Recenzia – Asus VivoMini VC66D

Recenzia 2l miniPC s až trojicou diskov.

Technologický pokrok umožnil miniaturizáciu komponentov a stolové počítače už dávno nemusia byť tie veľké krabice, ktoré sme donedávna skrývali pod stolmi. Dôkazom toho je aj Asus VivoStick PC, ktorý sme nedávno testovali. To je však úplný extrém, ktorý robí veľa kompromisov v oblasti výkonu či veľkosti úložiska práve kvôli miniatúrnym rozmerom. Ak hľadáte výkonnejší počítač s množstvom portov, úložísk a možnosťou vylepšenia komponentov, Asus VivoMini VC66D môže byť zaujímavou voľbou.

V balení nájdeme samotný VivoMini, napájací adaptér, dokumentáciu, skrutky na prichytenie diskov a montážny kit VESA.

VivoMini VC66 je vyrobený z matného plastu. Dizajn je pomerne nenápadný a ničím nevyčnieva. Jediným problémom môže byť ľahké zachytávanie odtlačkov a prachu na povrchu. Rozmery VC66 sú 178 x 153 x 74 mm a váži 1.5 kg.

Predná strana VC66D obsahuje 3,5 mm audio konektor, dvojicu USB 2.0, USB 3.0 type A a type C. Nachádza sa tu tiež podsvietené tlačidlo napájania a DVD mechanika.

Vzadu nájdeme Kensington lock, napájací konektor, VGA, DVI, DisplayPort 1.2, HDMI 1.4, dva USB 3.0 a dva LAN porty.

Na bokoch nájdeme otvory pre ventiláciu a štvorcový okrasný vzor.  Horná strana je úplne prázdna, na spodku sú nožičky, ktoré prekrývajú skrutky.

O napájanie sa stará 120 W adaptér.

Portová výbava je bohatá, no má niekoľko nedostatkov. Chýba Thunderbolt 3 port pre pripojenie rýchlych úložísk, rozšírenie portov alebo pripojenie grafickej karty. USB-C port z nejasného dôvodu nespolupracoval so žiadnym adaptérom a nie je možné ho preto použiť ako video výstup. HDMI na zadnej strane je len verzie 1.4 čo znamená, že pre používanie 4K rozlíšenia musíte použiť DisplayPort. VC66D nepripojíte k 4K televízii so 60 Hz, čo je veľká škoda. Jediným riešením je použiť redukciu z DP na HDMI, čo je však nepraktické a predstavuje ďalšie náklady.

Po odmontovaní gumových nožičiek na spodnej strane a odskrutkovaní 4 skrutiek sa dostaneme k útrobám VC66. Medzi hlavné prednosti VivoMini možno pokladať miesto až na tri SSD alebo HDD disky. Ide o dva 2,5” disky a jeden M.2 disk. Za ideálne riešenie pokladám použitie M.2 slotu pre SSD disk so systémom a zvyšné 2,5” miesta použiť pre ukladanie dát na HDD alebo SSD podľa potreby. Testovaný model bol vybavený aj DVD mechanikou, ktorá sa síce už dnes veľmi nepoužíva, no stále môže byť užitočná.

Ďalším komponentom, ktorý si môžete poľahky vylepšiť je operačná pamäť RAM. V útrobách VC66 sa nachádzajú dva SODIMM sloty. Operačnú pamäť si tak môžete rozšíriť až na 32 GB. V prípade potreby či poruchy je možné vymeniť aj Wi-Fi kartu. Tu však možnosti rozšírenia VivoMini končia. Možnosti rozšírenia sú však na miniPC veľmi bohaté a VivoMini VC66 nimi rozhodne zaujme.

VivoMini VC66 sme porovnali s Asus VivoStick PC a Intel Skull Canyon NUC. VC66 je síce najväčšia, no ponúka najviac miesta pre úložiska, portov a má aj mechaniku.

Vďaka VESA kitu v balení je možné VC66 jednoducho a rýchlo pripevniť na monitor či televíziu. To sme samozrejme vyskúšali na monitore Samsung U28E590D. VC66 mierne prečnieva nad horný okraj monitora, čo nie je veľmi estetické, ale ak chcete ušetriť miesto na stole, uchytenie cez VESA môže byť riešením.

Čo poháňa VivoMini VC66? V našom prípade to bol Intel Core i5 7400, 8 GB RAM a 1TB HDD. O možnostiach vylepšenia RAM a úložiska sme si už povedali, pri výbere VC66 tak asi najviac zaváži aký procesor si vyberiete – i3 7100/ i5 7400/ i7 7700, a akú konfiguráciu pamätí k tomu.

 

Pozrime sa ako obstál VivoMini v testoch.

 

1TB HDD disk je rozdelený na dve partície.

HDD disk má dobré rýchlosti, ale absencia SSD je nepochopiteľná.

 

Teploty boli aj počas záťaže dobré, najmä čo sa týka procesora. Zarazili ma ale teploty MB, sami uznajte, či 110 stupňov Celzia je bežná hodnota.

Výsledky testov neohúria, ale ani neurazia. VivoMini nie je workstation ani herná mašina.

Na čo môže VivoMini VC66 poslúžiť? Ponúka výrazne vyšší výkon ako Vivostick PC, čím sa hodí nielen na jednoduché úlohy, ale aj náročnejší multitasking. Netreba však očakávať vysoký výkon pre hry či strihanie videa, no kancelárska práca, úpravy fotiek a prehliadanie internetu zvládne s ľahkosťou. Veľkou výhodou je možnosť použiť až tri disky, vďaka čomu dobre poslúži aj ako multimediálne centrum alebo HTPC. Škoda už spomenutej absencie HDMI 2.0, ktorá by umožňovala používať VivoMini spoločne so 4K televíziou v obývačke. VivoMini VC66 je teda šikovný miniPC s možnosťou uschovávať množstvo dát.

 

Pre správu počítača si Asus pripravil aplikáciu Asus Manager.

 

Asus VivoMini VC66D
7.6 Hodnotenie redakcie
Plusy

rozmery
3 disky
ľahké
upgradey
veľa portov

Mínusy

nemá HDMI 2.0
cena

Zhrnutie
Asus VivoMini VC66 je zaujímavým zástupcom miniPC segmentu, ktorý zaujme predovšetkým možnosťou inštalácie až troch diskov a jednoduchou možnosťou vylepšenia. Škoda absencie HDMI 2.0, ktorá zabraňuje použitie ako HTPC v obývačke. Zarážajúca je ale cena, ktorá sa na Amazon.de pohybuje od 550 do 800 € v závislosti od konfigurácie.
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

 

Ďakujeme spoločnosti Asus za poskytnutie produktu na testovanie.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud