Intel core i5-8400, GIGABYTE Z370 AORUS ULTRA GAMING

Pozreli sme sa na nový procesor Coffee Lake spolu so základnou doskou s čipsetom Z370.

 

Už ôsma generácia procesorov Intel core priniesla po dlhej dobe nárast jadier v mainstreame. Procesory i5 a i7 boli osadené šiestimi fyzickými jadrami, my sme otestovali lacnejšiu verziu bez možnosti taktovania i5-8400. Procesor obsahuje 6 fyzických jadier a 6 threads. Frekvencia začína na 2,8 GHz na všetkých jadrách a pokračuje turbo frekvenciou 4 GHz pre jedno jadro. Procesor sme podrobili rôznym benchmarkom určeným na zisťovanie výkonu procesora, pričom sme tento CPU porovnali so staršou generáciou Intel a tiež s novými AMD Ryzen procesormi v približne rovnakej cenovej a výkonnostnej kategórii. V programe XTU sme tiež zistili maximálnu teplotu, pričom sme na test použili boxový chladič Intel.

 

 

V XTU nám procesor bežal na frekvencii 3,84 GHz a maximálna teplota bola zaznamenaná na hodnote 65°C

 

 

Test Cinebench R15 v ktorom vidíme, že výkon na jedno jadro je veľmi blízky výkonu staršej generácie Intel core i5-6600K (base clock, bez OC), teda najsilnejšej i5 – ky z generácie Skylake, no celkový výkon novej generácie je vyšší, keďže bolo osadených 6 jadier oproti prechádzajúcim štyrom. V porovnaní s AMD Ryzen je na jedno jadro podstatne silnejší no pri celkovom výkone stráca na Ryzen 5 1600, ktorý má ale 6 fyzických jadier a 16 threads. Ďalšie grafy s porovnaním a výkonom nového CPU nájdete v priloženom videu.

 

 

 

Spolu s CPU sme sa pozreli na základnú dosku GIGABYTE Z370 Ultra Gaming, ktorá je slušne vybavená a obsahuje všetko čo by si hráč mohol priať, potrebovať, nedá sa zahanbiť ani pri nadšencovi pretaktovania. Obsahuje dvojicu vystužených, vylepšených podsvietených slotov pre grafickú kartu, dvojicu slotov M.2 pre rýchle SSD disky, podpora rýchlych pamätí RAM s možnosťou ladenia, pretaktovania, frekvencia až 4000 MHz, dostatočný počet slotov a portov, či už pre disky alebo konektory na zadnej strane. Samozrejmosťou je LED podsvietenie všetkých častí základnej dosky, pekný AORUS dizajn na PCB, pasívnych chladičoch a krytoch základnej dosky.

 

 

Bios základnej dosky je prehľadný a nadväzuje na Biosy, ktoré poznáme z predchádzajúcich generácii, máme možnosti jednoduchého taktovania, ako aj správu a kontrolu chladenia, tak isto možnosti ovládania podsvietenia, ktoré vieme taktiež doladiť pomocou aplikácie RGB Fusion vo windowse.

 

 

Rozbalenie, obsah balenia si môžete pozrieť v následujúcom videu:

 

 

Táto základná doska je ideálna voľba pre herný PC postavený na Intel platforme pre procesory Coffee Lake, ponúka bohaté vybavenie, veľa možností nastavenia a zábavu nie len pre hráčov za priaznivú cenu. Preto získava ocenenie a môj typ na základnú dosku pre herný PC

GIGABYTE Z370 AORUS ULTRA GAMING
8.5 Hodnotenie redakcie
Plusy

bohatá výbava
pekný dizajn
priaznivá cena

Mínusy

nezistené

Zhrnutie
Dobrá voľba pre herný PC s dôrazom na dizajn, priaznivá cena a slušné vybavenie, môj typ na základnú dosku pre herný PC.
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

Pridaj komentár