Recenzia – Gamdias Hermes M1 7 Color

Popularita mechanických klávesníc je na vzostupe a my sa vám snažím ukázať čo najviac rôznych verzii a druhov. Dnes sa preto pozrieme na lacnejšiu klávesnicu od menej známeho výrobu Gamdias, ktorá zaujme spracovaním aj cenovkou.

 

Balenie

V balení nájdeme okrem klávesnice samotnej aj dokumentáciu v niekoľkých jazykoch a podložku pod zápästia.

Zaujímavosťou je nástroj na odnímanie zvrškov kláves, ktorý je ukrytý na spodnej strane klávesnice.

Spracovanie

 

Hlavnou doménou klávesnice sú spracovanie a podsvietenie. Vrchnú časť pokrýva sivá hliníková plocha, ktorá pôsobí veľmi luxusným dojmom.

Rozhodne pridáva na celkovom dojme a klávesnicu Hermes M1 7 Color možno bez problémov zrovnávať aj s drahšími kúskami ako napríklad Asus Cerebrus Mech RGB. Konštrukcia je veľmi pevná, vôbec sa neprehýba. Kvalita spracovania je na veľmi vysokej úrovni, čo ma príjemne prekvapilo.

Spodná čierna časť už je plastová a okrem miesta pre nástroj na odmontovanie zvrškov klávesov na nej nájdeme aj polohovateľné nožičky, ktoré umožňujú nadvihnúť zadnú časť. Klávesnica disponuje gumovými podložkami, ktoré zabraňujú hýbaniu na stole.

Poteší čierny pletený kábel s pevnou USB koncovkou. Kábel má dĺžku 1,8 m.

Rozmery klávesnice sú 448 x 156,6 x 36,9 mm. Klávesnica váži 880 gramov bez kábla, 920 gramov aj s ním.

 

Podložka

 

Zaujímavým prvkom Hermes M1 7 Color je podložka pod zápästia. Je vyrobená z čierneho matného plastu. Na spodku sú opäť protišmykové gumové nožičky. O klávesnicu sa prichytáva pomocou plastových výstupkov, ktoré pasujú do otvorov na krajoch kovového vrchu klávesnice. Toto uchytenie nie je najšťastnejšie, kedže stačí klávesnicu trochu nadvihnúť a už sa podložka uvoľňuje. Taktiež si nemôžete navýšiť zadnú časť a naraz používať podložku, keďže tá sa potom prehýba, čo je nepríjemné. Oveľa lepšie by bolo prichytenie magnetom ako v prípade Razer Blackwidow Chroma v2.

Spínače

 

Hlavnou doménou mechanickej klávesnice sú samozrejme mechanické spínače. Testovaný kus mal hnedé “Gamdias certifikované” spínače s údajnou životnosťou 50 miliónov stlačení. V ponuke sú aj verzie s modrými spínačmi. Moje reálne skúsenosti so spínačmi sú dobré. Majú odozvu pred úplným stlačením, nízku spínaciu silu a plynulý chod. Nejde o Cherry spínače a za dva týždne sa len ťažko vyjadrím k otázke životnosti či spoľahlivosti týchto spínačov. 

Funkcie

Klávesnica dokáže zaznamenať až 21 stlačení naraz. Dvojicu makro kláves G1 a G2 si môžete prispôsobiť až v 6 profiloch a dokopy tak mať 12 rôznych nastavení ich funkcií. Medzi profilmi viete prepínať pomocou klávesy Fn a jednej z kláves 1,2,3,4,5 a 6 v hornom riadku. Na ukladanie profilov poslúži 256 kB vstavanej pamäte. Nechýbajú ani multimediálne klávesy na ovládanie hlasitosti. Ak hráte hru určite oceníte možnosť deaktivovať tlačidlo Windows, ktoré je však už v základe umiestnené vpravo od medzerníka, aby ste ho nechtiac nestláčali. Prekvapila ma možnosť vymeniť funkcie WASD a šípok.

Podsvietenie

Na hernej klávesnici nesmie chýbať poriadne podsvietenie. Ako už názov napovedá, Hermes M1 7 Color svieti až siedmimi farbami, ktoré sú však pevné a nemožno ich zmeniť. Hovorí sa, že muži nevidia toľko farieb ako ženy, čo je zrejme pravda, ale naozaj som narátal len 6 farieb – v každom rade je jedna. Nastaviť si môžete tri úrovne posvietenia a dýchanie, ktoré má tri rýchlosti. Efekty podsvietenia sú tak len základné, no v tejto cenovej kategórii ťažko očakávať zázraky.

Hera

Výrobca k ovládaniu klávesnice ponúka aj aplikáciu s názvom Hera. Tu si môžete nastaviť jednotlivé profily, akcie makro klávesov aj zvoliť intenzitu podsvietenia. Aktivovať si môžete aj OSD menu či časovať. Ako aplikácia vyzerá ukáže nasledujúca galéria:

 

 

Gamdias Hermes M1 7 Color
8.8 Hodnotenie redakcie
Plusy

kovové telo
podložka pod
zápästia
cena
Hera
klávesové
skratky

Mínusy

neznačkové
spínače

Zhrnutie
Gamdias Hermes M1 7 Color je mechanická klávesnica s priaznivou cenovkou okolo 55 €. Za túto cenu ponúka veľmi dobré hliníkové spracovanie, podložku pod zápästia a viacfarebné podsvietenie. Farba je však pevne daná a nie je možné ju zmeniť. Pochváliť môžem na druhú stranu dostatočne dlhý a hlavne pletený USB kábel. Hnedé Gamdias spínače sa mi osvedčili aj pri hraní aj písaní, nemám im čo vytknúť. Za pozitívum pokladám aj množstvo klávesových skratiek, makro klávesy či aplikáciu Hera pre ovládanie pokročilých funkcii klávesnice. Toto všetko je v danej cenovej kategórii nevídané.
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

 

Klávesnica Gamdias Hermes M1 7 Color si od nás odnáša bronzové ocenenie za kvalitné spracovanie a skvelý pomer cena/výkon

 


Ďakujeme spoločnosti Gamdias za poskytnutie produktu na testovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud