Recenzia – Samsung DeX Station

Recenzia docku Samsung DeX Station, ktorý z vášho smartfónu spraví počítač.

Počítače už dávno nie sú tie nudné hranaté krabice, ktoré sme skrývali pod stolmi. Notebooky, tablety, miniPC či rôzne zariadenia 2 v 1 zmenili trh počítačov na nepoznanie. Mobilita je v súčasnosti viac než dôležitá a smartfóny sa preto tešia veľkej obľube. Práca za obrazovkou monitora je však v niektorých prípadoch stále nevyhnutná. Samsung DeX Station prináša možnosť použiť váš smartfón ako počítač.

Hneď na úvod treba spomenúť, že DeX Station momentálne funguje len so smartfónmi Samsung Galaxy S8, S8+ a Note 8. Ak nemáte jeden z týchto modelov a ani neplánujete nákup jedného z nich, máte jednoducho smolu. DeX Station je tak exkluzivitou pre Samsung smartfóny, čo vás viaže k tomuto výrobcovi. Otvorenie platformy pre iné smartfóny by určite zvýšilo predaje samotného docku, no kompatibilita by bola nočná mora. Samsung preto DeX station propaguje inou cestou, napríklad tí, čo si Note 8 predobjednali, dostali DeX Station zadarmo.

V balení nájdeme len samotný dock a dokumentáciu. V nej sa dočítame, že DeX Station je odporúčané používať len s vybranými nabíjačkami, teda s tou, ktorá je v balení kompatibilného smartfónu.

Poďme sa pozrieť na dock samotný. Ten je vyrobený z matného čierneho plastu, ktorý občas zachytáva odtlačky.  Dock má jednoduchý, ale elegantný kruhový dizajn. Vrchnú časť je možné zatlačiť dnu a dostať ju tak do vzpriamenej pozície. Tým sa dostaneme k USB-C portu, ktorý pripájame k telefónu. USB-C konektor je pohyblivý, čo uľahčuje pripájanie a odpájanie telefónu. Taktiež sa tak znižuje riziko poškodenia konektoru či telefónu. Pohyblivá časť slúži tiež ako ventilácia pre telefón, aby sa pri používaní nezohrieval. Telefón sa totiž počas pripojenia aj nabíja.

Všetky porty docku sú umiestnené vzadu. Nájdeme tu dvojicu USB 2.0 portov, RJ-45 LAN konektor, HDMI a USB-C. Do USB-C pripojíte už spomínanú nabíjačku zo smartfónu, HDMI zas do monitora. Na pripojenie k internetu môžete použiť Wi-Fi z telefónu alebo LAN port, ten je však obmedzený len na 100 Mbps, čo je naozaj škoda. Wi-Fi sieť je tak rýchlejšia, v mojich testoch dosiahla okolo 250 Mbps. Dvojicu USB portov môžete využiť na pripojenie myši a klávesnice či USB kľúčov. S externým HDD si však neporadí. Kľúčová môže byť absencia 3,5 mm konektoru, ktorý dok nemá a ten v telefón je počas pripojenia blokovaný. Pokiaľ váš monitor nemá reproduktory alebo 3,5 mm audio konektor, budete sa musieť uspokojiť s reprodukciou zvuku z reproduktoru telefónu.

Po pripojení telefónu k DeX Station máte na výber dve možnosti – zrkadlenie obrazu alebo spustenie DeX. Prvé zobrazí na monitore kópiu obrazu na obrazovke telefóne v pomere 1:1. Zaujímavejší je samozrejme DeX, ktorý predstavuje samostatný systém podobný Google Chrome OS a iným OS ako Windows či Mac. V telefóne nie je potrebné nič inštalovať, DeX je už v kompatibilných smartfónoch integrovaný.

Na čo je možné DeX Station použiť? Prehliadanie internetu, pozeranie videí, prehliadanie fotografii či všetky druhy kancelárskej práce, vrátane vytvárania dokumentov a prezentácií. Toto všetko zvláda DeX Station s prehľadom. Vďaka vzdialenému prístupu cez VDI riešenia ako od VMware, Amazon či Critix, máte možnosť dokonca ovládať váš počítač s Windows na diaľku.

Telefón v režime DeX aj naďalej ostáva telefónom a vy tak môžete prijímať hovory aj SMS správy. Opäť však treba myslieť na to, že pokiaľ nemáte pripojené slúchadlá k monitoru, všetci naokolo budú váš hovor počuť. Ak máte telefón zamknutý heslom, rovnako aj v režime DeX je potrebné toto heslo zadať, keď sa telefón zamkne. Použiť môžete aj rozoznanie dúhovky, ak ho máte nastavené.

Aplikácie sa otvárajú v samostatných oknách, ktoré je možné prispôsobovať aj maximalizovať. Žiaľ neplatí to pre všetky, ale len pre optimalizované aplikácie pre DeX. Väčšina vstavaných Samsung aplikácií a aj Google aplikácií toto podporuje, no napríklad Facebook už nie. To je naozaj škoda, pretože niekdy jednoducho budete chcieť vidieť viac ako len malé okienko, ktoré sa nedá prispôsobiť.

To platí najmä pri hrách, ktoré by vďaka pripojeniu k bezdrôtovému ovládaču mohli byť zaujímavým využitím DeX Station. Ďalšie optimalizované aplikácie si môžete stiahnuť v obchode Galaxy Apps, je ich však len zopár. Pri ovládaní viacerých okien mi pre zmenu chýbalo jednoduché zobrazenie dvoch aplikácií naraz. V bežnom režime telefónu to problém nie je, ale tu áno.

Systém beží na moje prekvapenie veľmi plynulo a rýchlo a to aj vtedy, keď máte otvorených viacero aplikácií. YouTube dokonca dokáže prehrávať videá na pozadí, ale to len vtedy, ak je okno zobrazené na ploche. Keď YT minimalizujete, video sa prestane prehrávať.

 

 

Samsung DeX Station
8.5 Hodnotenie redakcie
Plusy

malé rozmery
rýchlosť
prostredia
jednoduché
používanie
použiteľnosť
dizajn

Mínusy

kompatibilita
nemá 3.5 mm
audio konektor
ľahko sa
zašpiní
málo
optimalizovaných
aplikácií
iba 100 Mbps LAN
4K 30 Hz

Zhrnutie
Samsung DeX Station je veľmi zaujímavým doplnkom k smartfónom Galaxy S8/S8+ a Note 8. Bežnú kancelársku prácu na DeX Station zvládnete s prehľadom a nemusíte sa báť ani náročnejšieho mulitaskingu. Škoda chýbajúceho 3,5 mm audio konektora a len malého množstva optimalizovaných aplikácií. Rozhodne však má DeX Station veľký potenciál, kedže za cenu 130 € priamo konkuruje Intel Compute Stick a iným miniPC, ktoré majú horšie parametre ako spomenuté smartfóny.
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

 

Samsung DeX Station si od nás odnáša strieborné ocenenie

 

Ďakujeme spoločnosti Samsung za poskytnutie Galaxy S8, DeX Station a U28E590D na testovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud