Enermax LIQTECH 360 TR4 – jak chladit Ryzen Threadripper

Pokud uslyšíte název Enermax, jistě si většina z vás vybaví společnost nabízející počítačové zdroje slušné kvality. Ti znalejší z vás si vzpomenou ještě na PC skříně a ventilátory. Méně  lidí pak bude vědět, že Enermax nabízí také CPU chladiče a dokonce i v posledních letech populární Allinone chlazení. Dnes se podíváme na nejnovější počin Enermaxu a to chladič pro HEDT procesor AMD Threadripper. Threadripper lze uchladit i jiným chladičem, ne nadarmo je v balení procesoru i redukce na chladiče dělané na základě společnosti Asetek. Má to však jistou nevýhodu, kontaktní plocha běžných chladičů není uzpůsobena pro velikou plochou čipu Threadripperu. A to nás bude omezovat v samotném přetaktování procesoru.

 

Teorie k chladiči

A proto přispěchal na pomoc Liqtech 360 od Enermaxu. Existuje i jeho menší provedení s menším radiátorem. Pumpa a vše okolo však bude stejné. Pointou samotného AIO chladiče je rozměrná dosedací plocha, která překryje rozměrnou IHS Ryzenu Threadripper. Když se už jen podíváte na samotný procesor, je jasné, že běžný procesor jej nemůže pokrýt.

S délkou hadiček nebudete mít potíž, jsou až 400 mm dlouhé a navíc mají polyamidové vrstvy pro nižší (téměř nulovou) propustnost. Kapalina se vám tedy  tak rychle nevypaří.

Návrh pumpy s vroubkováním minibloku pro lepší odvod tepla a také samotná pumpa je schopna přenést až 450l kapaliny za jednu hodinu. To je na AIO chladič luxusní průtok. Nyní si ještě shrneme hlavní benefity Enermaxu.

  • plné pokrytí IHS procesoru
  • dlouhé hadičky s PA vrstvením
  • vroubkovaný blok CPU a výkonná pumpa
  • možnost uchladit až 500W na procesoru

K poslední odrážce se ještě v průběhu článku dostaneme.

Obsah balení

Kurýrní službou mi dorazila ohromná krabice. Netušil jsem, že bude až tak veliká. Nechybí na ní základní informace o 100% pokrytí IHS procesoru a podpoře TR4 socketu. Z jiného pohledu na krabici nechybí informace o možnosti uchladit až 500W+ TDP . Hrubým odhadem můžu říci, že takový 4 GHz Threadripper s 1.325 V si řekne pouze o zhruba 280-300 W  v plné zátěži. S takovým chladičem můžeme jít tedy s napětím ještě o něco dál. Podobný AIO chladič bych osobně uvítal i na platformu Intel X299, která je  po přetaktování skutečně nenažraná.

Zadní strana krabice nám představuje technické údaje samotného AIO chlazení. Jak rozměry, tak technické údaje o pumpě.

A co nalezneme v samotném obsahu? Vše bylo pečlivě zabalené v sáčcích a uloženo do pěnového polystyrenu.

  • tři ventilátory 120mm
  • sada instalačních šroubů
  • teplovodivá pasta Enermax
  • kabely pro napájení včetně molex
  • přehledný tištěný manuál
  • samotný AIO chladič

instalační manuál je jasný a přehledný – viz foto.

 

 

Zde vidíme samotné káblíky, molex redukci a v ruce držím 3pwm vstupy do jednoho výstupu

šroubky k ventilátorům a k instalaci CPU bloku, teplovodivá pasta

Ventilátory jsou celkem tři, každý z nich má gumové pady (podložky), které mají tlumit vibrace. Zajímavý je i vysoký rozsah otáček ventilátorů – od 500 až po 2300 otáček/min. Konektor je 4-pin PWM.

Samotný blok s integrovanou pumpou má zeshora podsvícený nápis “Enermax”. Styčná plocha je pak měděná základna pro lepší odvod tepla. Uchycení bloku do socketu je jasné, TR4 nelze dát opačně.

Potěší délka kabelu napájení pumpy. Obyčejně jsem s AIO míval problém s délkou kablíku (někdy pouhých 10-12 cm). Tento kabel má ale velmi dostatečných 30cm!

Radiátor pojme trojici ventilátorů (teoreticky z druhé strany další tři) a je tedy velmi dlouhý. Žebrování je provedeno čistě, bez ohnutých “vlnek”, designově je i radiátor vylepšen o boční nápisy. Rozměr na délku je 394mm.

Všimněte si dlouhých hadic, ty mají 40cm délku.

Instalace chladiče

Instalace samotného komplexu chlazení je jednoduchá. Prvně musíte vědět, jak otevřít pomocí šroubováčku socket základní desky a dostat do ní procesor Threadripper.

Po zpětném zajištění proceosru v socketu už můžete přejít na chladič. Pomocí šroubků přichytíte integrovaný blok s pumpou k desce (podobně jako na X99/X299) – nepotřebujete tedy žádný backplate.

Pak nainstalujete ventilátory na radiátor a vše správně zapojíte. Ostatně, celý návod jsem shrnul i do videa níže.

Specifikace a testovací sestava

Specifikace jsem ofotil z manuálu, netřeba více slov.

A nyní testovací sestava a co nás všechno čeká. Pro test jsem použil zatím nejvýkonnější desktop CPU, který dokážete zakoupit AMD Threadripper 1950X (i9-7960X ještě v obchodech není) a vmístil je do desky Zenith Extreme. Zdroj klasicky už Corsair AX1200 a paměti 4x HyperX Predator v celkové kapacitě 32GB. Po updatování BIOSu jsem změřil teploty v klidu i v zátěži pomocí HWINFO a Coretemp poslední verze. Nejdříve na základním napětí, poté na 4 GHz a poté na absolutním maximu. Měřil jsem v testu Cinebench R15, AIDA 64 stress test a X265HWBOT 1080P. Pro zajímavost jsem změřil i přibližnou hlučnost ze vzdálenosti 30-40cm. Mějte na paměti, že mám otevřený benchtable, v uzavřené case by se hodnoty mohly drobně lišit.

Výsledky měření teplot a hluku

U měření nás budou zajímat aspekty teplot v zátěži a hlučnosti. Pro zajímavost jsme naměřil i maximální hlučnost, kdy pumpa i ventilátory jedou na “plný kotel”.

Informační tabulku o nominálních příkladech hlučnosti jsem převzal z webu:

1. Měření na základní frekvenci CPU

Podívejte se na CPU info, CPU v praxi dokáže udržet zátěž až na 3700 MHz pří napětí okolo 1.25V, Turbo XFR může pak být až na 1.425V, ostatně toto napětí je asi maximální doporučené pro dlouhodobé přetaktování se slušným vodním blokem.

Poznámka: Pro odečet teplot korektně doposud funguje pouze HWINFO a Ryzen Threadripper Master utility! Ostatní software je zatím zabugovaný, přibližně správně ukazuje čidlo desky a Coretemp (podobné teploty jako Tdie)

Prvně jsem nechal nastavit řízení na auto otáčky, tzn měly daleko k maximu i v zátěži, vše se řídilo dle teploty Tdie, ačkoliv lepší by podle mě bylo nastavení tctl (z hlavy jsem totiž přesný rozdíl delty teplot nevěděl). Každopádně můžu s vědomím říci, že ventilátory se točily asi na 40% otáček maximálně a subjektivně byl PC tišší.

Vidíme, že teploty TCTL byly už relativně vysokých [b] 92°C a TDIE do 65 °C[/b], doporučená teplota u AMD je do 68 °C na TDIE.
Nicméně hlučnost byla velmi nízká, průměr je sice 46, ale realita byla drtivý čas [b]okolo 41 dB[/b]. Špička vznikla totiž mnou pří pípnutí Facebook zprávy 🙂

2. Měření v stabilním přetaktování procesoru

Ale aby chladič byl pořádně využit, bude to chtít samotné přetaktování. S Threadripperem se teprve trochu seznamuji v praxi, přesto co jsem vyčetl, většina lidí jej má problém uchladit nad 1.37 V co do teplot s AIO chladiči. Není se čemu divit, CPU je ohromný a nějaké ty watíky spotřebuje. S custom vodníky lidi používají i 1.425V dlouhodobě. Já právě použil napětí pro procesor 1.375V a ponechal auto řízení  ventilátorů a pumpy dle BIOSu a dle nastavených hraničních teplot CPU. Přetaktování dosáhlo slušných 4050 MHz, v případě menší zátěže se CPU vyšvihl i na 4075 MHz (o jeden krok násobiče nahoru). Vcore v zátěži AVX se vyšvihl na 1.4V.

Teploty jsou slušné, dokonce lepší díky sepnutí ventilátorů na o něco vyšší otáčky než v defaultním stavu. TCTL teplota byla maximálně 87 °C, TDIE 60 °C.

Hluk zůstal podobný, až na prvotní výkyv v grafu, konstatněji se pohyboval kolem 45dB.

 

Pro zajímavost spotřeba sestavy činila 432W, to není zas tak moc, čekal jsem osobně víc., Paradoxně je to dokonce méně, než měl můj přetaktovaný Core i9-7900X@4600 MHz!

3. Maximální otáčky ventilátorů

Nakonec mě zajímalo, co se bude dít při nastavení otáček na maximum (2300rpm). Ventilátory naprosto drtivě přehluší zvuk pumpy, takže ta už pak není co do hluku směrodatná.

CPU jsem posunul na 4180 MHz a napětí nastavil na 1.425V. Stabilní to již nebylo, AIDA mi hodila chybu asi po 3 minutách, ale na projetí testů je to ještě funkční frekvence. Spotřeba sestavy byla v AIDA AVX kolem 475W, možná by se časem vyšplhala ještě o nějakých deset watů dál.

 

58db už bych nenazval ničím tichým, a to jsem měřil ze vzdálenosti asi 30 cm. Ano, znám i větší hrůzy, například Scythe Ultra Kaze 3000rpm a nebo ještě hlučnější serverové ventilátory, které člověk občas pro overclocking použije. Teploty v testech byly 76°C  TCTL, což je při této frekvenci a napětí luxusní!

Závěrečné shrnutí

Na závěr můžu říci, že se jedná o dobře promyšlený Allinone. Potěší delší konektor pro zapojení pumpy, docela dlouhé a ohebné hadice a rozměrná kontaktní plocha. Osobně vítám i vysoký rozsah otáček ventilátorů, kdy můžete mít jak celkem tichý stroj s vysokým přetaktováním a nebo můžete Threadripper trápit až na krev při aktivaci maximálních otáček ventilátorů. Vysoký výkon Enermax LiqTech TR4 360 zcela jistě má a pokud nejste příznivci klasických vodníků z důvodu zkušeností a nebo jiných, pak vám tento allinone můžu k Threadripperu jasně doporučit. Dá se říci, že jsme odzkoušely, že chladič je vskutku schopný uchladit highendový procesor i v přetaktovaném stavu.
Malou výtku bych měl k absenci dolévat kapalinu. Přeci jen, také AIO chladiče nepatrně “vysychají” i přes marketingové ujištění v slajdu. Možná tedy se s tím setkáme v nějaké příští revizi… Co se týká ceny, lze jej sehnat v  českých e-shopech okolo 4300,- Kč, na Slovensku od 186 Euro. To není zcela málo, naštěstí ani ne vyloženě předražené. Každopádně, ocenění PC Nadšenců si tento výkonný chladič po celkovém směru jistě zaslouží.

 

Enermax LIQTECH 360 TR4
8.1 Hodnotenie redakcie
Plusy

ultimátní výkon pro chlazení i pretaktovaného TR4
na automatické nastavení řízení ventilátorů tichý
vysoký rozsah PWM řízení otáček ventilátorů
kompletní pokrytí ohromného IHS Threaripperu
snadná instalace
kvalitní zpracování

Mínusy

nemožnost doplňovat kapalinu či rozšířit okruh
trochu vyšší cena

Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud