Fatal1ty X370 Gaming-ITX/ac


Fatal1ty X370 Gaming-ITX/ac

Dnes se podíváme na další ITX desku, pro procesory AMD RYZEN (AM4). Už předem musím říci, že opravdu není malá deska jako malá deska. Při prvním pohledu bych řek, že od předchozí FATAL1TY AB350 GAMING-ITX/AC nijak neliší. Chyba lávky… firma ASRock mě dokázala znovu neskutečně překvapit! Tahle miniaturní deska si je schopna rovnat síly s zatím nejlepší deskou, co jsem pro procesory RYZEN testoval… Fatal1ty x370 professional gaming.

I tato deska má i při svých rozměrech velmi slušnou výbavu.
Pojďme se tedy podívat na technické specifikace (zde dle výrobce):

Patice: AM4
Čipová sada: AMD X370
Formát základní desky: ITX
Rozměry základní desky 17.0 cm x 17.0 cm

Grafické výstupy
2x HDMI

Síťové připojení
Duální WiFi 802.11ac
Bluetooth 4.2
LAN – GigaLAN Intel I211AT

Zvuk
7.1 CH HD Audio (Realtek ALC1220 Audio Codec), podpora Creative Sound Blaster™ Cinema 3

PCIe sloty
1x PCIe 3.0 – x16

HDD + SSD
4x SATA3
1x Ultra M.2 (PCIe Gen3 x4 a SATA3)

USB
2x USB 2.0
1x USB 3.1 Gen2 (Type-C)
5x USB 3.1 Gen1 (2x na základní desce, 3x zezadu z toho 1x typ A)

Paměti
Typ paměti: DDR4 DIMM (slot) Podpora 3466+ OC
Počet paměťových slotů: 2
Maximální velikost paměti [GB]: 32

Taktéž zde až na desku byl zbytek testovací sestavy stejný jako posledně:


První pohled na základní desku
Jak sem již psal občas zdání klame a byť deska vypadá identicky s předchozí testovanou tak není. A umí toho mnohem, mnohem víc ostatně to si ukážem v kapitole OC. Jinak Znovu velmi pěkně a kvalitně zpracovaná deska, která je určená do malých skříní s dostatečnou výbavou. I tato deska je evidentně připravená na nová APU s jádry ZEN. V podstatě nic Vám tu nebude chybět… Kvalitní zvuk, dostatek konektorů, M.2 slot a navíc i jako u všech do teď testovaných, je zde i kvalitní WiFi. (samozřejmě díky velikosti to není deska určená pro NVIDIA SLI nebo AMD CrossFire)


Přetaktování
Jak už jsem si zvyk u desek ASRock Fatal1ty určených pro procesory RYZEN, tak  BIOS je opět zmáknutý na jedničku s hvězdičkou. Zpracovaní a funkce jsou stejné jako u dříve testovaných základních desekI zde šly paměti bez potíží dát na 3200. I zde byl však stejný nešvar jako u předchozí ITX desky, a to nižší základní takt… V CPU-Z tzv. Bus Speed ten nebyl 99,99 či 100, ale 99,76 což způsobovalo, že výsledný takty jak u CPU tak u pamětí byly nižší. Tento rozdíl je pak viditelný i na testu CINEBENCH, kdy při stejném nastavení je výkon nepatrně slabší. Co zde však bylo jiné byly výsledné stabilní takty.

CPU
Jako vždy jsem první zkusil základní takt 3,8GHz se základním napájením a taktem pamětí 3,2GHz a vše bylo bez potíží. Poté jsem si řek, že zkusím co tato deska dovede, a zda bude jiná, než Fatal1ty AB350 Gaming-ITX/ac. A ano nestačil jsem se divit… Tato deska se totiž prakticky dorovnala nejlepší desce co jsem do teď na soketu AM4 testoval (ASRock Fatal1ty X370 Professional Gaming). Také zde jsem se dostal na stabilní takt 4GHz (s napájením 1,392V), a to i pod hodinovou zátěží v programu PRIME95. Dokonce v testovacím programu Cinebench R15 byly maximální výsledky prakticky totožné. (a to navzdory onomu nešvaru, kdy výsledný takt byl 3990MHz) Taktéž tady jsem nezkoušel jít nad 4GHz a hlavně nad napájení 1,4V.

RAM
Co se týče paměti, tak základní takt 3200MHz zvládaly bez potíží. Dokonce šly přetaktovat až na 3466. Při nejvyšším taktu CPU a to na 4GHz jely paměti stabilně na 3333MHz. Možná by jely i výš, ale musel bych více zasáhnout do napájení. Zde tedy nebylo dosaženo stejných hodnot jako u ASRock Fatal1ty X370 Professional Gaming (3600MHz). Také tady se ukázalo, že na výsledný výkon má vliv i takt pamětí viz přiložené obrázky, kde jde vidět pro porovnání výsledek s paměťmi na 3200 a vyššími takty.


Závěr

Taktéž tuto základní desku bych viděl ideálně ve spojení s procesory APU. Avšak přetaktování bych se zde nebál, a tak bych klidně použil i R7 1700 a vyšší modely. Druhou věcí je čím by se to pak chladilo, ale myslím si že by stačil i menší vodník. Jak jsem již zmínil procesory RYZEN, pokud je netlačíte k a nad hranici 4GHz, prakticky nehřejí (speciálně když zůstanete na základním napájení). Pokud nepoužijete procesory APU s integrovanou grafikou, případně zatoužíte po vyšším grafickým výkonu, pak doporučuji ideálně grafiku jako GTX1050Ti v LP provedení, případně do větší CASE RX570. Získáte tak super výkonný a malinký počítač.
Cena desky se na ALZA.cz pohybuje kolem 4299,- Kč s DPH a je na zvážení každého zda je to hodně nebo ne. Můj osobní názor je, že tato cena vzhledem k dovednostem není vysoká.

Mé rozhodnutí jaké dám této desce ocenění bylo zcela jednoznačné… ZLATÉ. Kdyby se někdo ptal proč, tak je to díky tomu, co tato malá deska dokáže. Už to nadšení v podobě 2 zlatých tu sice není… důvod je jasný a vyplývá z velikosti… pouze 2 paměťové sloty, pouze jeden PCI-E 16, nižší základní takt… Ale jinak tato deska ukázala, že opravdu umí!

Za zapůjčení moc děkujeme firmě ASRock
 

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud