Recenzia – Razer BlackWidow Tournament Edition Chroma v2

Recenzia TKL verzie špičkovej klávesnice Razer BlackWidow  Tournament Edition Chroma v2.

Razer BlackWidow Chroma v2 patrí medzi tie najlepšie mechanické herné klávesnice, aké si momentálne môžete kúpiť. Používam ju už nejaký ten mesiac a je len málo toho, čo jej možno vytknúť. Razer vydal BlackWidow Chroma v2 aj v Tournament Edícii, na ktorú sa dnes pozrieme.

Skromnejšie balenie

Klasická veľká BlackWidow Chroma v2 mala v balení prívesok s reálnym mechanickým spínačom. Ten v Tournament Edícii nenájdete.

 

Našťastie podložka pod zápästia ani rozsiahla dokumentácia s typickými Chroma nálepkami nechýba. Nedá mi to však spomenúť textilný obal, ktorý bol súčasťou BlackWidow TE.

V ňom ste mohli klávesnicu bezpečne prepraviť na LAN párty či turnaj. Nová verzia žiaľ tento obal nemá.

 

Vzhľad a výbava

BlackWidow Tournament Edition Chroma v2 je na prvý pohľad BlackWidow Chroma v2 bez numerickej časti. Toto je z veľkej časti pravda, rozdielov je však o niečo viac.

Asi najväčším je odnímateľný miniUSB kábel. Klasická verzia mala hrubý pletený kábel s dvomi USB koncovkami a 3,5 mm audio konektorov. Tu je kábel tiež pletený, ale bežnej hrúbky a len s jednou USB koncovkou.

To znamená, že sme prišlo o USB a audio pass-through, teda ani príslušné porty na boku nenájdeme. Rozmery aj hmotnosť sú samozrejme menšie, TE váži 974 gramov, podložka 170 gramov. To je oproti 1400 gramov vážiacej bežnej verzii s 245 gramovou podložkou výrazne menej.

Ďalšie o čo TE prišla sú samostatné makro klávesy a aj LED indikátory. Je škoda, že ich Razer neumiestnil nad šípky, ako v prípade BlackWidow X TE.

Spracovanie

Telo klávesnice tvorí pevný čierny plast, ktorý má hrubšiu textúru než veľká verzia.

Klávesnica je pevná, neprehýba sa a to ani pri hrubšom zaobchádzaní.

 

Klávesy sú totožné s Blackwidow Chroma v2.

Asi jedinou nevýhodou, ktorú som na oboch klávesniciach našiel je jednoduché zachytávanie odtlačkov na čiernom tele.

 

Spínače

Rovnako ako je veľká verzia, aj Tournament Edition je ponúkaná v troch verziách spínačov. Novinka nám prišla so žltými spínačmi.

Tie sú tiché, lineárne, bez hmatovej odozvy. Oproti oranžovým spínačom, ktoré sme testovali na klasickej Chroma v2 sú žlté ešte tichšie a ľahšie sa stláčajú.

Na druhú stranu nie je cítiť, kedy je spínač aktivovaný. Žlté spínače majú kratší chod – 3,5 mm a aj vzdialenosť do aktivácie – 1,2 mm oproti oranžovým (4,0 mm a 1,9 mm), no vyžadujú rovnakú silu pre aktiváciu – 45 gramov.

Vďaka okamžitej odozve sú žlté spínače vhodné na hranie rýchlych FPS a MOBA hier, no nie je problém na nich ani rýchlo písať. Všetky spínače majú navyše životnosť 80 miliónov stlačení, čo je výrazné plus oproti štandardným 50 miliónom, ktoré majú iné mechanické klávesnice.

 

Podložka

Aj turnajová verzia je vybavená mäkkou podložkou pod zápästia s povrchom imitujúcim kožu.

Táto podložka je vynikajúcim doplnkom ku klávesnici, ktorý si neviem ani po niekoľkých mesiacoch s Blackwidow Chroma v2 vynachváliť. 

Tournament Edition tiež využíva magnetické uchytenie, ktoré je dostatočne pevné, aby sa podložka samovoľne neodpájala.

Podsvietenie

Ako už názov napovedá, opäť sa stretávame s podsvietením Chroma. To znamená plnú RGB podporu pre každý jeden kláves s celkovým počtom 16.8 milióna farieb. Na výber máte už štandardne niekoľko prednastavených efektov podsvietenia, ktoré si samozrejme môžete prispôsobiť.

Razer Synapse

Nebol by to Razer produkt, keby nemal podporu pre aplikáciu Razer Synapse. Táto utilita vám umožní ovládať pokročilé funkcie a nastavenia klávesnice akými sú profily, funkcie klávesov, posvietenie či mnohé iné.

 

Ani po dlhšom používaní ma Synapse neprestáva prekvapovať. Po prvom pripojení Blackwidow Tournament Edition Chroma v2 mi ponúklo obnovenie nastavení z Blackwidow Chroma v2, ktorú som dovtedy používal. Opäť teda veľký palec hore pre Razer.

 

Razer BlackWidow Chroma v2
8.5 Hodnotenie redakcie
Plusy

spracovanie
TKL formát
podložka
Chroma
Synapse
odnímateľný
kábel
tri druhy
spínačov

Mínusy

cena
nemá USB
ani audio
passthrough
ako väčší
model
ľahko
sa špiní
skromné
balenie

Zhrnutie
TKL verzia Razer BlackWidow Tournament Edition Chroma v2 je určená predovšetkým pre profesionálnych hráčov, ktorý si ju budú nosiť na turnaje. Preto je škoda, že nemá v balení púzdro ako BlackWidow TE. Novinka však v balení má vinikajúcu podložku, ktorú som chválil už pri BlackWidow Chroma v2. S týmto modelom má veľa spoločné, čo je len a len dobré. Zamrzí však vyššia cena 150 €, ktorá je momentálne veľmi podobná klasickej verzii.
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

 

Razer BlackWidow Tournament Edition Chroma v2 si od nás odnáša strieborne ocenenie.

 

 

Ďakujeme spoločnosti Razer za poskytnutie produktu na testovanie.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud