentokrát je ale GTX 1080 Ti už viac než dvakrát výkonnejšia než GTX 1060. Opäť sme tak o niečo viac eliminovali bottleneck.

 

Testy nám ukázali, že ak chcete v docku použiť výkonnú grafickú kartu, je dôležité nastaviť hru na vysoké nastavenia a rozlíšenia, čím bude výkon viazaný na grafiku – GPU bound a nie závislí od procesora a priepustnosti Thunderbolt 3. Hranie hier na stredných nastaveniach pre docielenie vysokých FPS bude teda výrazne limitované a použitie drahej grafickej karty je v tomto prípade zbytočné. To nám ukázal prvý test, kedy rozdiel medzi GTX 1060 a GTX 1080 Ti bol minimálny, no rozdiel v cene je približne 400 – 500 €.

EGFX Breakaway Box 550 je lepšou voľbou vzhľadom na väčšiu kompatibilitu s grafickými kartami. Je nevyhnutnosťou, ak chcete použiť high-end grafickú kartu v nereferenčnom dizajne. Pri používaní s ultrabookom tiež oceníte nabíjanie z docku. Ak si však vystačíte s mainstreamovými grafikami, eGFX Breakaway Box 350 vám bude úplne stačiť a môžete na ňom trochu ušetriť. Rozhodne však odporúčam voľbu dobre zvážiť a pozerať sa aj do budúcnosti, nakoľko nákup docku nie je malá a ani krátkodobá investícia.

1 metrový Thunderbolt 3 kábel

Káble má rovnakú 40 Gbps priepustnosť ako 0,5 m verzia, podporuje však už len USB 2.0 a 60 W nabíjanie. Dodávaný kábel je tak s Podporou USB 3.1 a 100 W nabíjania flexibilnejší, no ak vás zaujíma len pripojenie docku, 1 m verzia splní svoj účel na 100%.

K docku rozhodne odporúčam dokúpiť aj 1 metrový Thunderbolt 3 kábel od Sonnet. Ak je už v úvode spomenuté, k docku dostanete TB3 kábel, má však len 0,5 m. To je veľmi málo a pri používaní dĺžka kábla rozhodne omedzuje. S metrovým káblom je situácia oveľa lepšia. Dock si môžete umiestniť na vhodnejšie miesto a nie ste limitovaný ani pri umiestnení notebooku či iného klienta.

Cena a dostupnosť

Od vydania recenzie na eGFX 350 sa dostupnosť produktov Sonnet u nás a v Česko zlepšila. Docky si môžete zakúpiť na v ČR na stránke DTPobchod.cz. Ceny dockov sa veľmi nezmenili, eGFX 350 stále stojí 9990 kč (390 €), eGFX 550 mierne zlacnel na 11250 kč (440 €). Na Slovensku pribudol nový dodávateľ Centron Slovakia. Docky sú tak opäť o niečo dostupnejšie aj na našom trhu, čo je rozhodne pozitívna správa.

Sonnet eGFX Breakaway Box 550
9.4 Hodnotenie redakcie
Plusy

lepšia kompatibilita
výkonnejšie
nabíjanie

Mínusy

vyššia cena

Zhrnutie
Sonnet eGFX Breakaway Box 550 je mierne drahšou, ale vylepšenou verziou eGFX Breakaway Box 350. Vďaka výkonnejšiemu zdroju dokáže napájať high-endové grafické karty akou je napríklad GTX 1080 Ti. Taktiež sa môžete spoľahnúť na 87 W nabíjanie, ktoré bude dostatočné pre väčšinu dnešných ultrabookov a notebookov. Vzhľad a ostatné aspekty dockov sú totožné.
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

Sonnet eGFX Breakaway Box 550 si od nás odnáša zlaté ocenenie za kvalitné spracovanie, vylepšenú kompatibilitu, a adekvátnu cenu.

Ďakujeme spoločnosti Sonnet za poskytnutie dockov eGFX Breakaway Box 350 a 550 na testovanie, spoločnostiam Asus za grafickú kartu GTX 1080 Ti Strix OC, MSI za grafickú kartu GTX 1060 Armor 3G a Lenovo za ThinkPad X1 Carbon.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud