Noctua NH-D15 SE-AM4

NH-D15 SE-AM4

Král mezi vzduchovými chladiči

Možná se nyní začnou někteří rozčilovat, že mají rádi tu a onu značku. Ano, souhlasím, jsou tady i další výrobci, kteří umí udělat kvalitní chladič. Nicméně značka NOCTUA je dlouhodobě na špici s velmi kvalitními produkty a tento model se právem může nazývat králem mezi chladiči, protože je to zdárný soupeř i pro vodou chlazeným modelům.

Lidi co mě znají, vědí, že miluji obrovské chladiče a v tomhle ohledu jsem byl opravdu nadšený, když jsem měl to štěstí a firma NOCTUA mi jej poslala k otestování. Zářila mi očička jak malému dítěti, protože je to opravdu pořádný macek vážící 1320 g ?

NH-D15 SE-AM4 je nejvyšší model značky Noctua pro nové procesory RYZEN na patici AM4. Jedná se o dvouvěžové provedení s šesti heatpipe. O průtok vzduchu se starají dva 140mm ventilátory Noctua (NF-A15). Výhodou tohoto chladiče a uchycení ventilátorů je, že jsou polohovatelné, což je zapotřebí kvůli pamětem RAM (upřednostňuji, když proud vzduchu směřuje dozadu). Ventilátor nad paměťmi se dá posunout nahoru. Samozřejmě že to má i nevýhodu, a to nutnost mít opravdu velkou a širokou case, aby se tam ten chladič i s ventilátory vlezl (ostatně chcete-li mít dobře odvětranou skříň, tak Vám tak jako tak doporučím větší).

Montáž i tak velkého chladiče je velmi snadná. Stačí odšroubovat původní plastové úchyty na chladiči a aniž byste museli měnit backplate, nasadíte plastové distanční kroužky, na které následně našroubujete kovové spony pro uchycení. Pokud chcete, aby ventilátor směřoval dozadu, použijete kratší spony a uchytíte je vodorovně se základní deskou a pokud chcete, aby ventilátor směřoval proud vzduchu nahoru použijete delší spony, které se uchytí svisle. Následně nanesete teplovodivou pastu (já osobně jsem použil AC MX-4) a nasadíte chladič, který následně přišroubujete na 2 místech (doporučuji si opravdu zkontrolovat, že to máte dotažené na obou stranách stejně). Montáž je to velmi snadná… Ostatně viz instruktážní video, kde je ukázán i návod pro uchycení námi testovaného chladiče.

instruktážní video zde: http://bit.ly/2vn8WaK

 

Testování proběhlo na:

 

 

K testování byl použit program Prime95. Důvod je jednoduchý, je to program, který opravdu naplno otestuje stabilitu systému, a hlavně procesoru po přetaktování. Díky tomu dochází k vytížení procesoru  na 100% a taky k zvýšení teplot (Prime95 je dá se říct extrémní nástroj a už málo co dokáže procesor tolik zatížit).

Chladiče byly voleny ve stylu základní, kvalitní CNPS8X OPTIMA a pak hlavně na souboj vodní chlazení Seidon 240V a testovaný NH-D15 SE-AM4. Původně jsem chtěl použít chladičů víc, ale bohužel ne všechny mají úchyt na AM4. Ostatně i na úchyt pro vodní chlazení jsem musel čekat, než mi přijede.

Testy s každým chladičem proběhly vždy po hodinovém zatížení.

A jak že si chladiče vedly? Testovali jsme 2 kritéria.

za 1. – teploty

Jak můžete vidět, v zátěži si nejlíp vedlo vodní chlazení, ale jen o 2 stupně je za ním Noctua a jak se dalo čekat, jako třetí je chladič Zalman. Ve Windowsech bez zátěže je už rozdíl menší a zde je zas na tom lépe Noctua, která vede nad vodníkem o 2 stupně. Druhou stránkou věci byl hluk.

za 2. – hluk

Co se týče komfortnosti, a tedy vlastně hluku, tak se situace výrazně obrací. Nejtišším a tím pádem i nejpříjemnějším chladičem je Noctua a to dost výrazně. Potom se dá zařadit na druhé místo chladič Zalman, protože v IDLE byl tišší. No a pak tu máme vodní chlazení Cooler Master. Zde byla škodnou pumpička, která vydávala poměrně vysoký (otravný) tón (proto ta vysoká hodnota v IDLE). Nicméně v zátěži dopadly chladiče Zalman a Cooler Master, co se týče hluku, stejně.

 

Závěr:
No, co lze říci závěrem. Chladič Noctua NH-D15 SE-AM4 jsem opravdu právem nazval králem mezi chladiči, tedy přinejmenším mezi vzduchovými. Je i na pohled hezky zpracovaný, má velký chladící výkon a přitom je příjemně tichý. Ale aby nebylo vše jen v superlativech, tak je tu i negativum a to je vyšší cena a to 2 360 Kč třeba na CZC.cz. Na každém z vás je hodnocení, zda je to cena oprávněná a připlácíte si za kvalitu anebo ne. Za mě musím říct, že se mi chladič opravdu moc líbil a zvažuji jeho nákup. Protože podle mě se vyplatí.
(Ostatně zrovna včera jsem na CZC u nás ve městě diskutoval na téma zda NH D15 (v provedení pro Intel) pomohl snížit teploty na i7 7700K a ano teploty byly najednou přijatelné a zákazník byl spokojený. Předtím měl přes 90°C)

Delší dobu jsem kvůli ceně zvažoval jaké dám ocenění, ale vzhledem k výkonu a schopnostem tohoto chladiče jsem se nakonec rozhodl dát zlaté ocenění. Myslím si, že si jej tento chladič opravdu zaslouží.

za zapůjčení k testování děkujeme firmě
Noctua

 

Pridaj komentár