Recenzia – Asus RT-AC88U

Recenzia výkonného Wi-Fi routra Asus RT-AC88U s 8 LAN portami a maximálnou rýchlosťou 3100 Mbps.

Už sme pre vás priniesli niekoľko testov Asus Wi-Fi routrov. RT-AC58U bol základ pre 802.11 ac sieť, RT-AC87U výkonnejší model pre nadšencov a BRT-AC828 nabúchaný router pre firmy. AC87U však už má nejaký ten rok, preto Asus priniesol nový model AC88U. Ten je ešte väčší, výkonnejší a má oveľa agresívnejší vzhľad. Isté stránky má podobné s biznisovým BRT-AC828, čo je veľké plus. Poďme sa na túto beštiu pozrieť.

Router Asus RT-AC88U nám do testu poskytol zahraničný predajca Gearbest.com, ide preto o čínsku verziu. Krabica je tak obsiata pre väčšinu z nás nečitateľnými znakmi. To dôležité je ale vo vnútri – router, 4 antény, dokumentácia (v angličtine), napájací adapter (potrebná redukcia) a LAN kábel.

Po primontovaní antén sa ukazuje AC88U v plnej kráse. Matná čierna plastová konštrukcia má veľa prehybov, ostrých hrán a línií, čo dodáva na agresivite a dynamickom vzhľade. Dalo by sa povedať, že router pripomína kapotu športového auta. Herný vzhľad podtrhujú antény s červenými akcentmi. Router vyzerá naozaj skvostne, ak hľadáte doplnok k vašej hernej zostave.

Neviem si ho však predstaviť niekde v obývacej miestnosti vedľa televízora či v kancelárií. Masívny dojem potvrdzujú aj rozmery 299 x 188 x 60 mm a hmotnosť 950 gramov. To je len o 10 gramov menej než pri biznisovom BRT-AC828.

Na prednej strane nájdeme USB 3.0 port, tlačidlo na ovládanie LED indikátorov a tlačidlo pre vypnutie WLAN. Ide teda o rovnakú konfiguráciu ako v prípade AC87U, len v opačnom poradí.

Prvý veľký rozdiel oproti predchodcovi vidíme až na zadnej strane. 8 LAN portov! Skvelý upgrade zo 4 na AC87U. AC88U sa tak dorovnáva na BRT-AC828, ktorý má tiež 8 LAN portov. Router je ďalej vybavený ďalšími bežnými prvkami ako tlačidlom na resetovanie, WPS, USB 2.0, WAN, napájacím konektorom a tlačidlom pre zapnutie a vypnutie. Portová výbava AC88U sa zastavila na ceste medzi AC87U a AC828.

Pribudli 4 LAN porty, ale na úroveň biznisovej verzie nám chýba druhý WAN a USB 3.0. V každom prípade je však 8 LAN portov veľmi vítanou vlastnosťou, kedže 4 porty na AC87U ma obmedzovali. Pripojením NAS, druhého routra a dvoch počítačov som zaplnil všetky dostupné porty a spoliehať som sa musel už len na Wi-Fi.

Router poháňa dvojjadrový procesor Broadcom BCM4709 s taktom 1,4 GHz. Procesor tvoria jadrá ARM Cortex A9. Vo výbave ďalej nájdeme 512 MB operačnej pamäte RAM a 128 MB Flash pamäť. Smerovač podporuje MU-MIMO technológiu vďaka 4 x 4 2,4 GHz a 4 x 4 5 GHz sieti. Maximálne prenosové rýchlosti v 2,4 GHz sieti sú 1000 Mbps a v 5 GHz sieti 2167 Mbps. Ide teda o router s označením AC3100.

Nechýba ani pokročilá výbava ako možnosť agregácie dvojice LAN portov a dosiahnutie priepustnosti 2 Gbps. Cez USB port môžete pripojiť 3G/4G LTE modem a router použiť na šírenie internetového pripojenia alebo pripojiť vašu tlačiareň pre tlač po sieti. USB 3.0 port tiež môžete použiť na vytvorenie jednoduchej NAS.

Pred testami výkonu sa ešte pozrime na porovnanie vzhľadu a predovšetkým rozmerov oproti AC87U.

Testy

Aký je RT-AC88U v praxi? Router sme porovnali s tromi ďalšími routrami od Asus, konkrétne AC58U a AC87U a BRT-AC828. Testy sú dva – prvým je maximálna prenosová rýchlosť internetu cez Wi-Fi na notebooku Lenovo ThinkPad X1 Carbon 5th Gen s Intel 8265 Wi-Fi kartou. Maximálne prenosové rýchlosti od môjho providera sú 500/50 Mbps. Druhý test pozostáva z prenosu 3,34 GB mp4 videí z mojej QNAP NAS na spomenutý notebook a následný upload z notebooku späť na NAS.

Prvá dvojica testov nám ukazuje výsledky pri bezprostrednej blízkosti notebooku od routra.

Druhé dva testy prebehli vo vzdialenosti cca 10 m a za dvomi železobetónovými stenami.


AC88U v testoch dosiahol výborné výsledky. S prehľadom prekonáva predchodcu AC87U a v mnohých testoch prekonáva aj drahší biznisový BRT-AC828. Z pohľadu výkonu a výbavy mu naozaj nie je čo vytknúť.

Neoddeliteľnou súčasťou Asus routrov je ich webové prostredie  AsusWRT. Upozorňujem, že každý router od Asus má síce AsusWRT, no jednotlivé funkcie a možnosti sa líšia od routra k routru. Dôležité je tiež spomenúť, že síce testovaný kus je od nášho partnera Gearbest.com, čiže ide o čínsku verziu, no nastavenie angličtiny alebo češtiny bolo otázkou 2 sekúnd. Dôležité je ešte v nastaveniach zmeniť lokáciu routra na Európu, aby sa sprístupnili Wi-Fi frekevencie, ktoré sa u nás používajú. Ináč budete mať problém sa k routru pripojiť na väčšine smartfónov a tabletoch.

 

Ponuka prostredia AsusWRT je veľmi široká, ukážeme si preto niekoľko screenshotov. Ďalšie nájdete v recenziách routrov AC88U, BRT828 a AC58U

Asi jediným negatívom AC88U je vysoká cena. V našich obchodoch sa predáva za približne 300 €, čo rozhodne nie je málo. Router sme preto kúpili na stránke Gearbest.com. Zakúpiť si ho môžete za 171 € pri použití kupónu PCNADSENCI.

Odporúčame zvoliť dopravu EU Express, pri ktorej už nebudete platiť žiadne colné poplatky.

 

 

Asus RT-AC88U
9.1 Hodnotenie redakcie
Plusy

8x LAN
vysoké prenosové
rýchlosti a dosah Wi-Fi
USB 3.0 a 2.0
AsusWRT
s množstvom funkcii
výkon

Mínusy

cena

Zhrnutie
Asus RT-AC88U je viac než solídnym nástupcom RT-AC87U. Dizajn výrobca posunul na úplne inú úroveň, srdce každého hráča pri ňom zaplesá. Výkonom je AC88U veľmi blízko biznisovému BRT-AC828, z ktorého si požičal aj 8 LAN portov. AC88U teda ponúka komplexné balenie, na ktorom ťažko niečo kritizovať. Jediným problémom môže byť cena, čo však rieši náš partner Gearbest.com
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

 

Asus RT-AC88U si od nás odnáša zlaté ocenenie.

 

Ďakujeme spoločnosti Gearbest za poskytnutie produktu na testovanie.

Pridaj komentár