Recenzia – Logitech G Pro Tenkeyless Mechanical Gaming keyboard

Recenzia Tenkeyless hernej mechanickej klávesnice Logitech G Pro s RGB podsvietením

Herné klávesnice s RGB podsvietením už nie sú ničím novým a na trhu ich nájdeme desiatky. Čím ďalej väčším trendom sú ale zmenšené, Tenkeyless, klávesnice, ktoré nemajú numerickú časť. Na stole tak zaberajú menej miesta, no stále poskytujú dostatok tlačidiel na plnohodnotné používanie počítača a hranie hier. Dnes sa preto pozrieme na Logitech G Pro Tenkeyless Mechanical Gaming keyboard, ktorá sa radí medzi to najlepšie od  tohto výrobcu.

V balení nájdeme klávesnicu samotnú, microUSB kábel a dokumentáciu. Robustná konštrukcia patrí medzi jednu z hlavných predností G Pro. Povrch tvorí kombinácia matného a lesklého čierneho plastu. Rozmery klávesnice sú 360 x 153 x 34,3 mm.

Vnútri nájdeme kovovú platňu, ktorá zaručuje odolnosť a stabilitu. Klávesnica je tak pevná ako skala a vôbec sa neprehýba. Pevné telo však so sebou prináša vyššiu hmotnosť, až 980 gramov, čo môže predstavovať problém pri prenášaní. Vďaka vyššej hmotnosti sa však klávesnica na stole vôbec nehýbe, čo je opäť pozitívne.

Na spodnej strane nájdeme dvojicu nožičiek, ktoré umožňuju vyvýšenie zadnej časti o 4 alebo 8 stupňov. Pripojenie k počítaču je zabezpečene odpojiteľným, 1,8 metra dlhým, microUSB káblom. Ten má na konci plastové úchyty, s akými sme sa stretli už pri iných produktoch Logitech. Zabezpečujú pevné pripojenie a vy sa tak nemusíte báť, že by sa klávesnica samovoľne odpojila.

Odnímateľný kábel je však vítaný benefit, keďže uľahčuje manipuláciu z klávesnicou a predlžuje jej životnosť. Ak sa vám na bežnej klávesnici pokazí USB port či kábel, môžete klávesnicu vyhodiť. Pri G Pro však stačí pripojiť iný microUSB kábel a môžete ju používať ďalej.

Vzhľad klávesnice určite patrí medzi jej silné stránky, ak nehľadáte do očí bijúci herný dizajn. G Pro je skôr elegantnou klávesnicou, ktorá herný dojem nadobúda až podsvietením a veľkým logom G. Nie je problém si však klávesnicu prispôsobiť tak, aby zapadla aj v pracovnom prostredí. Primárne zameranie však naďalej ostáva na hranie hier a predovšetkým turnaje v E-športe. Klávesnice od Logitech sa vyznačujú tým, že v drvivej väčšine modelov sú použité mechanické spínače Romer-G. Ani pri G Pro tomu nie je inak. Spínače majú životnosť 70 miliónov stlačení, aktivačnú dráhu 1,5 mm, aktivačnú silu 45 gramov a celkovú dráhu zdvihu 3 mm.

Oproti iným spínačom, ako Cherry MX alebo Razer spínačom majú tuhší chod a samozrejme iný zvukový prejav. Spoľahnúť sa tiež môžete na možnosť stlačenia až 26 kláves naraz či KSP procesor, ktorý má o 10 ms rýchlejšiu odozvu ako konkurencia. Klávesnica disponuje RGB podsvietením pre každý jeden kláves, možnosti prispôsobenia sú teda takmer nekonečné. Nastaviť si môžete podsvietenie pre rôzne sekcie ako Fn tlačidlá, WASD či šípky. Nechýbajú ani rôzne svetelné efekty ako dýchanie či dúha. Upraviť sa dá rýchlosť aj smer efektov, takže možnosti sú naozaj bohaté. Pokiaľ hľadáte klávesnicu s prepracovaným podsvietením a radi si vytvárate vlastné režimy, táto klávesnica je ako stvorená pre vás.

Podsvietenie aj niekoľko ďalších funkcii sa ovláda cez aplikáciu Logitech Gaming Software. Nájdeme tu možnosť zmeniť funkcie klávesov, ovládanie profilov, analýzu stlačených kláves či pokročilé nastavenia. Zaujímavosťou je rozhodne integrácia vyše 300 profilov pre hry a aplikácie, pričom aplikácia sama zistí, ktoré z podporovaných hier a aplikácii máte nainštalované. Dlhodobým negatívom aplikácie sú niektoré miniatúrne texty, ktoré je veľmi obtiažne prečítať na 4K monitore a okno aplikácie nie je možné zväčšiť.

 

Logitech G Pro Tenkeyless
9.1 Hodnotenie redakcie
Plusy

pevná konštrukcia
RGB podsvietenie
cena
odpojiteľný
USB kábel

Mínusy

lesklá obruba
Romer G
spínače nemusia
vyhovovať
každému
US znaky

Zhrnutie
Výborná herná Tenkeyless klávesnica so špičkovým spracovaním, odnímateľným USB káblom a prepracovaným RGB podsvietením. Cena sa pohybuje okolo 135 €, čo je dobrá cena vzhľadom na kvalitu klávesnice. Negatívom môže byť US rozloženie, či spínače Romer-G, ktoré nemusia vyhovovať každému.
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

Klávesnica Logitech G Pro Tenkeyless is od nás odnáša zlaté ocenenie.

Ďakujeme spoločnosti Logitech za poskytnutie produktu na testovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud