Recenzia – Samsung T5 SSD

Recenzia novej generácie externých SSD diskov Samsung T5

Poznáte to, keď potrebujete rýchlo preniesť nejaké súbory z jedného počítača do druhého, či zobrať si ich zo sebou. Väčšina z vás chytí USB kľúč a je hotová. Áno, tak sa dá postupovať pri dokumentoch či súboroch s malým objemom. Čo však v prípade, keď potrebujete prenášať videá či iné niekoľko GB veľké súbory? Možno sa zmestia na 32 či 128 GB USB kľúče, no prenos niekedy trvá desiatky minút či aj hodiny. V tomto prípade nepomôžu ani externé HDD, pretože ani tie nie sú zrovna rýchle. Na výber máte teda z pár druhov rýchlych USB kľúčov, ktoré sú drahé a ich rýchlosť je tiež relatívna, alebo siahnete po externom SSD. Samsung prináša už tretiu generáciu externých SSD s označením T5. Disky sme testovali už pred ich oficiálnym predstavením a nechýba preto ani porovnanie s bežným externým HDD. Poďme sa teda na nové Samsung T5 pozrieť bližšie.

V krabičkách, ktoré sú sfarbené na základe farby samotných diskov nájdeme disk, dokumentáciu a dvojicu USB káblov – jeden Type-C na Type-C, druhý Type-A na Type-C.

Takže prvá vec, ktorá je už síce v rade T bežná, no pri väčšine USB kľúčov a externých diskov nie, je obojstranný USB-C (USB Type-C) konektor. Jeho najväčšou prednosťou je obojstrannosť, rýchlejšie dátové prenosy a mnoho iného, to je ale na diskusiu v inom článku, späť k diskom. Vďaka dvojici káblov v balení nebudete mať problém pripojiť T5 k staršiemu počítaču ani k novým ultrabookom či iným zariadeniam, ktoré majú už iba USB-C.

Keďže ide o SSD, nenachádzajú sa vnútri, žiadne točiace sa časti, iba pamäťové čipy. Vďaka tomu sú disky malé a ľahké. Ich rozmery sú 74 x 58 x 10.5 mm, no pre objektívne porovnanie sa pozrieme na bežný 2 TB externý HDD WD My Passport Ultra. T5 má polovičný obsah a aj hrúbku, čiže na objem jedného externého HDD sa zmestia 4 T5.

Modrý, 500 GB model váži 50 gramov, čierny, 1 TB model váži 52 gramov. WD externý HDD, s ktorým T5 porovnávame, váži až 234 gramov. Opäť sa tak potvrdzuje, že 4 T5 sú približne ako jeden WD HDD. Dúfame, že takéto porovnanie bude pre vás hodnotnejšie, než len strohé čísla.

Hmotnosť aj rozmery sú rozhodne prednosti T5, no zahanbiť sa nenechá ani hliníkové telo. Prekvapením sú tiež rôzne farebné verzie, ktoré sme u predchodcov nevideli. 250 a 500 GB verzie sú modré (Alluring Blue) a 1 a 2 TB modely sú čierne (Deep Black). Za veľkú výhodu pokladám odolnosť voči náhodnému ostriekaniu vodou a pádom z výšky až 2 metrov.

Najsilnejšou stránkou nových externých SSD diskov je však ich rýchlosť. Novinka využíva protokol USB 3.1 Gen 2 s prenosovými rýchlosťami až 10 Gbps. Pre porovnanie, bežné USB 3.0 (3.1 Gen 1) má 5 Gbps a SATA III rozhranie, ktorým sa pripájajú disky v počítačoch, 6 Gbps. Vidíme teda pokrok v samotnom pripojení k počítaču oproti predchodcovi T3 a iným úložiskám. Netreba však zabúdať na to, že aj zariadenie, ku ktorému T5 pripájame musí podporovať USB 3.1 Gen 2, aby T5 bežala na plný výkon. Rozdiely medzi pripojením cez USB 3.1 Gen 2 a USB 3.0 (3.1 Gen 1) si ukážeme o chvíľu.

O rýchlosti prenosov rozhoduje aj rýchlosť samotných čipov. Výrobca udáva prenosové rýchlosti na úrovni 540 MBps. To znamená dorovnanie rýchlostí SATA SSD diskov, napríklad Samsung 850 Evo a Pro. Poďme si tieto veci overiť v testoch.

 

Na testovanie bol použitý Intel Skull Canyon NUC s Thunderbolt 3 USB-C konektorom, ktorý podporuje prenosové rýchlosti až 40 Gbps a podporuje aj USB 3.1 Gen 2. V nútri NUCu sa nachádza rýchle NVMe SSD Samsung 960 Evo, ktoré zvláda čítanie ať 3200 Mbps a zápis 1800 Mbps. V otestovaní rýchlostí T5 nám teda nič nebránilo a dá sa tiež hovoriť o ideálnych podmienkach.

Najskôr sa pozrieme na benchmarky CrystalDiskMark a AS SSD 

(1 TB vľavo, 500 GB vpravo)

Rýchlosti udávané výrobcom sa teda potvrdili a rozdiel medzi 500 GB verziou a 1 TB modelom neexistuje.

Druhým testom bol prenos 12 GB mp4 súboru z NUC na T5 a aj naspäť. Tak sme otestovali reálne prenosové rýchlosti, a teda čítanie a zápis na disk.

Opäť sa potvrdilo, že rozdiel medzi 500 GB a a 1TB verziou nie je. Aký je však rozdiel pri použití USB 3.0 (3.1 Gen 1)?

(1 TB, 500 GB, 2 TB HDD)

Pri pomalšom pripojení strácame približne 100 MBps, stále sú však T5 štvor až päťnásobne rýchlejšie ako externé HDD.

V reálnom teste USB 3.0 (3.1 Gen 1) rýchlostí sa rozdiel opäť potvrdzuje, externé HDD je výrazne pomalšie než T5.

Okrem skvelých rýchlostí T5 ponúka kompatiblitu s Windows, Android a MacOS či podporu AES 256-bitového šifrovania. To si môžete nastaviť v aplikácii Samsung Portable SSD.

Na záver treba ešte spomenúť, že disky majú trojročnú záruku a odprúčané maloobchodné ceny sú nasledovné:

250GB – 140,37 €

500GB – 221,85 €

1 TB – 458,89 €

2 TB – 851,48 €

 

Momentálne prebieha zľava u nášho partnera Gearbest.com, kde si môžete zakúpiť Samsung T5 SSD 500 GB v modrej farbe s kupónom BlackFridayGBCZ010 za 181 €

Samsung T5
9.3 Hodnotenie redakcie
Plusy

rýchlosť
rozmery
odolnosť
voči vode
a pádom

Mínusy

nič

Zhrnutie
Externé SSD vám umožní prenášať veľké objemy dát mihnutím oka. Okrem toho dokáže poslúžiť ako úložisko citlivých dát či niesť operačný systém, vďaka čomu môžete mať počítač so sebou vo vrecku. Doma a v práci len pripojíte SSD s nabootojete systém z neho. Ochrana voči vode a pádom je vítaný bonus. Samsung T5 je rozhodne jedným z najlepších, ak nie to najlepšie externé SSD aktuálne na trhu.
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

 

Externé SSD disky Samsung T5 si od nás odnášajú zlaté ocenenie.

 

Ďakujeme spoločnosti Samsung za poskytnutie produktov na testovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud