Recenzia – Lenovo ThinkPad T570

Recenzia biznisového notebooku s excelentnou výdržou.


Notebook je pracovným nástrojom pre množstvo ľudí, ktorí denne cestujú za prácou a potrebujú mať neustály prístup k svojim dokumentom či programom. Ako by však mal taký notebook vyzerať? Súčasným trendom sú ultrabooky, ktoré je oveľa jednoduchšie prenášať ako veľké a ťažké herné notebooky. Nie sú síce také výkonné, no ponúkajú oveľa lepšiu výdrž na batériu. Ultrabooky sa však často vzdávajú portov preto, aby boli čo najtenšie, čo na prácu rozhodne nie je ideálne. Lenovo vo svojich biznisových notebookoch ThinkPad kombinuje tie najlepšie aspekty pre prácu a ThinkPad T570 je toho dôkazom.

V balení sa nachádzajú len tie najnevyhnutnejšie veci a teda notebook, nabíjačka a dokumentácia.

Rozmery zariadenia sú 366 x 253 x 20 mm, váha ukázala hmotnosť 1986 gramov. Hrúbka je vzhľadom na množstvo portov a dve batérie veľmi dobrá. S hmotnosťou som mal pri používaní trošku väčšie problémy. Treba si uvedomiť, že T570 nie je ultrabook, a pri použití dvoch batérii hmotnosť porastie. Stále je však T570 tenký a ľahký pracovný notebook, ktorý sa ľahko prenáša.

Telo je vyrobené z plastu vystuženého sklenenými vláknami. Povrch je príjemný na dotyk a pôsobí veľmi odolne. Jediným negatívom je preto ľahké zašpinenie a zachytávanie odtlačkov a to predovšetkým na veku displeja.

 

Módnym trendom je robiť notebook čo najtenší a to aj za cenu straty dôležitých portov. Niet pochýb o tom, že USB-C je konektor budúcnosti, no napriek tomu je viac než zrejmé, že Apple to u nových Macbookov s použitím len USB-C portov prehnal. Lenovo sa nesnaží inovovať za každú cenu a namiesto estetického ducha radšej používajú rozum, čo je len dobré, a to hlavne pri biznisovom notebooku. T570 je priam posiaty portami, čo ocení určite každý pri práci. 

Na pravej strane nájdeme 3,5 mm audio konektor, slot na SD kartu, dva USB 3.0 porty, HDMI 1.4, RJ-45 konektor pre ethernet a Kensignston lock. Zaujímavosťou je, že SD karta sa do slotu zmestí úplne celá a vôbec nevytŕča. Pri preprave sa tak nemusíte báť o jej poškodenie. Vľavo nájdeme CI slot pre občianske preukazy, vetranie, Thunderbolt 3 port, ďalšie USB 3.0 a klasický Lenovo napájací port.

Pod vymeniteľnou batériou sa nachádza slot pre SIM kartu pre pripojenie k mobilnému internetu. Na spodku notebooku je tiež port pre pripojenie do docku.

Portová výbava je veľmi, veľmi dobrá. Opäť však nie je excelentná a to kvôli absencii HDMI 2.0. Keď budete chcieť pripojiť T570 k 4K monitoru alebo TV cez HDMI budete musieť siahnuť po USB-C adaptéroch, napríklad Club 3D CAC-1504 alebo CSV-1534, aby ste dosiahli 4K @ 60 Hz. Verziu HDMI portu sme si overili vďaka 4K monitoru Samsung U28E590D, ktorý obsahuje HDMI 2.0 konektor. Menšie problémy mal aj Thunderbolt 3 dock, ktorý je napojený len na dve PCIe linky. Preto dokáže obsluhovať len jeden 4K monitor, nie dva. Thunderbolt 3 dock Club 3D CSV-1577 ani Plugable Thunderbolt 3 dock nefungovali s dvojicou 4K monitorov.

Silnou stránkou ThinkPad produktov boli vždy klávesnice a ani tento raz tomu nie je inak. Lenovo robí jedny z najlepších, ak nie najlepšie klávesnice na notebookoch a ani T570 nie je výnimkou. Počas testovania notebooku som napísal niekoľko článkov o celkovej dĺžke cca 15 000 slov, takže čo to som s klávesnicou spravil. Mám z nej veľmi dobré dojmy, klávesy majú veľmi dobrú odozvu a dobre sa stláčajú. Nechýba ani ikonický TrackPoint, dve úrovne intenzity podsvietenia či numerická časť.

F klávesy ovládajú tiež rôzne multimediálne funkcie pričom použité sú úplne všetky a F12 si môžete prispôsobiť podľa seba. Niekoľko výhrad mám len k rozloženiu. Ľavý Shift by mohol byť väčší, malé sú tiež klávesy ú,ä,§ a ň ([,],’,# na anglickej klávesnici). Fn a Ctrl sú stále vymenené, našťastie v aplikácii Lenovo Setting si ich funkcie môžete vymeniť. Nič to ale nemení na tom, že Fn je aj fyzicky menší ako Ctrl. Nezvyčajné je tiež umiestnenie PrintScreen napravo dole vedľa Space, či PageUp a Down nad navigačnými šípkami. Tie sú však dostatočne veľké a šípky hore a dole sú plnohodnotné, nie polovičné ako to u ultrabookov často býva.

Na touchpade sa pracovalo dobre, registroval pohyb aj gestá bez problémov. Veľké tlačidlá nad ním veľmi zjednodušujú prácu a spolu s TrackPointom môžu poslúžiť ako náhrada za samotný touchpad. Napravo od touchpadu sa nachádza čítačka odtlačkov prstov, ktorá spolupracuje s Windows Hello. Dokáže tak nahradiť zadávania hesla alebo pinu pri prihlasovaní sa k vášmu účtu. Čítačka fungovala dobre, je rýchla, ale percentuálna úspešnosť nie je 100%. Niekedy som musel prst prikladať niekoľkokrát či zadať heslo, aby som sa mohol prihlásiť.

Veľkosť displeja 15,6” a rozlíšenie Full HD možno označiť ako naprostý štandard moderných notebookov. Obrazovka je dostatočne veľká na prácu a multitasking a rozlíšenie je rozumnou voľnou, ktorá šetrí batériu a predchádza problémom so scalovaním vo Windowse. Vďaka technológii IPS potešia dobré pozorovacie uhly a podanie farieb. Matný povrch dobre filtruje okolité svetlo a displej sa vďaka nemu neleskne.

Displej je možné otvoriť až do uhla 180 stupňov. V tejto polohe je teda displej zarovno so zvyškom notebooku. Oceňujem väčšiu flexibilitu, ktorú pánty ponúkajú. Počas používania notebooku ma však vytáčala veľká vôľa v pántoch. Stačí s notebookom trošku viac pohnúť či ho prudšie položiť a displej sa viac roztvorí. Často sa tak stáva, že displej samovoľne mení svoju pozíciu čo je naozaj otravné. Jednoduchým riešením tohto problému by bola väčšia tuhosť v pántoch.

Nad displejom nájdeme 720p HD kameru, ktorá sa kvalitou radí medzi priemer.

Na spodku nájdeme dvojicu stereoreproduktorov.

Lenovo T570 ponúka solídnu výbavu pre kancelársku prácu a ľahšie formy tvorby obsahu. Poháňa ho Intel Core i5 7200U s 8 GB operačnej pamäte, 512 GB NVMe SSD a dedikovaná grafická karta Nvidia 940MX s 2 GB pamäte. Ide teda o dvojjadro s výpomocou od Nvidia grafiky a solídnou výbavou v oblasti pamäte. Oceňujem jednoduchú demontáž notebooku, pri ktorej stačí krížový skrutkovač a hneď sa dostanete ku komponentov.

Môžete si pridať ďalšiu operačnú pamäť, maximálne 32 GB, či pridať 2,5” HDD alebo SSD pre väčšie úložisko. T570 je veľmi jednoducho servisovateľná, čo len dokazuje, že ide o biznisový notebook.

Pozrime sa ako obstál notebook v testoch.

Výkon splnil očakávania biznisového notebooku a dedikovaná karta 940MX s dvojnásobným výkonom oproti HD 620 dobre pomôže pri tvore grafického obsahu. Výkon však často býva na úkor výdrže batérie, je tomu tak aj v tomto prípade?

Výdrž batérie patrí medzi to najlepšie na T570. Vďaka dvom batériám je výdrž naozaj excelentná. Hlavná batéria vnútri notebooku má 32 Wh, vymeniteľná 24 Wh, dokopy teda hovoríme o 56 Wh. V ponuke sú aj väčšie vymeniteľné batérie a to s kapacitami 48 alebo 72 Wh. Upozorniť však treba na to, že tieto väčšie batérie zväčšujú hrúbku zariadenia a vytvárajú v zdanej časti akýsi kopec.

Výdrž batérie v našom YouTube teste bola excelentná, čo dokazuje aj prvé miesto v tabuľke. T570 exceluje vo výdrži na jedno nabitie a pri bežnej kancelárskej práci nie je problém dostať sa na 8-10 hodín výdrže. Vybíja sa vždy najskôr vymeniteľná batéria a až potom vstavaná.

O nabíjanie sa postará pribalená nabíjačka s klasickým žltým nabíjacím konektorom, ktorý sme pri Lenovo notebookoch videli už toľko krát. Nabíjanie vzhľadom na použitie dvoch batérii nie je najkratšie, odporúčam preto notebook nabíjať v noci, alebo ho mať počas práce pripojený do siete. Nabíja sa najskôr interná batéria a keď dosiahne 80%, začne sa nabíjať sekundárna. Celková dĺžka nabíjania je 3 hodiny 22 minút.

Na záver sa ešte pozrime na dve zaujímavé aplikácie od Lenova a to Lenovo Settings a Lenovo Companion

Lenovo Companion vám pomôže vyhľadať najnovšie update-y, informácie o záruke či odporučí príslušenstvo pre vaše zariadenie.

Lenovo Settings umožňuje prispôsobiť si určité aspekty zariadenia podľa svojich predstáv, oceňujem najmä možnosť vymeniť funkcie klávesov FN a CTRL.

 

Lenovo ThinkPad T570
8.6 Hodnotenie redakcie
Plusy

dizajn
výkon
výdrž batérie
veľa portov
hrúbka
klávesnica
a touchpad

Mínusy

hmotnosť
HDMI 1.4
voľné pánty
PCIe x2
Thunderbolt 3

Zhrnutie
Biznisový notebook s excelentnou výdržou vďaka dvom batériám, množstvom portov, skvelou klávesnicou a touchpadom, čítačkou odtlačkou či kvalitným spracovaním, to je Lenovo ThinkPad T570. Škoda absencie HDMI 2.0 a obmedzenej funkčnosti Thunderbolt 3. V testovanej konfigurácii stojí približne 1600 €.
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

 

Lenovo ThinkPad T570 si od nás odnáša strieborné ocenenie

 

Ďakujeme spoločnosti Lenovo za poskytnutie produktu na testovanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud