Recenzia – Dareu EK820 87 Key

Recenzia low-profile bezdrôtovej mechanickej klávesnice Dareu E820 s podsvietením.

Mechanické klávesnice som si obľúbil. Dlhé roky som používal membránové klávesnice najmä kvôli cene, no stačilo mi raz odskúšať mechanickú klávesnicu a už by som asi nemenil. Je tu však stále asi a to z toho dôvodu, že membránové klávesnice sú jednak tichšie, ale najmä sa dá na nich písať rýchlejšie. Veľa píšem na notebooku na cestách a nízko-profilové klávesnice sú mi tak veľmi blízke, no mechanické spínače mi rozhodne chýbajú. Veľmi som preto chválil notebook Lenovo IdeaPad Y910, ktorý mal nízkoprofilovú mechanickú klávesnicu. Po dlhej dobe sa mi však podarilo nájsť klávesnicu, ktorá papierovo spĺňa moje vysnené parametre – nízkoprofilová, mechanická, tenkeyless, bezdrôtová a podsvietená. Je ňou Dareu EK820 87key, ktorú nám zaslal obchod Banggood.com.

V jednoduchom bielom kartónovom balení nájdeme klávesnicu samotnú, microUSB kábel a dokumentáciu. Druhá strana návodu je našťastie v angličtine, takže sa nemusíte namáhať s prekladom rozsypanej ryže =D.

Povedzme si nejaké základné parametre. Klávesnica je formátu Tenkey-less, teda nemá numerickú časť a obsahuje 87 klávesov. V prednej časti základňa meria len 1 cm a vzadu 13,5 mm. Ak rátam aj klávesy, vpredu je to 1,8 cm a vzadu 2,2 cm. Rozmery klávesnice sú 354 x 127,5 mm. Hmotnosť sa zastavila na 501 gramoch.

Spodná časť je z najväčšej pravdepodobnosti z plastu, okolie klávesov je ale hliníkové a okraje sú pekné zbrúsené. Klávesnica je pevná, neprehýba sa a pôsobí solídnym dojmom.

Hlavným aspektom klávesnice sú samozrejme spínače. EK820 je vybavená nízko-profilovými Kailh spínačmi v dvoch verziách – modré a červené. Testovaná klávesnica má modré spínače. Klávesy sa príjemne stláčajú, majú dobrú hmatovú odozvu teste pred koncom trasy stlačenia, pričom vydávajú ostrý, ale nie hlučný zvuk.

Čo sa mi najviac páčilo na týchto spínačoch je, že sa dá na nich písať rýchlejšie ako na klasických “veľkých” mechanických klávesniciach. Trasa stlačenia je kratšia, a preto netrvá tak dlho, kým sa kláves vráti do pôvodnej polohy.

Na pripojenie klávesnice k počítaču slúži microUSB kábel, ktorý sa pripája na hornú stranu klávesnice. Pokiaľ ste v USB režime, funguje aj podsvietenie tyrkysovej farby. Dostupných je tiež niekoľko svetelných efektov, konkrétne dýchanie, had, reaktívny a kvapky.

Videl som už aj širšiu ponuku režimov, takže EK820 zaujme skôr inými vlastnosťami. Podsvietenie má 4 úrovne, plus režim bez podsvietenia. Na ten sa budete musieť spoľahnúť, keď budete používať bezdrôtový režim.

Klávesnica využíva Bluetooth na bezdrôtové pripojenie. Na hornej strane je potrebné zapnúť tlačidlo, stlačiť kombináciu FN+Del, čím sa prepne na bezdrôtový režim a skratkou FN+1 až 5 si zvolíte s ktorým spárovaným zariadením sa chcete spojiť. Spárovanie prebieha stlačením príslušného čísla FN+1-5 a následne FN+Ins, čím sa spustí párovací režim.

V počítači alebo inom zariadení následne treba klávesnicu vyhľadať medzi Bluetooth zariadeniami a spárovať. Spárovať môžete Windows, Android, iOS aj MacOS zariadenia. Vďaka tomu je možné klávesnicu používať s viacerými zariadeniami naraz. Prepínanie je jednoduché a rýchle. Bluetooth konektivitu považujem za veľké plus tejto klávesnice.

 

Dareu EK820 87 Key
9.3 Hodnotenie redakcie
Plusy

TKL
mechanické
spínače
nízky
profil
spracovanie
cena

Mínusy

občasné
odpájanie
Bluetooth
jednofarebné
podsvietenie
nemá
multimediálne
klávesy

Zhrnutie
Lowprofile mechanickú TKL klávesnicu s podsvietením sme tu ešte nemali. Dareu EK820 87 Key je naozaj unikát, ktorý nemá konkurenciu, alebo je jej veľmi málo. Klávesnici nie je veľmi čo vytknúť, možno iba občasné vypadávanie Bluetooth a jednofarebné podsvietenie v roku 2017, ktorý hýri RGB produktami.
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

 

Klávesnica Dareu EK820 si od nás odnáša strieborné ocenenie za unikátnu konštrukciu – Tenkeyless, lowprofile, mechanical a Bluetooth.

Dareu EK820 87 key si môžete zakúpiť na stránke Banggood.com za 69 USD.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud