Recenze – ASRock Fatal1ty X370 Professional Gaming


Fatal1ty X370 Professional Gaming

Přišly ke mně na testy základní desky ASRock, za což musím poděkovat jak firmě ASRock tak i Tomášovi Brestovanskému, který to zařídil. Jako první jsem se vhrnul na ten nejlepší kousek – Fatal1ty X370 Professional Gaming. A musím říct, že budu muset přehodnotit svůj pohled na tuto firmu. Přinejmenším co se týče této základní desky. Je to zatím bezesporu nejlepší deska na AM4, co jsem tu měl. No v podstatě je to nejlepší základní deska, co jsem za 10 let držel v ruce! Jak se říká, “se slzou v oku” jsem si zavzpomínal na úžasné základní desky ABIT. Pravda, je trošku dražší, ale nikterak výrazně a vzhledem k tomu, co vše nabízí, je cena více, než přiměřená.

Ostatně, pojďme se ve zkratce podívat na technické specifikace: (zde podrobně dle výrobce

Patice: AM4
Čipová sada: AMD X370
Formát základní desky: ATX
Rozměry základní desky [mm]: 305 x 244

Síťové připojení
Duální WiFi 802.11ac
Bluetooth 4.2
USB 3.1 typ A+C
LAN – Gigabyt Intel
LAN – 5Gb/s AQUANTIA LAN

Zvuk
7.1 CH HD Audio (Realtek ALC1220 Audio Codec), Supports Creative Sound Blaster™ Cinema 3

PCIe sloty
2x PCIe 3.0 – x16
1x PCIe 2.0 – x16
2x PCIe 2.0 – x1
Podpora NVIDIA SLI, AMD CrossFireX

HDD + SSD
10x SATA3
1x Ultra M.2 (PCIe Gen3 x4 & SATA3)
1x M.2 (PCIe Gen2 x4)

USB
2x USB 3.1 Gen2 (1 Type-A, 1 Type-C)
10 USB 3.1 Gen1 (4x na základní desce, 6x zezadu)

Paměti
Typ paměti: DDR4 DIMM (slot) Podpora 3200+ OC
Počet paměťových slotů: 4
Maximální velikost paměti [GB]: 64

První pohled na základní desku
První věc, co Vás při pohledu na tuto desku zaujme, je její brutální napájecí kaskáda. Opravdu, tak dimenzovanou kaskádu jsem neměl ani na základní desce k FX procesorům… a že to byly jedlíci. Takže co Vás automaticky napadne je, že se na ni bude parádně taktovat. A taky že ano. Ale o tom víc později, jen ve zkratce můžu říci, že se mi zde povedlo poprvé dát R5 1600 na 4.0 GHz.
Další čeho si všimnete je opravdu ohromný počet SATA portů (10 portů… tak si říkám zda toho někdo využije, ale čím víc, tím líp ? ). No a v neposlední řadě celá deska působí velmi esteticky a uspořádaně (opravdu nádherný kousek).

 

Přetaktování
Co jistě každého zajímá je, co tato deska dokáže. A musím říci, že dokáže opravdu hodně! V neposlední řadě všemu pomáhá krásně přehledný BIOS, kterému dělá vadu na kráse snad jen to, že při ukládání se Vám nevypíše, jaké změny jste prováděli. Na této základní desce, jako na vůbec první se mi s procesorem R5 1600 povedlo rozběhat paměti RAM na 3200MHz což je jejich XMP hodnota. Jinde to bylo při nejlepším 2933MHz… Takže za odladěnost BIOSu 1*!

No a nyní se pojďme podívat, jak to šlo, jak s CPU, tak s RAM

CPU
Jako první jsem zkoušel, do jaké frekvence bude CPU stabilní, aniž bych sáhl na napájení a zde se mi povedlo dostat na hodnotu 3850MHz. Poté jsem již musel začít zvedat napětí. Při přetaktování R5 1600 jsem vždy narazil na problém, že když se zvedlo napětí, tak se nezávisle na nastavení hodil multiplikátor na 15,5. Zde se však povedlo tento problém obejít, a tak jsem se dostal na 4000MHz při napětí 1,376V (testovano pod PRIME95). Prokazatelně by to šlo i výš, ale vzhledem k tomu, že si komponenty kupuji sám, tak bych si je i nerad poškodil ? . Takže jsem nezkoušel jít výš s napětím (kamarád pral do RYZENU i napětí 1,7V…).

RAM (použité paměti)
Jak jsem se již zmínil na této desce šly paměti nastavit na 3200Mhz a nebyla to konečná… Nakonec jsem paměti nastavil na 3600 MHz, a to bez zvedání napájení. I zde platí důvod, proč jsem výše nešel – nechtěl jsem totiž riskovat ? a hlavně, bylo to zbytečný. Výkon procesorů RYZEN je sic závislý na frekvenci pamětí, ale jak jsem zjistil od frekvence 3466 již k nárůstu nedochází (viz testy). Na testu Cinebench jde vidět, že poslední 2 hodnoty jsou stejné… Jedná se právě o hodnoty 3466 a 3600 MHz.

 

Závěrem
Co vlastně říct, onu většinu jsem už zmínil, takže pro rekapitulaci, jedná se o velmi zdařilou základní desku (nejlepší co jsem pro AM4 viděl). A snad jen můžu dodat, že mi bude chybět ☹. Nicméně těch desek na testy od firmy ASRock mám naštěstí víc, a tak budu moct porovnávat (už se těším jak se předvede malinká ITX deska s čipsetem B350 ? ).

Kdyby to šlo a měli jsme takové ocenění, dal bych této desce diamantové ocenění. Máme jako nejvyšší, bohužel, jen zlaté a proto je dám 2 ? .

 

 

PS: kdyby někdo namítal, že by rád viděl moje fotky, tak vzhledem k tomu, že se mi pokazil foťák a kamera fakt fotit neumí, tak jsem je do recenze nevkládal, ale jsou až zde na konci.

3 komentáre

  • […] ? . Tato deska stejně jako všechny ostatní desky to mají u mě po tom, co jsem testoval Fatal1ty X370 Professional Gaming od stejné společnosti složité. Jak se říká namlsal jsem se dokonalosti ? . Tato deska má […]

  • […] Dnes se podíváme na další ITX desku, pro procesory AMD RYZEN (AM4). Už předem musím říci, že opravdu není malá deska jako malá deska. Při prvním pohledu bych řek, že od předchozí FATAL1TY AB350 GAMING-ITX/AC nijak neliší. Chyba lávky… firma ASRock mě dokázala znovu neskutečně překvapit! Tahle miniaturní deska si je schopna rovnat síly s zatím nejlepší deskou, co jsem pro procesory RYZEN testoval… Fatal1ty x370 professional gaming. […]

  • […] si řek, že zkusím co tato deska dovede. A tak jsem zkusil nastavit stejné hodnoty jako u  ASRock Fatal1ty X370 Professional Gaming a Fatal1ty X370 Gaming-ITX/ac. Bohužel jsem stabilní hodnoty 4GHz  nedosáhl, pouze 3,95GHz. […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud