Recenzia – Sonnet eGFX Breakaway Box

Recenzia Thunderbolt 3 eGPU docku Sonnet eGFX Breakaway Box

Kúpili ste si ultrabook alebo miniPC a radi by ste si zahrali hry? Určite ste už prišli na to, že integrované grafické karty sú dobré na prehrávanie videí či hranie starých hier, ktoré nie sú také náročné. Čo však v prípade ak chcete hrať nové AAA hry s prepracovanou grafikou? Potom máte s najväčšou pravdepodobnosťou smolu, alebo nie? Ak vaše zariadenie má USB-C Thunderbolt 3 port, nie je všetko stratené. Môžete siahnuť po eGPU docku, napríklad Sonnet eGFX Breakaway Box, na ktorý sa dnes pozrieme.

Dock je balený v kartónovej krabici s peknou grafikou vyobrazujúcou dock samotný. Vnútri balenia nájdeme okrem docku ešte prehľadný návod v angličtine, napájací kábel a 0.5 metra dlhý Thunderbolt 3 kábel.

Na zadnej strane krabice sa dozvieme aj nejaké základné info ako napríklad, že ide o eGFX Breakaway Box 350 s 6+2 a 6 pinovým napájaním.

Pozrime sa na dock samotný. Ten je vyhotovený z čierneho matného kovu vďaka čomu pôsobí veľmi pevným a prémiovým dojmom.

Na bokoch nájdeme ventiláciu pre grafiku a zdroj. Ľavý otvor je väčší a slúži na prístup vzduchu ku grafike. Pravý vyfukuje teplý vzduch z docku von vďaka 120 mm Akasa ventilátoru.

Horná a spodná stena už ďalšiu ventiláciu neobsahujú. Dock je vybavený gumovými nožičkami, aby sa nehýbal a nepoškriabal vám nábytok.

Vpredu sa nachádza logo S, ktoré svieti namodro, keď je dock aktívny. Vzadu je umiestnený zdroj, Thunderbolt 3 port a miesto pre dvojslotovú grafickú kartu.

Rozmery docku sú 340 x 185 x 202 mm a váži 3,2 kg. Dock je teda naozaj veľký a na stole zaberie dosť miesta.

Pre otvorenie docku je potrebné odskrutkovať skrutky na zadnej strane a zatlačiť kovové telo smerom dozadu. Tým sa dostaneme do vnútra docku.

O celé fungovanie docku sa stará táto malá doska. Na nej nájdeme jeden PCIe 3.0 x16 slot, 24 pin pre napájanie dosky či dva 4 piny pre ventilátory.

O napájanie sa stará špeciálny zdroj opäť od Akasa s výkonom 350 W. Má iba 24 pinový hlavný kábel a už spomenuté 6+2 a 6 piny. Podporované sú grafické karty, ktoré potrebujú až 300 W pre napájanie (ekvivalent 500 W pri kompletnej PC zostave). Okrem toho dokáže dock nabíjať notebooky až 15 W.

 

V septembri by mal byť dostupný aj eGFX Breakaway Box 550 s väčším zdrojom, ktorý bude mať dvakrát 8 pin (6+2), podporovať až 375 W grafické karty a nabíjanie 87 W.

Veľkosť docku má však svoje opodstatnenie. Dock je dostatočne veľký na to, aby sa do neho vošla plnohodnotná dvojslotová grafická karta. My sme dock testovali na grafickej karte MSI GTX 1060 Armor 3G, ktorá sa poľahky zmestila do docku a ešte v ňom ostalo veľa miesta. Problémom nebude ani použitie grafických kariet s AiO vodným chladením, stačí nahradiť Akasa ventilátor radiátorom z grafickej karty.

Testy

Teraz, keď sme si eGFX Breakaway Box ukázali a povedali, čo v sebe skrýva, nám ostáva už len jediné – otestovať ho v praxi. Aký prínos výkonu môže mať takýto dock ak ho použijete s ultrabookom alebo miniPC? Má to vôbec význam?

 

Na otestovanie rozdielov vo výkone sme použili 3D Mark Firestrike a GTA V. Testovalo sa na už spomenutej grafickej karte MSI GTX 1060 Armor 3G, ktorá predstavuje mainstream v grafických kartách. Dock sme pripojili k:

Intel Skull Canyon NUC6i7KYK – i7 6770HQ, štvorjadro, 3,4 GHz, Intel Iris Pro 580, 32 GB RAM

Lenovo X1 Carbon 5th gen – i5 7200U, dvojjadro, 3,1 GHz, Intel HD 620, 8 GB RAM

 

Poďme sa pozrieť, aké rozdiely vo výkone prináša eGFX Breakaway Box s GTX 1060.

Na X1 Carbon vidíme 10 násobný nárast grafického aj kombinovaného skóre vo Firestrike. Celkové skóre je takmer 8 krát vyššie než pri použití integrovanej grafiky!

NUC si počínal podobne, za zmienku ale stojí fakt, že už pri použití integrovanej grafiky Iris Pro 580 je NUC takmer dvakrát taký výkonný ako X1 Carbon. Napriek tomu opäť vidíme 10 násobný nárast grafického skóre, ale už len 5,5 krát vyššie kombinované skóre.  Celkové skóre narástlo 5 násobne.

 

Druhým testom je obľúbený titul GTA V, ktorý bol nastavený na Full HD rozlíšenie a Normálne grafické nastavenia. Mohli sme použiť Vysoké alebo Veľmi vysoké nastavenia, no vtedy by sme X1 Carbon aj NUC len ťažko odmerali na integrovaných grafikách. Normálne nastavenia nám umožnili dostať reálne dáta z integrovaných grafík a porovnať ich s GTX 1060 v eGFX Breakaway Box.

Opäť sa potvrdilo, že NUC je približne dvakrát taký výkonný než X1 Carbon, za čo vďačí najmä grafike Iris Pro 580. Ani jedna z integrovaných grafík sa však nedokáže vyrovnať kombinácii GTX 1060 a eGFX Breakaway Box.  FPS pri X1 Carbon narástli 5 krát, pričom si treba všimnúť, že priemerné 93 FPS je veľmi blízko toho maximálneho 104 FPS. Očividne tu teda ide o bottleneck zo strany dvojjadrového procesora, ktorý brzdí grafiku. V prípade NUC so štvorjadrovým a rýchlejším procesorom je situácia iná. FPS narástli štvornásobne, no tu už narážame na limit grafickej karty. V oboch prípadoch sú však nárasty výkonu obrovské. V prípade X1 Carbon je to doslova zmena dňa a noci, keďže na integrovanej grafike je hra nehratelná. Vďaka eGFX Breakaway Box si tak budte môcť hru zahrať aj na biznisovom ultrabooku, čo bolo doteraz nemysliteľné.

Kompatiblita

Na stránke výrobcu nájdete zoznam grafických kariet aj zariadení, ktoré podporujú pripojenie k eGFX Breakaway Box. V krátkosti sú podporované grafické karty Nvidia GTX 9 a 10 série, Titan séria a AMD Radeon 500 a 400, 300 séria, niektoré modely zo série 200 a R9 Nano a Fury. Najdete tam taktiež zoznam podporovaných zariadení, kde nájdete množstvo Windows notebookov, no dock by malo byť možné pripojiť aj k novým Apple Macbookom z roku 2016 a 2017. Na rozširovaní zoznamu podporovaných zariadení budeme s výrobcom naďalej spolupracovať a tešiť sa tiež môžete na ďalšie články s týmto dockom.

Cena a dostupnosť

Nevýhodou Thunderbolt 3 výrobkov všeobecne je ich cena. Prvý eGPU Thunderbolt 3 dock, ktorý bol predstavený, je Razer Core s cenovkou 500 dolárov (bez DPH). Tento rok prichádzajú lacnejšie riešenia, medzi ktoré sa radí aj Sonnet eGFX Breakaway Box 350. Oficiálna cenovka je 300 dolárov (bez DPH), čím sa radí medzi najlacnejšie eGPU docky na trhu. U nás ho neponúka žiaden obchod, no pokiaľ by ste oň mali záujem, môžete si ho zakúpiť u našich bratov Čechov za 9990 kč, čo je približne 380 €. Drahší model eGFX Breakaway Box 550 stojí o čosi viac, konkrétne 11 500 kč, čo je 440 €. Dock ponúkajú aj predajcovia z Poľska, Rakúska, Nemecka, Veľkej Británie a iných krajín EU.

 

Sonnet eGFX Breakaway Box
9.3 Hodnotenie redakcie
Plusy

spracovanie
hlučnosť
kompatibilita
jednoduché
používanie

Mínusy

cena
dostupnosť

Zhrnutie
Sonnet eGFX Breakaway Box je akutálne jeden z cenovo najdostupnejších Thunderbolt 3 eGPU dockov, napriek tomu ponúka kvalitné spracovanie, výbornú kompatibilitu s grafickými kartami aj Thunderbolt 3 klientami a prepracované chladenie. Nevýhodou môže byť zložitejšia dostupnosť.
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

 

Sonnet eGFX Breakaway Box si od nás odnáša zlaté ocenenie za kvalitné spracovanie, bohatú kompatibilitu, a relatívne priaznivú cenu.

Ďakujeme spoločnosti Sonnet za poskytnutie docku eGFX Breakaway Box na testovanie, spoločnostiam MSI za grafickú kartu GTX 1060 Armor 3G a Lenovo za ThinkPad X1 Carbon.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud