Recenzia – Asus RT-AC87U

Recenzia výkonného routra pre domácnosti a nadšencov

Modernú domácnosť si bez routra nedokážeme predstaviť. Aký router si vybrať, ak nie ste spokojný s tým, ktorý vám dal internetový poskytovateľ? Kupovať router bez 5 GHz Wi-Fi v dnešnej dobe nemá význam, a preto odporúčame routre s označením AC. Nedávno sme testovali Asus RT-AC58U, čo je lacný AC1300 router. Ak však hľadáte niečo výkonnejšie, musíte si priplatiť. Špičkový biznisový router Asus BRT-AC828 je pre bežnú domácnosť zbytočne drahý a hlavne by nebol využitý jeho potenciál. Ak však hľadáte výkonný router s viacerými funkciami, než ponúkne RT-AC58U či iné routre v tej cenovej kategórii, Asus RT-AC87U môže byť zaujímavým kompromisom. Ponúka množstvo funkcií a výkon porovnateľný s biznisovým BRT-AC828, no stojí približne polovicu. Poďme sa naň pozrieť.

Balenie je štandardné s akým sme sa stretli aj pri dvoch spomenutých Asus routroch a teda router samotný, napájací adaptér, ethernetový kábel, dokumentácia a CD.

Prvé, čím router po vybalení zaujme sú rozmery a hmotnosť. Ide naozaj o riadneho macka s hmotnosťou 747 gramov a rozmermi 290 x 168 x 48 mm. Rozmery aj hmotnosť sú síce menšie ako v prípade biznisového BRT-AC828, ale na stole sa rozhodne nestratí.

Zhotovený je z čierneho matného plastu a opäť vidíme aj prúžkovaný vzor, ktorý je tak typický pre Asus routre. Jedinú pripomienku ktorú k zhotoveniu mám je, že povrch sa opäť ľahko špiní a to predovšetkým odtlačkami prstov.

Na prednej strane sa nachádzajú tlačidlá pre ovládanie LED diód a Wi-Fi spoločne s USB 3.0 portom. Vzadu sú všetky ostatné pripojenia vrátane štvorice antén.

Na bočných stranách nájdeme len ventiláciu.

Na hornej strane sú už spomenuté LED indiátory a na spodku je ďalšia ventilácia.

Pozrime sa ešte raz bližšie na prednú a zadnú časť. USB 3.0 vpredu je chránený krytkou. Na zadnej časti nájdeme zľava USB 2.0 port, WPS tlačidlo, WAN port, štvoricu LAN portov, tlačidlo na reset, tlačidlo zapnutia a napájací port. Antény je možné odmontovať a polohovať.

Povedzme si čo skrýva tento router v útrobách. Nájdeme tu dvojjadrový 1 GHz procesor Broadcom a dvojjadrový 500 MHz čip Quantenna pre 5 GHz Wi-Fi. Nechýba ani 128 MB flash pamäte a 256 MB DDR3 RAM pamäte. Všetky LAN porty a WAN port zvládajú rýchlosti 1000 Mbps / 1 Gbps. USB 3.0 a 2.0 porty poslúžia na pripojenie HDD alebo SSD disku či 3G/4G modemu.

Wi-Fi je dvojpásmová, pričom v 2,4 GHz sú maximálne prenosové rýchlosti 600 Mbps a v 5 GHz pásme až 1734 Mbps. Celkové prenosové rýchlosti sú až 2334 Mbps a router je preto označovaný ako AC2400. Nechýba ani technológia MU-MIMO 4×4 pri 5 GHz a 3×3 pri 2,4 GHz.

V úvode sme si spomenuli rozmery routra, zaujímavé preto bude priame porovnanie s BRT-AC828 a RT-AC58U

Ako môžete vidieť, rozmermi je RT-AC87U veľmi podobný biznisovému BRT-AC828 a maličký RT-AC58U sa pri týchto gigantoch stráca.

Aký je RT-AC87U v praxi? Výkon aj dosah boli na veľmi dobrej úrovni a bez problémov sa vyrovnali biznisovému BRT-AC828. Rozdiely medzi týmto dvoma routrami boli len minimálne, kdežto lacný RT-AC58U zaostával výkonom ale najmä dosahom signálu. Testy sú dva – prvým je maximálna prenosová rýchlosť internetu cez Wi-Fi na notebooku Lenovo ThinkPad T570 s Intel 8265 Wi-Fi kartou. Maximálne prenosové rýchlosti od môjho providera sú 500/50 Mbps. Druhý test pozostáva z prenosu 3,34 GB mp4 videí z mojej QNAP NAS na spomenutý notebook a následný upload z notebooku späť na NAS.

Vo vzdialenosti 10 metrov a za dvomi železobetónovými stenami už RT-AC87U za BRT-AC828 mierne zaostával a to hlavne v 5 GHz sieti. 2,4 GHz sieť však bola veľmi vyrovnaná. 

RT-AC87U ukázal úctyhodné výsledky vo všetkých testoch. Ponúkne však ešte niečo viac?

Áno, webové prostredie AsusWRT. Opäť si ukážeme všetky položky v prostredí, aby sme vedeli porovnať, aké funkcie router oproti RT-AC58U a BRT-AC828 ponúka.

Po prihlásení do webové prostredia máme opäť pred sebou mapu siete. Vidíme detaily internetového pripojenia, Wi-Fi siete, zoznam pripojených klientov, USB zariadení či vyťaženie routra,

Nechýbajú ani možnosti nastavenia hostovanej siete,  AiProtection s nástrojom Trend Micro či monitorovanie šírky pásma a rodičovskej kontroly.

Sledovať môžete spotrebu jednotlivých klientov. USB port poslúži na pripojenie externého úložiska, tlačiarne či 3G/4G modemu. Vo webovom prostredí môžete tieto funkcie ďalej ovládať.

Využiť môžete tiež funkcie AiCloud 2.0 a cez smartfón pristupovať k súborom či zariadeniam kdekoľvek sa nachádzate.

V pokročilých Wi-Fi nastaveniach si môžete zmeniť názov siete, heslo, aktivovať WPS či aktivovať Wi-Fi roaming.

Nastavenia LAN siete umožní zmenu IP adresy, ovládanie DHCP serveru, smerovania či IPTV.

DDNS, ovládanie portov a NAT sa nachádza v nastaveniach WAN. Nájdeme tu tiež možnosť aktivovať duálny WAN.

Nechýba správa IPv6 či VPN s protokolmi PPTP a Open VPN.

Ďalšou sekciou na ochranu používateľov siete je Firewall, kde okrem iného nájdeme aj filtre pre webstránky, kľúčové slová či sieťových služieb.

V správe si môžete prepnúť režim zo smerovača na prístupový bod, stiahnuť aktualizáciu či zálohovať nastavenia.

V systémových záznamoch nájdete históriu akcií routra, pripojených zariadení a mnoho ďalších záznamov.

Sieťové nástroje sú posledná položka v prostredí AsusWRT. Nachádza sa tu napríklad konfigurácia Wake on LAN.

 

Asus RT-AC87U
8.6 Hodnotenie redakcie
Plusy

dosah
rýchlosti
2 USB porty
AsusWRT

Mínusy

rozmery
starší model

Zhrnutie
Asus RT-AC87U je špičkový router do domácnosti. Ponúka výborný výkon, dosah a množstvo funkcii. Nie je síce najnovší a má už aj nástupcu RT-AC88U, no jeho cena klesla na prijateľnú cenu, ktorá je teraz približne 190 €. Novší RT-AC88U je aj o 100 € drahší, čo nemusí byť práve opodstatnená investícia. Ak hľadáte výkonný router do domácnosti, môže byť RT-AC87U zaujímavou voľbou.
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

 

Asus RT-AC87U si od nás odnáša strieborné ocenenie

 

Ďakujeme spoločnosti Asus za poskytnutie produktu na testovanie.

Pridaj komentár