Fatal1ty AB350 Gaming-ITX/ac

Fatal1ty AB350 Gaming-ITX/ac

Tak máme tu další test základní desky od Firmy ASRock pro nové procesory RYZEN (AM4) od firmy AMD. A to přesněji Fatal1ty AB350 Gaming-ITX/ac. Firma ASRock se nás snaží přesvědčit, že co je malé je nejen roztomilé, ale i výkonné ? . Tato deska stejně jako všechny ostatní desky to mají u mě po tom, co jsem testoval Fatal1ty X370 Professional Gaming od stejné společnosti složité. Jak se říká namlsal jsem se dokonalosti ? .
Tato deska má opravdu i při miniaturních rozměrech velmi slušnou výbavu.

Pojďme se podívat na technické specifikace (zde dle výrobce):

Patice: AM4
Čipová sada: AMD B350
Formát základní desky: ITX
Rozměry základní desky 17.0 cm x 17.0 cm

Grafické výstupy
2x HDMI

Síťové připojení
Duální WiFi 802.11ac
Bluetooth 4.2
LAN – GigaLAN Intel I211AT

Zvuk
7.1 CH HD Audio (Realtek ALC1220 Audio Codec), podpora Creative Sound

PCIe sloty
1x PCIe 3.0 – x16

HDD + SSD
4x SATA3
1x Ultra M.2 (PCIe Gen3 x4 a SATA3)

USB
2x USB 2.0
1x USB 3.1 Gen2 (Type-C)
5x USB 3.1 Gen1 (2x na základní desce, 3x zezadu)

Paměti
Typ paměti: DDR4 DIMM (slot) Podpora 3466+ OC
Počet paměťových slotů: 2
Maximální velikost paměti [GB]: 32

Samozřejmě až na desku byl zbytek testovací sestavy stejný jako posledně:

 

První pohled na základní desku
Zde byl první pohled na základní desku zcela jiný. Jde vidět, že zde není tak velká napájecí kaskáda. No ona by se sem ani nevešla. Deska je evidentně určena do malých PC skříní a osobně největší využití vidím u APU (už aby byly ty nové s jádry ZEN a grafikou VEGA). Opravdu strkat sem R7 a chtít dělat OC je nesmysl. Ještě bych tak to tak viděl R5 či R3. Jako předchozí deska je i tato velmi pěkně esteticky zpracovaná. Jedna taková humorná vsuvka… já na ty desce úplně přehlídl M.2 slot pro SSD  🙂 (je zezadu)

Přetaktování
I u této desky bych rád vyzdvihl BIOS. Zpracovaní a funkce jsou stejné jako u dříve testované Fatal1ty X370 Professional GamingI zde šly paměti bez potíží dát na 3200. Schopnosti BIOSu však byly logicky limitovány schopnostmi komponent na takto malé desce. Byl tady i jeden nešvar a to nižší základní takt… V CPU-Z tzv. Bus Speed ten nebyl 99,99 či 100, ale 99,76 což způsobovalo, že výsledný takty jak u CPU tak u pamětí byly nižší  Tento rozdíl je pak viditelný i na testu CINEBENCH, kdy při stejném nastavení je výkon mírně slabší. (ostatně sami se můžete přesvědčit z přiložených obrázků)

CPU
Taktéž na této desce se mi povedlo najet do Windows s taktem 4GHz. Ovšem nesměl jsem nic chtít… žádný test, jinak to ihned spadlo. Dokonce ani takt 3,9GHz nebyl stabilní s napájením 1.408 V (u předchozí desky byl procesor stabilní na 4GHz při napájení 1,376). Zato takt 3,8GHz už jel bez potíží na základním napájení a řek bych že tohle je i optimální využití OC na této desce. Při zvedání napětí se napájecí kaskáda opravdu začínala dost zahřívat. Jak jsem psal základní takt je nižší a proto je zde výsledný takt například 3790…
RAM
Ten sám případ je i u paměti RAM. Taktéž zde jsou výsledné takty nižší. Nicméně kompatibilita je u pamětí na špičkové úrovni a mít takt 3200 či vyšší není problém. Při zvedání taktu, ale musíte i zvednout napájení.

 

Závěr
Tuto základní desku bych viděl ideálně ve spojení s procesory APU. Jak sem již zmínil pro velké přetaktování tato deska není to pravé ořechové, a tak bych nyní volil třeba procesory R5 1600 (do příchodu nových APU), které i bez zvedání napájení jedou na 3,8GHz. Stejně asi málokdo by na takovou desku strkal třeba úžasný, ale obrovský chladič NOCTUA NH-D15 SE-AM4. Já bych volil malou case a třeba malého vodníka, který by na tento procesor bohatě stačil. Procesory RYZEN, pokud je netlačíte k a nad hranici 4GHz, prakticky nehřejí (speciálně když zůstanete na základním napájení). K tomu ideálně grafiku jako GTX1050Ti v LP provedení, případně do větší CASE RX570 a máte super výkonný a malinký PC. Na kterém se nemusíte bát, že by jste si něco nezahráli ? .

Zvažoval jsem jaké dám této desce ocenění ale díky slabšímu OC + a tomu, že základní takt je nižší, jak bylo zmíněno se přikláním ke stříbrnému ocenění. Musím vzít v potaz, že je to opravdu malinkatá deska, a přesto toho dokáže hodně i výbava je více než solidní.

 

 

Pridaj komentár